Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Věda / Technologie

(The Unlocking the Past) Inkové a jejich říše.
Poznávání vyspělé civilizace – raných mistrů v organizaci státu a společnosti. Německý dokument z cyklu Odhalování minulosti


Dlouhý popis
Poznávání vyspělé civilizace - raných mistrů v organizaci státu a společnosti. Německý dokument z cyklu Odhalování minulosti (Premiéra)
Incká civilizace vznikla na počátku 13. století v andské oblasti. Rychle se rozrůstala a v době svého největšího rozkvětu ovládala velkou část jihoamerického kontinentu mezi Andami a Pacifikem. V době svého největšího rozkvětu zahrnovala říše Inků dnešní země Chile, Peru, Bolívii a jižní Kolumbii. Inkové ovládali území o rozloze více než 950 000 kilometrů čtverečních. Jak se tato civilizace stala tak úspěšnou? Archeologická naleziště, odhalující ruiny vojenských a civilních staveb, vyspělou úroveň uměleckého řemesla a rozsáhlou vodní a silniční síť, naznačují, že šlo o dobře organizovanou civilizaci. Sociální a ekonomická struktura říše, která zahrnovala až 200 dobytých království, se skládala z menších celků, kterým centrálně z Cusca v dnešním Peru vládl nejvyšší incký vůdce s rozsáhlým aparátem úředníků a funkcionářů. Povinným společným jazykem byla kečuánština. V polovině 16. století však tato vzkvétající civilizace padla do zajetí malé skupiny španělských nájezdníků - nakonec se stala španělskou kolonií. Tento dokument sleduje poslední dny incké říše a osud posledního inckého vládce Atahualpy - a zabývá se tím, proč byli Inkové navzdory vyspělé úrovni organizace tak snadno poraženi.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Po. 22.4.2024
Čas
16.20 - 16.50
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Zázraky techniky V
(Impossible Engineering V) Supertanker Europe Na světě neexistuje loď, která by se jí mohl...
dnes 09.11
ČT2
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 25. 5. 2024 Svátek má Viola
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz