Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Vzdělávací, Aktuální dění

(The Great Outdoors: Our National Parks) Oheň a led - národní park Vatnajökull.
Sopky pod největším evropským ledovcem a hluboká úcta k síle přírody. Německý dokument z cyklu Velkolepá příroda – světové národní parky


Dlouhý popis
Sopky pod největším evropským ledovcem a hluboká úcta k síle přírody. Německý dokument z cyklu Velkolepá příroda - světové národní parky (Premiéra)
Největší evropský ledovec Vatnajökull leží na sopečném ostrově Island na okraji polárního kruhu. V roce 2008 byl kolem ledovce zřízen národní park. Po několika rozšířeních má nyní park rozlohu 14 tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá asi 14 % rozlohy Islandu. Zvláštní kombinace přírodních sil vytvořila v národním parku Vatnajökull jedinečnou krajinu. Geotermální činnost, ledovce, zemětřesení a sopky utvářely a stále přetvářejí podobu parku. Některé události se odehrávají pod až tisíc metrů tlustým ledovcem. Geologové z Islandské univerzity v Reykjavíku pravidelně zkoumají aktivitu na zemi i ze vzduchu, aby zjistili, zda a kde by mohlo dojít k nové erupci. Sopečná činnost v parku by mohla mít dopad na celý evropský kontinent. Pracovníci národního parku jako například strážkyně Helga Arnadottirová také pozorují změny na ledovci Vatnajökull, který již několik let stále více ztrácí hmotu - částečně kvůli změně klimatu, ale také kvůli sopečné činnosti pod ledovým příkrovem.
Víra v přírodní duchy je na Islandu velmi rozšířená. Neviditelné bytosti, včetně elfů a trollů, jsou známé jako huldufolk neboli skrytý lid. Pro mnoho Islanďanů je víra v tyto bytosti spojena s hlubokou úctou k síle přírody, která je hmatatelná na mnoha místech, včetně Dettifossu, nejmohutnějšího vodopádu v Evropě v severní části národního parku.


Komentáře k pořadu: 8 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
So. 25.5.2024
Čas
04.51 - 05.20
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Postřehy odjinud
Champagne očima Jana Šmída Na kole mezi vinicemi
dnes 19.40
ČT2
Dobré ráno
zítra 02.00
ČT1
Dobré ráno
Startovací dávka energie! Ranní show České televize
zítra 05.59
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 24. 6. 2024 Svátek má Jan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz