Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Vzdělávací

Zasedací pořádek.
Pokud chcete být ve společnosti jako ryba ve vodě, L. Špaček vám poradí, jak na to (2004). Režie: P. Marek


Dlouhý popis
U stolu sedíme často, ať už v restauraci, na plese či na návštěvě. Ale víme vůbec, že pro zasedací pořádek u téměř jakéhokoliv stolu platí jistá společenská pravidla? Budeme vědět, kam posadíme šéfa a jeho partnerku, až s nimi půjdeme příště na oběd? A kde sedí správně otec nevěsty při svatební hostině? A ženichova maminka u stejného stolu? Jednotlivá pravidla zasedacího pořádku budou tématem dalšího pokračování Etikety.

Přátelé dost! Takhle to přece nejde.

Jsme jako na veliké hostině, ale dnes nás nebude zajímat stolování, ale pouze zasedací pořádek. Jeho principy jsou stále stejné - ať jde o svatební hostinu anebo o večeři na hradě.

Takhle by to nešlo. Žádné pánské či dámské jízdy.

Hosté ve společnosti musejí sedět tak, aby se bavili všichni navzájem - muži i ženy, mladší i starší, akademici i podnikatelé.

Pro názornost krychle

Abychom si mohli vše názorně ukázat, rozdali jsme účinkujícím tzv. zasedací krychle - růžové pro dámy a modré pro pány.

Pozici u stolu vždy určujme podle pozice hostitelů. Proto hostitelka dostane růžovou a hostitel modrou krychli s označením H.

Základní pravidla

Společensky významnější osoby sedí zády ke stěně s pohledem do prostoru.

Čísla na krychlích znamenají společenskou významnost - jedničku předáme společensky nejvýznamnější dámě, krychle je růžová, a modrou krychli předáme společensky nejvýznamnějšímu pánovi. V tomto pořadí se potom rozsadí i ostatní hosté u stolu.

Významnější osoby sedí blíž hostitelům, hostitel a hostitelka sedí obvykle proti sobě. Nejčestnější místo pro ženu je po pravici hostitele, pro muže po pravici hostitelky. Muže a ženy, starší a mladší, rozesazujeme střídavě. Manželé nesedí nikdy vedle sebe.

Kam s cizincem?

A ještě něco - dbáme na profesní a jazykové znalosti sousedů. Cizinec patří vždy mezi společensky významnější osoby, jeho usazení věnujeme proto patřičnou pozornost. Nemůžeme ho posadit vedle člověka, se kterým se nedorozumí.

Varianty

Tvar T Pro menší počet osob se hodí uspořádání do písmene T. Tvar U Pro větší větší počet do U. Tvar E A pro mimořádně velké množství hostů volíme uspořádání do písmene E.

Představme si kulatý stůl - pro rozsazení máme v zásadě dvě možnosti. První - hostitelé sedí vedle sebe. Pak hosty rozesazujeme podle společenské významnosti tak, že společensky nejméně významné osoby sedí naproti hostitelům. Druhá možnost - hostitelé sedí naproti sobě. Teď budeme rozsazovat hosty směrem od hostitelky a směrem od hostitele tak, že společensky nejméně významné osoby budou sedět na krajích.

Kdo kde sedí?

Hostitel má několik možností, jak pomoci hostům najít jejich místa.

Věnujme pečlivou pozornost přípravě před vstupem do sálu. Člověk, který tápe a trapně hledá svoje místo, je nepříjemně nápadný.

Placement a další orientační plánky

Abychom hostům usnadnili trapné hledání jejich místa, bývá v předsálí, kde se podává aperitiv, umístěn tzv. placement - schéma zasedacího pořádku se jmény.

Na placementu si všimneme, kde je vstup do sálu a pak si najdeme svoje místo. Je-li stolů více, hostitel nám může dát plánek, na kterém je vyznačeno, který stůl je náš.

Jednou z možností, jak pomoci hostům s orientací, jsou kartičky, které jim předem rozdáte. Kartička má půdorys stolu a je na ní vyznačen vstup do sálu a místo, kde sedíte u stolu. Podle černé šipky se zorientujete v místnosti a červená šipka Vám ukáže, kde přibližně sedíte.

Než si sedneme

Při příchodu ke stolu si nesedáme dříve než hostitel nebo u stolu přítomné dámy. U malého stolu se představíme všem spolusedícím, u většího jen sousedům. Je-li sousedkou dáma, přirozeně jí pomáháme s židlí.

Malá oslava a chytrá Marie

Přichází další dvojice - P. Studenovský se Zitou.

Hosté se usadili u nového stolu pro šest osob.

Rodinná oslava

I při rodinných obědech a večeřích, zvláště slavnostnějších, bychom měli dodržovat určité schéma. Doma jsou manželé zvyklí sedávat vedle sebe, proto zvolíme jiný model zasedacího pořádku, než v restauraci.

Manželé tedy sedí vedle sebe, manželka pochopitleně vpravo. Dědeček s babičkou sedí také vedle sebe, babička samozřejmě vpravo. Hospodyně by měla sedět na straně, kde jsou dveře, prý aby to měla blíže do kuchyně. Naopak oslavenkyně, babička, sedí dveřím co nejdál a děti posadíme na bok.

Neměnit!

Pán č. 1: "Ahoj."
Pán č. 2: "Ahój."
Pán č. 1: "Slečno, prosím vás, mohla byste si přesednout o jedno místo?"
Pán č. 2: "Dušan je můj kamarád z vojny, my jsme se hrozně dlouho neviděli."
Dáma: "Dobře, proč ne?"

Jakkoli zní přání obou pánů logicky, u stolu se zasedacím pořádkem si místa měnit nemůžeme.

Na společenských akcích nejsme kvůli tomu, abychom se najedli a dobře pobavili, to se nám přece doma nebo v partě kamarádů podaří líp, ne? Mnohem víc jde o společenský, obchodní nebo politický význam naší účasti.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
Po. 13.7.2020
Čas
05.15 - 05.30
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, znakový jazyk

Podobne televizni porady

Postřehy odjinud
Pobaltí očima Miroslava Karase Na kachny s Baronem Prášilem
dnes 12.53
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Prima mazlíček
Svět zvířat, jak ho neznáte! Rady a tipy, reportáže o zajímavostech, rozhovory s odborníky...
zítra 09.30
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Trvalé bydliště venkov (12/16)
Devatero řemesel Doba, kdy úspěšnému zemědělci stačil jen onen pověstný selský rozum, je ...
zítra 12.56
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 15. 8. 2020 Svátek má Hana
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz