Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Podobné filmy    

62%
film / komedie, krimi, USA, , 90 min., od 11 let
Fun with Dick and Jane
Kinopremiéra v ČR 19.1.2006, DVD od 1.8.2006 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize ne. 28.4. AMC Balkan 18.45
AMC Balkan 18.45
Ukázka
02:02Dát velkému byznysu za vyučenou.
Jim Carrey a jeho žena Téa Leoni se ocitnou díky krachu mediální společnosti bez práce a všech prostředků, a proto se rozhodnou pro novou profesi. V rafinovaných převlecích provedou řadu loupeží a začne se jim opět dařit. Jenže pak přijde soudní obvinění ze spoluúčasti na vytunelování firmy a oni musí vymyslet plán jak potrestat pravého viníka.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Toto je komedie u které se člověk zasměje , jenže nepřináší nic nového a vyjímečného a možná kdyby nebylo Jima Carreyho tak by to tak vtipné nebylo . ( 14.7.14/MAC )
Všechny komentáře k filmu 16+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Finty Dicka a Jane

Dick Harper žije spokojeně s manželkou Jane, šestiletým synkem Billym, mexickou služebnou Blancou a psíkem Spotem a po letech poctivé práce u velké společnosti Globodyne ho čeká povýšení. Sice se ho opravdu dočká, jenže vzápětí vyjde najevo, že firma byla vytunelována a on se ocitl bez práce. Nezaměstnaná je i Jane, kterou Dick v radostném očekávání povýšení přemluvil, aby dala výpověď. Pokud zpočátku věřil, že rychle najde novou práci, skutečnost ho brzy přesvědčí o opaku. Když přijde pokyn, aby do čtyřiadvaceti hodin opustili dům, má toho Dick plné zuby a rozhodne se stát lupičem. Jane z toho má legraci a první jeho akce dopadne přesně podle očekávání. Rozhodne se, že manželovi pomůže, a společně vyloupí malý obchod. V nové profesi se jim zalíbí. Znovu získají dům, trávník, auto i televizi a vše se zdá jako dřív. Jenže pak přijde další rána, když se Dick dozví, že by měl být mezi obžalovanými, které soud viní z krachu vytunelované firmy Globodyne.


O filmu

Producentu Brianovi Grazerovi přinesla spolupráce s Jimem Carreym velký úspěch. Jejich společné filmy Lhář, lhář a Grinch se staly obrovskými komerčními hity a od té doby hledali další projekt, ve kterém by mohli znovu spojit síly.

Carrey spolu se svým managementem navrhnul, aby se pustili do remaku komedie Fun With Dick and Jane z roku 1977, v níž si zahráli Jane Fonda s Georgem Segalem, protože dle jeho názoru obsahovala témata, která mají co říci i dnešnímu publiku. Šlo o rodinnou komedii, která pojednávala o trablech, které obnáší honba za nepolapitelným americkým snem v souvislosti s obrovskou korporátní hrabivostí.

„Jednoho dne za mnou Jim přišel s nápadem natočit remake Fun With Dick and Jane. Nejen, že ten nápad skýtal velký potenciál, ale námět toho dvacet let starého filmu vypadal, jako kdyby jej někdo sepsal podle titulků současných novinových zpráv,“ říká Grazer. „Zeptal se mě, jestli bych to chtěl produkovat. Vůbec jsem neváhal.“

Carrey s Grazerem věděli, že tento projekt potřebuje režiséra, který by dokázal vyvážit prvky fyzické komiky se satirickými aspekty příběhu, aniž by zapomněl na jeho morální poselství. S nabídkou režijní úlohy se obrátili na Deana Parisota, kterému se podařilo spojit podobné prvky v nečekaném hitu Galaxy Quest.

„Dean má skvělý smysl pro komediální timing,“ říká Grazer. „Často se vyhne očekávané pointě vtipu, čímž udělá situaci ještě humornější. Smějete se ve chvíli, kdy se pointa blíží, a poté ještě více.“ <>Obrázek nenalezen<> Pro Parisota byla hlavní myšlenka filmu velmi lákavá. „Děj se točí okolo manželského páru, který úzkostlivě hraje podle všech pravidel a úzkostlivě se snaží dát dohromady všechny věci, které definují úspěšnou americkou rodinu,“ říká režisér. „Tvrdě pracovali a pomalu se sunuli nahoru ve firemní hierarchii. Měli krásného chlapečka, dali jej do skvělé školy, koupili si svůj dům snů … měli všechno, v co by kdokoliv z nás mohl doufat. Sice měli astronomickou hypotéku a byli zadlužení, ale to je docela normální a vyřešilo by se to v okamžiku, kdy bude Dick v práci povýšen - což se mu konečně podaří, jenom aby o pouhých šest hodin později celá firma zkrachovala a on o svůj vysněný post zase přišel. Jane bohužel mezitím stihla dát výpověď. Nyní jsou oba bez práce i štěstí a my jsme svědky toho, jak postupně o všechno přicházejí. Je jim zabaven dokonce i trávník. Věděl jsem, že sledovat, jak postupně ztrácejí zdravý rozum a vydávají se pomstít firemnímu zloduchovi, který je přivedl na mizinu, bude velká legrace.“

Při hledání vhodné představitelky pro roli Jane se filmaři zaměřili na herečky, které by dokázaly držet krok s Carreyho odvážnou a rozmanitou improvizací. „Musela to být zdatná herečka se smyslem pro fyzickou komiku a hlavně jí to muselo s Jimem skvěle klapat, aby působil věrohodně fakt, že Jane s Dickem spokojeně žije deset let,“ říká Grazer.

„Téa byla skvělou kandidátkou,“ říká Carrey. „Viděl jsem, jak ztvárnila komediální roli ve filmu Flirtování s katastrofou, a byl jsem tím nadšen. Je jednou z nejlepších současných hereček, takže dokáže filmovému vztahu dodat realistický punc. Má dobrodružného ducha a vzhledem ke své úzkostlivosti je zranitelná, což ji dle mého názoru činí vzrušující i sexy, a také roztomilou.“
obrazek
Pro Leoni bylo natáčení tohoto filmu zkouškou ohněm v oblasti komediální improvizace. S Carreym se poprvé viděla teprve týden před začátkem natáčení a na přípravy tudíž měli velmi málo času. „Byla jsem vyděšená,“ směje se herečka. „Natáčení bez delších příprav je pro mě jako jít první den do školy a dozvědět se od spolužáků, že jsem si nevzala kalhotky. Ale díky tomu to bylo také velmi vzrušující.“

Scéna, v níž si Dick a Jane plánují loupež v převlecích za Sonnyho a Cher, patří k jejím nejoblíbenějším. „Původně mám být Cher,“ vysvětluje Leoni. „Ale vzhledem k tomu, že Jim měří 188cm, bylo logičtější, aby se převlékl za Cher on. Trochu mě ale znepokojila skutečnost, že jakmile jsme dostali od Boba Mackieho (který pro Cher a Sonnyho navrhoval spoustu oblečení) potřebné kostýmy, Sonnyho ohoz mi seděl bez jakýchkoliv úprav.“

Přirozená herecká chemie pomohla oběma hlavním představitelům ztvárnit také jejich znovuzrozený sexuální život. „Jakmile začnou s bankovními loupežemi, tráví spolu více času a konečně dělají dohromady něco jako pár, pro který je taková věc divoce, téměř sexuálně vzrušující. Cítí vinu, ale zároveň je to velmi vzrušuje,“ říká režisér.
obrazek
„Jakmile Dick a Jane o vše přijdou, zůstane v jejich životech obrovská prázdnota. Jsou donuceni k tomu, aby se opět stali vynalézavými. Když pak začnou loupit, je to pro ně jako sexuální stimulant, protože se najednou cítí znovu naživu. Místo radosti z budoucí koupě moderního auta nebo mluvícího opékače topinek konečně žijí okamžikem,“ dodává Grazer.

„Na roli člověka, který má garantovaný plat ve výši několika milionů dolarů - nebo, z jeho pohledu, ve výši několika ušmudlaných milionů - a dostává hrazeny všechny náklady tak štědrým způsobem, že ani nemusí utrácet nic ze svého, je něco velmi zajímavého. Má také právo velmi výhodně nakoupit akcie firmy. Ale i přesto považuje za nutné ukrást firmě ještě pár stovek milionů dolarů. Dick a Jane si zvykli na ten nabubřelý životní styl a najednou se zdá, že se jim v jediném okamžiku zhroutily všechny nadějné vyhlídky. Když jsem zjistil, že Dennis Koslowski (bývalý CEO Tyco International) měl stojan na deštník za 6 000 dolarů, uvědomil jsem si, že se vracíme zpět do časů starého Říma. Bylo to tak sprosté,“ říká herec.

Dalším podstatným tématem filmu, z nějž bylo možné vytěžit humor, se stal závratný růst korporátní nenasytnosti. Titulní článek v Los Angeles Times Magazine ze 17. října 2004 uvádí, že kdyby se od roku 1990 zvyšoval plat běžných zaměstnanců takovým tempem, jako u vedoucích pracovníků, vydělávali by nyní ročně 75 338 dolarů - namísto 26 899, které skutečně dostávají. Pokud vezmeme v potaz inflaci, zvýšily se od roku 1980 mzdy zcela minimálně. <>Obrázek nenalezen<> Na začátku 80. let se investiční fondy a institucionální investoři dostali k velkým podílům akcií v různých společnostech a požadovali rychlou návratnost svých investic. Proto zatlačily na předsednické výbory, které začaly hledat rychlou pomoc u externích poradců. Tito „zachránci“ pak byli lákáni pomocí stále štědřejších a štědřejších platových podmínek a příslibu zlatého padáku, který měl posloužit v případě, že jejich metody selžou.

„Dick a Jane se stali oběťmi korporátní hrabivosti. Zatímco ‚pěšáci‘ přijdou o vše, lidé na vyšších pozicích odejdou bez jediného škrábnutí,“ říká Parisot. „Obhájit práva těch, kteří se v této kauze ocitli mezi těmi méně šťastnými, se stane hlavní prací Dicka a Jane.“

„Dick a Jane začnou krást kvůli tomu, že si chtějí zachovat svůj luxusní životní styl. Je to také určitá forma rebelie,“ říká Carrey. „Jack McCallister krade kvůli své potřebě ovládnout svět, ale v obou případech se jedná o tutéž věc na trochu jiných úrovních. V obou případech jde o strach z toho, jak jsou vnímáni jinými egy. Je to potřeba vypadat jako vítěz.“
obrazek
V případě Dicka a Jane však zvítězí zdravý rozum. „Když konečně přijdou k sobě, uvědomí si, že nejlepším způsobem, jak získat zpět všechno to, o co přišli, je pomstít všechny ostatní lidi, s nimiž Dick pracoval - a kteří také ztratili všechno, co měli, zatímco jejich šéf z této situace beztrestně vyváznul, ponechal si své miliony a žije dál svým okázalým životním stylem,“ říká Parisot.

Celý film vznikl v Jižní Kalifornii. Natáčení začalo v Rancho Palos Verdes na místě bývalého zábavního parku Marineland, kde filmaři postavili 12 domů, tvořících čtvrť, v níž Dick a Jane žijí. Zde strávili celkem šest týdnů, přičemž většinu této doby natáčeli v domě Harperových, který byl postaven i s plně funkčním interiérem a obestírala jej zahrada s bazénem. Mezi další lokace patřil dům v losangeleském Hancock Parku, kde žije otec Jane, tělocvična 24-Hour Fitness ve Woodland Hills v San Fernando Valley, která zastoupila studio zdravého života, v němž Jane „učí“ Tae Bo, nebo luxusní vila v kopcích nad Malibu, která se ve filmu objeví jako sídlo Jacka McCallistera.

O hercích

Jim Carrey
V roce 2001 obsadil hlavní roli v romantickém dramatu Franka Darabonta Majestic (2001). O rok dříve si zahrál v rodinné komedii Grinch, která se stala komerčně nejúspěšnějším filmem roku. Ten mu vynesl nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec v komedii nebo muzikálu a cenu časopisu People pro nejoblíbenějšího komediálního herce. Vyhrál také cenu MTV Movie Award pro nejlepšího filmového padoucha. Carrey debutoval v roce 1982 v televizním seriálu Duck Faktory. Jeho první vlastní pořad Jim Carrey's Unnatural Act vzbudil velmi příznivé reakce, stejně tak i jeho další role v televizním filmu Doing Time on Maple Drive.

Alec Baldwin
Vyrostl na newyorském Long Islandu spolu se dvěma sestrami a třemi bratry, z nichž se všichni tři stali televizními nebo filmovými herci. Svou první hereckou příležitost dostal v roce 1980, kdy byl obsazen do televizního seriálu The Doctors. V současné době má na kontě již úctyhodné množství filmů. V roce 2004 byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli za úlohu ve filmu Waynea Kramera Smolař, která mu přinesla také cenu asociace National Board of Review. Baldwin má za sebou také celou řadu divadelních rolí, s nimiž slavil rovněž velké úspěchy - za výkon ve hře A Streetcar Named Desire byl v roce 1992 nominován na cenu Tony a stejnojmenný televizní film mu vynesl nominaci na Emmy a Zlatý glóbus. Je také držitelem ceny Obie z roku 1991 za roli ve hře Prelude to a Kiss a Theatre World Award z roku 1986 za roli ve hře Loot. Baldwin vlastní produkční společnost El Dorado Pictures.

O tvůrci

Dean Parisot
Jeho režijním debutem se stala romantická komedie Co se doma usmaží s Drew Barrymore. Parisot má bohaté televizní portfolio. Před začátkem své televizní i filmové kariéry natočil několik krátkých filmů. Jeho první počin s názvem Tom Goes to the Bar oslavil velký úspěch u kritiky a Parisotovi vynesl Zlatého medvěda na MFF v Berlíně. Druhý krátkým filmem The Appointments of Dennis Jennings definitivně potvrdil svůj velký talent - v roce 1989 za něj obdržel Oscara v kategorii nejlepší hraný krátký film.

Podobné filmy

Svůdnice na šest
Televizní komedie o tom, co může způsobit křížovkářská vášeň (1975). Hrají: I. Janžurová, ...
dnes 09.50
ČT1
Slečna Drsňák
(Miss Congeniality) Agentku FBI Sandru Bullock přesvědčil kolega Benjamin Bratt, aby se po...
dnes 12.35
Nova Cinema
Růžový panter
(The Pink Panther) Jeden z nejslavnějších diamantů světa ohrožen! Zachránit jej může jen j...
dnes 14.05
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
Ne. 10.3.2024
Čas
12.10 - 14.00
Délka
110 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, HD


Registrace
PřihlášeníÚterý 23. 4. 2024 Svátek má Vojtěch
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz