Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Vzdělávací

Dezerty.
Pokud chcete být ve společnosti jako ryba ve vodě, L. Špaček vám poradí, jak na to (2004). Režie: P. Marek


Dlouhý popis
Dezerty a moučníky známe už ze školní jídelny, ale tenkrát nás možná nikdo neupozornil na nejrůznější úskalí tohoto závěrečného chodu obědů či večeří. Jak se vlastně správně jí takový moučník? Můžeme si dát sýr či ovoce místo moučníku? Používáme příbor na banán nebo pomeranč? A co hroznové víno, můžeme ho jíst rukama? Můžeme vůbec jíst nějaké ovoce rukama? Pravidla manipulace s moučníky a ovocem jsou mnohdy složitá a překvapivá. Přesvědčíte se o tom v dalším pokračování Etikety. Jsme stále u stolu, a tak i dnes si všimneme některých obecných chyb, kterých se dopouštíme při stolování. Konverzace

Sedíme-li ve společnosti, musíme svou pozornost věnovat střídavě a rovnoměrně partnerovi po levé i po pravé straně.

Vstávání od stolu

Znáte tragický příběh Tychona de Brahe? Ne? Tak dovolte, abych vám ten příběh vyprávěl: Tycho de Brahe byl slavný dánský hvězdář ve službách Rudolfa II. Jednou se účastnil jakési hostiny na císařském dvoře. A když se hostina blížila ke konci...

Tycho de Brahe ve snaze neporušit pravidla dvorní etikety a nepohněvat si císaře zůstal sedět. Najednou sebou prudce zazmítal a...

Podzimní listí se roztočilo v divokém tanci. Takový byl konec slavného hvězdáře.

Etiketa již dnes není tak přísná, jako v době Rudolfově, ale stále platí, že od stolu nevstaneme dřív než hostitel. Máme-li ovšem závažné důvody, omluvíme se společnosti a vzdálíme se.

Sýry

Posledním chodem večeře bývá dezert - moučník nebo sýry, výjimečně si můžeme dát oboje. K sýrům nám obvykle číšník přináší další, tzv. dezertní příbor. Mezitím, co číšník na stůl pokládá dezertní příbor, host si vybere tři, čtyři, ze širší nabídky sýrů. Ty mu číšník ukrojí a naservíruje.

Moučník

A pro dnešek uděláme výjimku - kromě sýrů si dáme ještě moučník.

Příbor držíme tak, že vidličku v levé ruce používáme klasickým způsobem a lžíci používáme jako nůž, to znamená například krájíme palačinku nebo nahrnujeme krém nebo šlehačku. Ale máme tady velkou svobodu, protože můžeme použít jenom vidličku, kterou držíme v pravé ruce, anebo také jenom lžíci nebo lžičku, v pravé ruce.

Jak neurazit

Pití během jídla

Otisky mastných rtů na sklence opravdu nepůsobí pěkně. Tohle nevyřešíme látkovým ubrouskem. Leda nenápadně papírovým kapesníčkem. Daleko jednodušší je však podobným nehodám předcházet: Před každým napitím si důkladně otřeme ústa ubrouskem a pijeme pouze tehdy, nemáme-li v ústech sousto.

Ovoce

Prakticky veškeré ovoce jíme příborem, někdy rukou za použití nože. Je k tomu zapotřebí určité obratnosti, a proto se neostýchejme požádat číšníka o pomoc.

Digestiv, káva, doutníček

U stolu rozhodně kouřit nebudeme. Kávu a digestiv, tedy i případně cigaretu a doutníček si dáme vedle, v salónku.

Zita má radost, že svoji botu našla, ale pamatujme si: Pod stolem se raději zouvat nebudeme. Je to příliš riskantní.

Tak, obujte se a půjdeme do salonku.

Lžičku neolizujeme, odkládáme ji na podšálek. Kávu ani čaj nepijeme se lžičkou v šálku. Sedíme-li u stolu, nebereme do ruky podšálek. Kávu ani čaj nepijeme se lžičkou v šálku. Lžičku nevkládáme do úst, neolizujeme ji, odkládáme ji na podšálek. A ještě něco jiného: sedíme-li v křesle, tedy dál od stolu, bereme do ruky i podšálek. Ale sedíme-li u stolu, bereme do ruky pouze šálek.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
St. 15.7.2020
Čas
05.15 - 05.30
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, znakový jazyk

Podobne televizni porady

Postřehy odjinud
Pobaltí očima Miroslava Karase Perla Pobaltí
dnes 12.52
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Postřehy odjinud
Trentino očima Jaroslava Skalického Outdoorový ráj
dnes 19.42
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Prima mazlíček
Svět zvířat, jak ho neznáte! Rady a tipy, reportáže o zajímavostech, rozhovory s odborníky...
zítra 09.30
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 8. 8. 2020 Svátek má Soběslav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz