Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Věda / Technologie

(The Quest for Knowledge) Chobotnice - mořští mistři intelektu.
Pokud chcete spatřit bizarní stvoření jakoby z jiného světa, nemusíte opouštět naši planetu. Německý dokument z cyklu Touha po vědění


Dlouhý popis
Ačkoli jsou chobotnice příbuznější měkkýšům, jako jsou ústřice nebo hlemýždi, než většině ostatních živých tvorů, jsou úžasně inteligentní. Evoluce během stovek milionů let vytvořila dvě nezávislé větve inteligentního života. Jedna vede k obratlovcům, ke kterým patří i lidé. Druhá větev vede k hlavonožcům, kteří si nezávisle vyvinuli vlastní formu inteligence. Mezi hlavonožce patří osmiramenné chobotnice a olihně. První pokusy s chobotnicemi proběhly na konci 19. století v Neapolské zoologické stanici v Itálii. Ve výzkumném ústavu pro Středomoří se dodnes provádějí studie o chobotnicích a jejich schopnostech učit se. V La Coruna na atlantickém pobřeží severního Španělska biolog Antonio Cribeiro také neustále vymýšlí nové experimenty, aby inteligenci chobotnic porozuměl. Zatímco menší Octopus vulgaris je předmětem výzkumu ve Španělsku a Itálii, biolog Kevin Van Cleemput a jeho tým v severním Pacifiku studují největší druh - tichomořskou obří chobotnici. Při experimentu u kanadského pobřeží prokázali, že velká zvířata jsou si vědoma svých schopností a tělesných vlastností. Bez takového vědomí vlastního tvaru a tvaru jiných zvířat by transformační umění mistra metamorfózy, indonéské chobotnice maskované, pravděpodobně nebylo možné.
Pokud chcete spatřit bizarní stvoření jakoby z jiného světa, nemusíte opouštět naši planetu. Německý dokument z cyklu Touha po vědění (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Čt. 29.10.2020
Čas
19.00 - 19.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Nestárnoucí Jumbo Jet
Legendární Boeing 747 brázdí v různých modifikacích oblohu mnoho desítek let a další deset...
út. 1.12. 15.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Výjimečný náklad: Přeprava letadel
Unikátní pohled do logistického zákulisí Airbusu, který přepravuje obří díly na lodích, ka...
út. 8.12. 15.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 26. 11. 2020 Svátek má Artur
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz