Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Vzdělávací

Kino, divadlo.
Pokud chcete být ve společnosti jako ryba ve vodě, L. Špaček vám poradí, jak na to (2004). Režie: P. Marek


Dlouhý popis
V kině, divadle a na koncertě byl už jistě každý z nás. Pohybovat se správně v těchto prostředích přesto mnohým z nás může dělat problémy. Často si drobná selhání ani neuvědomujeme, ale to neznamená, že si našich chyb nevšímají ti, kteří jsou kolem nás. Jak se obléci? Kam usadíme partnerku? Ladislav Špaček se proto vydá do kina, divadla i na koncert a společenská úskalí a základní pravidla vám přiblíží v dalším pokračování pořadu Etiketa.

Jdeme do kina, do divadla nebo na koncert.

Co na sebe do kina?

Pokud nejdeme na slavnostní premiéru, kino lze navštívit v běžném oblečení. Tedy i tak, jak chodíme do práce.

Než vyrazíme

Jako zatím u všeho, o čem jsme hovořili, i před návštěvou kina se vyplatí příprava.

Není snad ani třeba oslňovat partnerku znalostmi dějin kinematografie a filmografií jednotlivých herců a režiséra, spíš je třeba koupit lístky včas a na slušná místa. Taky bychom měli vědět, o jaký film jde, abychom nemuseli v polovině odcházet.

Děti

Mravopočestnost dnes vypadá trochu jinak než před sto lety. A výchova dnešních dětí tomu odpovídá. Přesto bychom zdravý vývoj našich potomků měli mít na paměti, i když jdou do kina.

Jak si sedat

Jestli někam musíme přijít včas, tak je to právě kino, či divadlo. Vyhneme se tak riziku, že se do kina nedostaneme vůbec, či přijdeme se zpožděním. Je přitom jasné, že šikovnější je přijít včas, dokud se v sále ještě svítí. Ti, kteří přijdou později, usedají na svá místa velmi obtížně.

Oč jednodušší to máme my, kteří chodíme včas. Do řady vstupujeme vždy čelem k ostatním divákům, muž jako první a velmi slušně. Žena usedá po pravici muže, o výjimkách z tohoto pravidla hovoříme v následující kapitole.

Kde sedí žena - výjimky

Jdou-li do kina dva páry společně, muži symbolicky chrání obě ženy mezi sebou. Proto jedna z partnerek sedí po levici muže. To je třetí výjimka.

Takto v kině ne

Známé zdravíme nenápadně. Když někoho poznáme na druhém konci řady, nevoláme na něj přes celý sál. Pokud nejsme schopni odolat obchůdkům v předsálí kina, konzumujeme nenápadně a tiše. S ohledem na soustředění ostatních. Přítmí filmového sálu jsme snad jednou za život zneužili všichni, ale kroťme se. A ještě něco: Je zdvořilé vůči tvůrcům filmu setrvat na místě až do chvíle, kdy skončí závěrečné titulky, neodcházíme v okamžiku, kdy zjistíme, že vrahem je zahradník.

Divadlo

V divadle, či na koncertě platí stejná pravidla jako v kině, avšak mnohem naléhavěji.

L. Špaček (bere Studenovskému telefon): "Zapamatujme si - před každým představením vypneme mobilní telefon."

První a zásadní rozdíl mezi kinem a divadlem je oblečení. Smoking a dámské delší šaty bývají vyhrazeny obzvlášť slavnostním premiérám. Oblečení volíme společenské, pánové tmavé šaty, černé boty, dámy polodlouhé šaty, či tmavý kalhotový kostým. Dáma si může ponechat klobouk jen sedí-li v lóži. Rozhodně ne na divadelním představení!

Určitě je rozdíl mezi Státní operou a malým klubovým divadélkem, které je pochopitelně méně formální. Podobně neformální bývají i koncerty jazzové a populární hudby.

Šatna

Lístky musíme mít předem. A také musíme vědět kam, protože budeme-li sedět v lóži, nemusíme si odkládat pláště do šatny.

Pokud využijeme šatnu, pamatujeme si, že muž vždy pomáhá ženě z kabátu, vystojí řadu u šatny, šatnu zaplatí a pak dámu uvádí do hlediště.

Mimochodem všude platí, že čestnější místo bývá to výhodnější, odkud je lépe vidět. V lóži dámu, i třeba neznámou, pustíme na výhodnější místo vpředu.

Pozdní příchod

Přijdeme-li pozdě do divadla, vyčkáme do přestávky a teprve pak se usadíme na svá místa.

Přestávka

Přestávku trávíme společenskou konverzací a náruživí kuřaci si mohou zapálit cigaretu. Ale pozor, jen ve vymezených místnostech, neboť v divadlech jinak platívají přísné zákazy kouření. Návštěva kuřárny, byť krátká, má však své následky. Po návratu do hlediště čpíme kouřem.

Podobně jako v kině, ani při divadelním představení nahlas nekomentujeme děj hry nebo výkony herců. Na divadelní představení můžeme být vybaveni kukátkem, malým dalekohledem. Na koncerty jej však nebereme. Bez spěchu a tlačení u šatny vyzvedneme kabáty. Pán nejprve pomůže dámě a teprve potom se obléká sám.

Odcházíme

Vyzvedneme kabáty, dáma může počkat třeba i ve foyer v sedě a pán jí potom pomůže se obléknout.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
So. 11.7.2020
Čas
05.15 - 05.30
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, znakový jazyk

Podobne televizni porady

Trvalé bydliště venkov (10/16)
Za humny města Pole zarámovaná paneláky a zemědělství s velkoměstem za zády nám ukáže dal...
dnes 12.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Legendy záchranářství
Povodně Epizoda dokumentárního cyklu mapujícího práci a zásadní případy složek českého zá...
zítra 02.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Emoce a my (7/13)
Víra ve víru emocí Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách našeho život...
zítra 13.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 9. 8. 2020 Svátek má Roman
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz