Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace, Dokument / Přírodní svět

(Rain: The Untold Story) Nenahraditelný zdroj.
Nesčetněkrát se stal příčinou vzestupu i pádu celých civilizací. Stále nám ale chybí dostatek exaktních vědeckých poznatků, abychom dokázali účinně čelit změnám klimatu. Britská dokumentární trilogie


Dlouhý popis
Nesčetněkrát se stal příčinou vzestupu i pádu celých civilizací. Stále nám ale chybí dostatek exaktních vědeckých poznatků, abychom dokázali účinně čelit změnám klimatu. Britská dokumentární trilogie (Premiéra)
Déšť je základní zdroj sladké vody a nezbytná podmínka života na Zemi. V dějinách lidstva hrál už od pradávna významnou roli. V havajštině existuje přísloví: Když nebesa pláčou, země ožívá. Což přesně vystihuje, co pro nás déšť znamená. Dodnes součástí rituálů mnoha kultur po celém světě. Napájí jezera i přehrady tolik nezbytnou vodou, kterou dennodenně potřebuje každý z nás. Poskytuje vláhu půdě, bez něj bychom se nedočkali úrody a dobytek by neměl čím uhasit žízeň. Pro člověka je základní podmínkou přežití i rozvoje. Jenže srážky jsou v poslední době čím dál hůře předvídatelné. Je zřejmé, že bude zapotřebí náš přístup od základů změnit. Víme však vůbec, jak déšť - tento nedocenitelný zdroj - naplno využít? Jelikož se budeme muset čím dál častěji vyrovnávat s neblahými dopady změny klimatu, bude naše schopnost předpovědět, kdy a kde bude pršet, stále důležitější. Dříve měli meteorologové k dispozici jen tužku a papír. Dnes už využíváme satelity a supervýkonné počítače, a přesto stále ještě potřebujeme vyřešit spoustu otázek, na něž nám dokáže odpovědět jedině věda, přesněji řečeno základní výzkum. Déšť je běžnou součástí života, a přesto pořád nedokážeme popsat, co přesně se děje v bouřkovém mraku, z něhož nám zrovna prší na hlavu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 15.2.2023
Čas
14.40 - 15.31
Délka
51 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Rituály Srí Lanky
S cestovatelem Petrem Horkým za pozoruhodnými i dechberoucími projevy silné víry obyvatel ...
zítra 19.01
ČT2
Mumbaí: pekelná megapole
(Mumbai: The Infernal Megapolis) Kritický pohled na život bohatých i chudých lidí v jednom...
zítra 23.55
ČT2
Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie
Pořad o problémech, radostech a spolupráci v příhraničních oblastech podél společné česko-...
po. 27.3. 02.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 25. 3. 2023 Svátek má Marián
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz