Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Podobné filmy    

72%
film / dobrodružný, fantasy, rodinný, Velká Británie/USA, , 133 min., od 12 let
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Kinopremiéra v ČR a SK 17.11.2016, DVD od 31.5.2017 a Blu-Ray od 29.3.2017 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 7.12. Cool TV 19.55, pá. 6.12. HBO2 13.15, so. 7.12. Sky Movies Select HD 18.40



Ukázka
01:34



Mlok Scamander s kufrem plným kouzelných tvorů se vypravil do Ameriky. Nezbedná zvířátka ale hromadně utekla a začala v New Yorku tropit neplechu. Jenže i zde mají ministerstvo kouzel, kterému se nepořádky v mudlovských ulicích vůbec nelíbí. Tak začne honba za kouzelnými zvířaty, která ovšem skončí pronásledováním něčeho mnohem většího a nebezpečnějšího.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Řekla bych, že film úplně nedosahuje na Harryho Pottera. Možná je to i tou Amerikou, ale nějak to prostředí není ono. Děj není ani moc zajímavý nicméně zvířata ano. Postavy jsou dost nevýrazné, ničím moc nezaujmou. Nicméně to nejlepší nakonec-Grindewald vypadá dost zajímavě a láká diváky na pokračování filmu, které bude snad lepší.
Všechny komentáře k filmu 39+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Mlok Scamander se v roce 1926 vrací z cesty kolem světa, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů. Přijíždí do New Yorku se svým bezedným kufříkem. Pak si ho omylem vymění s obtloustlým pekařem Jacobem, který způsobí, že některá ze zvířat se rozutečou do ulic. Stane se tak v ten nejméně vhodný moment - jednak jde o zvířata, která jsou v Americe zakázaná, a zároveň americká kouzelnická komunita čelí svému odhalení před normálními lidmi, kteří sice o čarodějném světě nevědí, ale po sérii bizarních úkazů po celém městě začínají něco tušit. Začíná tak hon nejen za fantastickými tvory, ale i za temným přízrakem, který sužuje New York a ohrožuje dokonalé utajení světa čarodějů.


obrazek
Přeh Harry Potterem byl Mlok Scamander

V létě roku 1997 vyšlo první vydání knihy tehdy ještě neznámé spisovatelky J. K. Rowlingové Harry Potter a kámen mudrců. Slovy „Harry, ty jsi kouzelník.“ nás zavedla do říše magie, která se brzy stala známá jako kouzelnický svět. A náš svět už nikdy nebude stejný.

Prostřednictvím sedmi velmi úspěšných knih a osmi filmových trháků uchvátily příběhy dospívajícího Harryho Pottera a jeho přátel milióny lidí na celém světě, kteří s nimi prožívali napínavá dobrodružství plná kouzel. Z oblíbených postav, jako jsou Harry, Hermiona, Brumbál a dokonce i „Ten, jehož jméno se nesmí vyslovit“, se staly idoly současnosti, a slova jako mudla, famfrpál a Bradavice se stala nedílnou součástí našeho kulturního slovníku.

Nyní, téměř dvě desetiletí po vydání první převratné knihy J. K. Rowlingové, se diváci přesunou zpět do nové éry magie kouzelnického světa ve filmu „Fantastická zvířata a kde je najít“. Přestože se děj filmu „Fantastická zvířata“ odehrává ve zcela jiném čase a na zcela jiném místě, je organicky spojen s Harrym Potterem, protože kniha Fantastická zvířata a kde je najít byla jednou z Harryho učebnic na škole čar a kouzel v Bradavicích. J. K. Rowlingová, pro kterou byl film scénáristickým debutem a kromě toho působila také jako producentka filmu, vzpomíná, že nejdříve tuto učebnici pro nejmenší napsala v rámci charitativního projektu. „Při psaní této knihy“, říká, „jsem se začala zajímat o jejího literárního autora Mloka Scamandera a vložila jsem do něj kousek svého života. Takže jsem měla velkou radost, když mě oslovilo studio s nabídkou na zfilmování, protože už jsem měla představu o rámcovém příběhu, a oni měli zájem o práva na totéž, co nejvíc zajímalo i mě. A věděla jsem, že pokud dojde na zfilmování, budu muset scénář napsat já, protože o Mlokovi toho vím až příliš mnoho, než abych to nechala napsat někoho jiného.“

Ve filmovém příběhu zasazeném do roku 1926 ožívá samozvaný magizoolog ještě v době před napsáním učebnice, ze které se jednou na jeho alma mater v Bradavicích stane povinná četba. Na konci cesty, která ho při hledání magických zvířat zavedla do vzdálených zemí, přijíždí Mlok do New Yorku, kde ho únik jeho vzácných zvířat vrhá do řetězu událostí, které hrozí prozrazením společenství kouzelníků, kteří se skrývají mezi No-Maji a na pohled od nich nijak neliší.

Příběh obsahuje další, i když subtilnější, odkazy na předchozí díl J. K. Rowlingové. Producent David Heyman, který produkoval také všech osm filmů „Harry Potter“, potvrzuje, že mezi magií a zábavou jsou pro její psaní příznačná témata. „Evidentně je zde mnoho základních témat knih o Potterovi: ctnost tolerance v kontrastu s nebezpečími plynoucími z nesnášenlivosti a útisku; upřímnost k sobě samému; kamarádství outsiderů a vzájemná jejich podpora… Tyto city a vlastnosti mají obecnou platnost a jsou velmi blízké lidem na celém světě. Přestože v názvu filmu jsou zvířata, hlavním tématem příběhu jsou lidé.“

Ke knižní tvorbě J. K. Rowlingové režisér David Yates poznamenává: „Joanniny postavy jsou laskavé a lidské… bez vytáček vzdávají poctu lidem takovým, jací jsou, bez přehnané snahy podřídit je vžité představě o dokonalosti či skrýt jejich potenciál stát se kýmkoliv, kým chtějí být. Váží si jejich individuality.“

„Moji hrdinové jsou vždy lidé, kteří mají odvahu říct: ‚Vím, jak se věci mají, ale nemusí to tak být.‘“, potvrzuje Rowlingová. „Jsou ochotni ptát se: ‚Proč to tak je?‘“ Eddie Redmayne, představitel ústřední role Mloka Scamandera, říká: „Ústředním tématem filmu je strach z věcí, které nechápeme, a také o extrémní reakci lidí na tento strach. Proto kouzelníci žijí v New Yorku v utajení a vůbec se nestýkají s mudly, což je ve Velké Británii, odkud Mlok pochází, do určité míry povoleno. A proto chtějí zničit magická zvířata, která by mohla nedopatřením prozradit existenci magie. Právě těmto tématům se J. K. Rowlingová věnuje a všechno nasvědčuje tomu, že zde hrají jednu z hlavních rolí.“

Vedle strachu z odhalení je důvodem obecného znepokojení v kouzelnickém světě ještě jedna temná hrozba. Heyman říká: „Mocný kouzelník s anarchistickými názory jménem Grindelwald je přesvědčen, že kouzelníci jsou nadřazená rasa. Nějakou dobu, kdy o něm nebylo slyšet, shromažďoval stoupence a jeho anti-mudlovské či anti-No-Majské názory mu získávali stále rostoucí počet příznivců. Takže ať už se jedná o Voldemorta z knih Harry Potter či o Grindelwalda, neviditelný přízrak vznášející se nad tímto filmem, ve všech Joanniných dílech zůstává hlavním tématem intolerance a stigmatizace některých lidí.“

„Byl jsem rád, že jsem dostal příležitost zahájit novou kapitolu tohoto bohatého světa,“ pokračuje Heyman, „který se rozšířil na další kontinent a do jiného času. Všechno mi připadalo důvěrně známé a zároveň zcela nové, a Joannin scénář povzbudil naši představivost.“ Yates, který režíroval poslední čtyři pokračování série ‚Harry Potter‘, říká, že jeho návrat k filmovému světu kouzelníků byl „jako návrat domů. Byl to krásný návrat na místo, kde jsem strávil šest nádherných let.“

Film „Fantastická zvířata“ je první film, jehož děj se odehrává v našem světě a který není natočen podle knižní předlohy, což filmařům poskytlo ještě větší tvůrčí svobodu. Yates říká: „Spolupráce s Joanne, když pracovala na scénáři, byla velmi zajímavá, protože tohle nebyla filmová adaptace knižní předlohy; byli jsme přímo u zdroje. Bylo velmi zajímavé dávat filmu tvar přímo s tvůrkyní kouzelnického světa a byla to také velká výhoda, protože ona samozřejmě zná všechna pravidla skrz naskrz. Joanne má samozřejmě filmové myšlení - chrlí jeden nápad za druhým - ale je také skvělou kreativní partnerkou, která dobře ví, že filmová tvorba je hlavně o spolupráci; ráda se na věci dívá z různých úhlů pohledu.“

„David Yates dobře zná tento svět a dobře se nám spolupracuje, proto jsem byla ráda, že chce tenhle film natočit.“, říká Rowlingová. „A producent David Heyman byl u všeho od samého začátku, takže jsem si ani nedokázala představit, že by se tento film natočil bez něj.“

Rowlingová byly také ráda, že Steve Kloves, který napsal scénáře k filmům „Harry Potter“, se ke štábu filmu „Fantastická zvířata“ připojil jako producent. „Chtěla jsem, aby se k nám Steve přidal, protože jsem ještě nikdy scénář nepsala a věděla jsem, že budu potřebovat, aby mi někdo poradil.“, říká. „Už jen to, že byl nablízku, aby mi mohl poradit, bylo skvělé.“

Kloves na oplátku pěl pochvalné ódy na Rowlingovou a poznamenal: „Myslím, že pro jakékoliv úspěšné psaní, včetně psaní scénářů, je důležitý rytmus a hudební cítění. Když tohle chybí, nemusíte si to rozumově uvědomit, ale cítíte to. Na druhou stranu když to tam je, tak ve vás dílo rezonuje. Joanne skládá po čertech dobrou melodii.“, říká s úsměvem.

Yates souhlasí. „Bylo to zábavné, bylo to láskyplné, bylo to překvapivé a děsivé… mělo to všechno, co filmaři hledají a co jim umožní natočit výborný příběh.“ Redmayne sdílí jejich nadšení a říká: „Na scénáři mě naprosto ohromil jeho široký záběr a zároveň jeho opravdová intimita a při jeho čtení jsem pociťoval širokou škálu emocí. Ohromilo mě, jak J. K. Rowlingová citlivě skloubila všechny prvky dohromady. S velkou elegancí vytváří skutečné lidi, kteří jsou i přes své podivuhodné schopnosti velmi křehcí.“

„A nedokáži si představit zapálenějšího režiséra než je David Yates, který by dokázal tohle všechno převést na filmové plátno.“, pokračuje herec. „Je výjimečný, opravdu. Film takového rozsahu je nutné uhlídat spoustu věcí a jemu se podařilo všechny je skloubit dohromady a přitom zůstat naprosto soustředěný na všechny detaily postav. Nikdy ani na chvilku nezaváhal. Jeho schopnost žasnout jako dítě každého vždy povzbudila. Natáčení tohoto filmu byl pro mě ten nejpříjemnější zážitek v mém životě.“

„Velmi obdivuji Davida jako režiséra.“, poznamenává Heyman, pro kterého je film „Fantastická zvířata” již pátým filmem, který natočil společně s Yatesem. „Nepřestává hledat pravdu, usiluje o autentičnost, a pomáhá převést všechno z příběhu do hereckých výkonů. Před kamerou i za ní v každém odhaluje to nejlepší. Kromě toho se s ním také skvěle spolupracuje. I přes vlastní vyhraněné názory je ochoten vyslechnout si nápady druhých lidí. A nakonec vždy zvolí tu nejlepší možnost.“

K Redmaynovi se před kamerou připojili další talentovaní herci, mezi kterými nechyběli Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight, Carmen Ejogo a Colin Farrell.

Při natáčení filmu „Fantastická zvířata“ se za kamerou opět sešla řada spolupracovníků z filmů „Harry Potter“, včetně vedoucího výpravy Stuarta Craiga. Během natáčení osmi filmů se Craig seznámil s kouzelnickým světem Joanne Rowlingové, především pak s hradem Bradavice, jehož silueta se stala stejně známou jako postavy, které ho obývaly. Pro tento film Craig vytvořil další instituci kouzelnického světa - ústředí kongresu MACUSA - Magical Congress of the United States of America. Většina jeho návrhů byla určena pro No-Majské prostředí New Yorku roku 1926, který byl postaven doslova od základů ve studiích společnosti Warner Bros. v anglickém Leavesdenu.

Producent Lionel Wigram říká, že byla radost vrátit se do ateliéru, kterému deset let při natáčení všech osmi filmů „Harry Potter“ říkali domov. „Byli jsme nadšeni, když jsme se vrátili do studia v Leavesdenu, které bylo od natáčení filmů ‚Harry Potter‘ kompletně předělané. Chtěli jsme posunout hranice a vytvořit rozsáhlou scénu s ohromným množstvím detailů. Když jsme se procházeli ulicemi New York City, měli jsme pocit, že jsme se vrátili v čase.“

V Yatesově režii se do filmu dostalo množství druhů fantastických zvířat vytvořených oddělením pro vizuální efekty v čele s Timem Burkem a Christianem Manzem, animaci zvířat měl na starosti tým pro speciální efekty vedený Pablem Grillem. Yates dále přizval ke spolupráci svého dlouholetého vedoucího střihu Marka Daye a poprvé spolupracoval s kameramanem Philippem Rousselotem, kostýmní výtvarnicí Colleen Atwoodovou a skladatelem Jamesem Newtonem Howardem. Společným úsilím s režisérem, scénáristkou a producenty vytvořili pro herce nevšední prostředí pro magii.

obrazek
Styl jazzové éry

Kostýmní výtvarnice Colleen Atwoodová chtěla při svém prvním vstupu do světa kouzel zůstat věrná dvacátým létům minulého století, ale s prvky říše magie. „Líbilo se mi jemně kombinovat prvky obou světů tak, aby nebyly na první pohled zřejmé, ala abyste si jich náhle všimli.“, říká Colleen.

O svých rozhovorech s režisérem Colleen Atwoodová říká: „David chtěl zachytit dobovou horečnou energii New Yorku, kdy se ze všech koutů světa do města hrnuli lidé všech možných etnik. Miluji dvacátá léta; byla to doba velkého optimismu a změn v Americe, před Velkou hospodářskou krizí… doba šíleného excesu ve všech směrech.“

„Colleen je úžasná.“, prohlašuje Yates. „Do práce na každém kostýmu pro hlavní až po ty nejmenší role vložila obrovské zkušenosti, velkou přesvědčivost a smělou vizi. Spolupracovat s ní byla čirá radost.“

Colleen Atwoodová nejdříve mluví o Mloku Scamanderovi: „Procestoval celý svět, takže musí umět splynout se skutečným světem. Trik spočíval v použití dobové siluety, ale jeho oděv trochu vybočoval a špatně padnul a jeho postava tak působila trochu výstředně. Dobové oblečení, zejména pánské, se vyznačovalo spoustou teplých tónů, takže abych ho odlišila, vybrala jsem pro něj sytě tyrkysově modrý kabát, který má většinu času na sobě.“ Doplněk, který možná zaujme fanoušky filmů „Harry Potter“, je Mlokova černo-žlutá mrzimorská šála, památka na jeho studium v Bradavicích.

Kostýmní výtvarnice dodává, že v souladu s Mlokovou profesí doplnila jeho kabát o další funkci. „Našili jsme na něj všelijaké kapsy, do kterých si mohl dát lektvary a léčivé elixíry a samozřejmě také některé ze svých malých přátel.“, usmívá se. „Většina tajných kapes je na vnitřní straně kabátu, takže je pravděpodobně moc neuvidíme, ale všechny mají dobrý důvod tam být.“

Colleen Atwoodová vytvořila v podstatě odlišné kostýmy pro sestry Goldsteinovy na základě jejich osobností. „Tina je tak trochu moderní dívka, proto jsem se rozhodla obléct ji od začátku do kalhot. V té době to nebylo příliš běžné, ale některé ženy je nosily.“, připouští Colleen. „A ačkoliv byla vyhozena z oddělení bystrozorů, stále nosí oblečení podobné koženému plášti, který nosí bystrozoři, takže jsem ji oblékla do látkového pláště s opravdu velkým límcem, kterým si může zakrýt tvář a provádět nenápadné špehování jako bystrozoři, protože v srdci zůstala bystrozorkou.“

Queeniin módní vkus je rozhodně ženštější než vkus její sestry. Colleen Atwoodová k tomu říká: „První šaty, ve kterých ji vidíme, jsou čarodějnické šaty, ale trochu ve stylu dvacátých let s koketním nádechem. Plášť, který jsem pro ni navrhla, byl ušit z 9 144 metrů hedvábných nití všemožných ombré odstínů broskvové barvy. Vypadalo to jako západ či východ slunce s prvkem vzduchu a světla, který se mi pro Queenie líbil.“

K návrhu kostýmu pro jediného No-Majského člena skupiny Colleen Atwoodová poznamenává: „Jacob je člověk, který by se v té době dal popsat jako nemoderní a neatraktivní. Jeho oblečení je poněkud neforemné v porovnání s většinou mužů té doby, kteří se - i když nebyli bohatí - vždy snažili nevyčnívat. Ale Jacob měl tak málo peněz, že si musel kupovat obnošené oděvy, které mu nepadly, jak by měly. Abych to ještě víc zvýraznila, použila jsem měkčí látky než normálně, takže jeho oblek působí ve srovnání s dobovým střihem ještě neforemněji.“

U nevyzpytatelného Percivala Gravese „jsem chtěla zdůraznit jeho postavení,“ říká Colleen Atwoodová, “takže jsem některé věci přehnala, například délku jeho bot a ramen. Jeho plášť je spíše přehoz - velmi elegantní, ale se zesíleným lemem, který umožňuje jeho ladný pohyb. Našla jsem úžasnou látku prošívanou kovovou nití Lurex, takže nebyl blýskavý, jen se stopami lesku.”

Naopak Credenceův kostým Colleen Atwoodová popisuje jako „velmi úzký v ramenou s velmi vysokým a těsným límcem. Ezra má hezké dlouhé nohy a tak jsem je zdůraznila pruhovanými kalhotami a lemem jeho krátké bundy. Credence a Jacob jsou jediné hlavní postavy filmu, které jsem záměrně neoblékla do pláště. Nemít plášť v chladném počasí je známkou chudoby a tímto dojmem působí oba dva.“

Colleen Atwoodová vyhradila nejokázalejší kostým pro prezidentku kongresu MACUSA Serafinu Picqueryovou, která předsedá Mezinárodní konfederaci čarodějek a kouzelníků v nádherných tmavě černých hedvábných šatech s bohatým zlatým vyšíváním a z korálků vyšitým mytickým ptákem bouřlivákem na hrudi. Celou róbu korunuje drahokamy posázený diadém.

Ostatní členové Konfederace jsou oblečeni do stejně slavnostních kostýmů zřetelně odlišených podle jejich zemí a kultur. „Když je vidíte všechny pohromadě, víte, že reprezentují jiné části kouzelnického světa.“, říká Colleen Atwoodová. „Všichni vypadají velmi důstojně, ale jemné náznaky ukazují jejich vedoucí postavení v kouzelnickém společenství.“

Colleen Atwood upravila zvonovité kloboučky, které ženy nosily ve dvacátých letech, do kouzelnického stylu. „Skutečné kloboučky jsou klenuté a těsně přiléhají k hlavě, ale naše verze kloboučků mají na sobě drobné úpravy, které jim dodávají čarodějnický šmrnc.“, říká Colleen.

Neodmyslitelnou rekvizitou každého kouzelníka a čarodějnice je jejich osobitá hůlka, a výběr hůlek pro jednotlivé postavy byl pro herce zlatým hřebem jejich rolí. Vedoucí oddělení rekvizit Pierre Bohanna říká: „Všichni herci se podíleli na návrhu svých hůlek, což dokazuje, jak velký význam pro ně mají.“

Eddie Redmayne potvrzuje: „Poprvé jsem vzal hůlku do ruky ve chvíli, kdy si mám přát splnění něčeho, co by mě nikdy nenapadlo, že budu mít. V tu chvíli mě zachvátila příšerná tréma, protože jsem si uvědomil, že vůbec nevím, co s hůlkou dělat.“, směje se.

„Někdy jsem chodil s hůlkou v ruce sem a tam a na chvíli úplně jsem zapomněl, že ve skutečnosti čarováním nejde něco znehybnit.“, s úsměvem vypráví Alison Sudol. „Dokonce i v dospělosti chceme hluboko ve svém nitru mít kouzelnou moc, takže je to až neuvěřitelný pocit ocitnout se ve světě, kde to možné je.“

Dalším uměleckým prvkem filmu „Fantastická zvířata a kde je najít“ je hudba, kterou složil James Newton Howard. „Tento typ filmu je snem každého skladatele.“, říká James. „Tematický záběr filmu je velmi široký - nádherné magické chvíle střídají temné děsivé momenty, proto i v hudbě bylo nutné použít hudební témata, která tyto přechody umožňovala a v první řadě pomáhala vyprávět příběh.“

Howard ve své hudbě použil jemné dobové motivy. „Dvacátá léta mají bohatou hudební tradici, takže jí na několika místech vzdáváme hold a vytváříme tak dojem, že jsme se v té době sami ocitli.“ „Mým hlavním úkolem“, dodává, „bylo napsat několik zábavných a nezapomenutelných melodií pro hlavní postavy a dokonce i pro některá zvířata, které by vystihovaly jejich osobnosti, a dát novému filmu hudební identitu.“

Kromě toho skladatel vetkal do své hudby několik ozvěn snadno rozpoznatelné písně „Hedwig's Theme“, které měly asociovat filmy „Harry Potter“. David Heyman říká: „James je jeden z největších skladatelů současnosti. Složil neuvěřitelně svižnou melodii, které nejenže výborně vystihuje postavy, ale také s lehkostí přechází mezi různými náladami.“

„To bylo životně důležité,“ pokračuje producent, „protože tento film, stejně jako všechna Joannina díla, má rychlý spád a fascinuje vás pestrou mozaikou emocí a dobrodružství.“ „Doufám, že lidé si tyto postavy oblíbili a záleží jim na nich.“, uvažuje J. K. Rowlingová. „Doufám, že diváky jejich příběhy zaujmou a budou chtít vědět, kam je jejich příběhy v budoucnu zavedou.“

David Yates dodává: „Pro každého, kdo vyrůstal s Joanninými knihami a filmy, které byly podle nich natočené, je napínavé vrátit se přímo ve filmu ještě jednou do jejího světa, který se neustále ambiciózně a překvapivě rozrůstá o nové nadčasové a fascinující příběhy a postavy.“

Podobné filmy

Hancock
Nevšední superhrdina Will Smith se bezhlavě vrhá do akce proti zločincům, jeho "zásahy" vš...
dnes 12.20
Nova Cinema
Pán prstenů: Návrat krále
(The Lord of the Rings: The Return of the King) Nadchází čas rozhodující bitvy o přežití S...
dnes 14.10
Nova Cinema
Cesta na tajuplný ostrov 2
(Journey 2: The Mysterious Island) Josh Hutcherson dostane zakódované tísňové volání ze zá...
dnes 18.10
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
St. 6.3.2024
Čas
13.25 - 16.05
Délka
160 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD


Registrace
Přihlášení



Pondělí 2. 12. 2024 Svátek má Blanka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz