Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Proradný, lstivý a věrolomný. Nejvýznamnější panovník Velké Moravy byl ale také strůjcem nebývalého hospodářského a kulturního rozmachu na našem území v raném středověku. Po stopách Svatoplukova životního osudu v kronikách a na archeologických nalezištích pátrají přední čeští vědci. Režie: L. Galuška a M. Petřík


Dlouhý popis
Proradný, lstivý a věrolomný. Nejvýznamnější panovník Velké Moravy byl ale také strůjcem nebývalého hospodářského a kulturního rozmachu na našem území v raném středověku. Po stopách Svatoplukova životního osudu v kronikách a na archeologických nalezištích pátrají přední čeští vědci. Režie L. Galuška a M. Petřík (Premiéra)
V roce 2021 uplynulo přesně 1150 let od chvíle, kdy Svatopluk I. Veliký stanul v čele Velkomoravské říše. Ze všech tehdejších panovníků to byl právě on, kdo se zasloužil o její největší rozkvět. Doba jeho vlády je nazývána "zlatý věk země". Svatopluk žil dobrodružný život. S mečem v ruce a s pomocí diplomacie i lstí se snažil rozšiřovat svoje panství. To se mu nakonec povedlo, a tak byly k jeho území připojeny i dnešní Čechy, Slovensko, část Polska, Maďarska i Německa. V podstatě se tak jednalo o velký kmenový svaz, který se nedlouho po jeho smrti rozpadl. To on byl tou stmelující silou. Čeho všeho Svatopluk dosáhl? Jak vzkvétala řemesla a umění v jeho pevnostech? Kde můžeme v současnosti najít jeho odkaz? Svatoplukovým příběhem nás provede archeolog a historik Luděk Galuška. Spolu s ním podnikneme výpravu do minulosti, během které se pokusíme zodpovědět všechny důležité otázky ohledně Svatopluka a přiblížit ho širší veřejnosti nejen jako panovníka, ale také jako člověka, který se zasadil o formování tehdejší společnosti. V jeho zpřítomnění nám pomohou hrané scény a také snaha o nalezení jeho skutečné podoby. Svatopluk dodnes zůstává jedním z nejvýznamnějších panovníků, a i přes možnou snahu historiků sousedních zemí přivlastnit si kult jeho osobnosti, je především panovníkem naší paměti, Velkomoravské říše.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Po. 4.7.2022
Čas
21.15 - 22.15
Délka
60 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Tajemství železnic (7/9)
Vlakem za železnou oponu Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus do...
zítra 01.00
ČT2
Kalendárium
Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová
zítra 01.50
ČT1
Když velryby ještě chodily (2/2)
(When Whales Walked) Představte si, že vás vezmeme na safari. Ale zpátky v čase. Setkáte s...
zítra 05.00
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 15. 8. 2022 Svátek má Hana
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz