Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace, Dokument / Přírodní svět

(Rain: The Untold Story) Součást našeho života.
Nesčetněkrát se stal příčinou vzestupu i pádu celých civilizací. Stále nám ale chybí dostatek exaktních vědeckých poznatků, abychom dokázali účinně čelit změnám klimatu. Britská dokumentární trilogie


Dlouhý popis
Nesčetněkrát se stal příčinou vzestupu i pádu celých civilizací. Stále nám ale chybí dostatek exaktních vědeckých poznatků, abychom dokázali účinně čelit změnám klimatu. Britská dokumentární trilogie (Premiéra)
Déšť je základní zdroj sladké vody a nezbytná podmínka života na Zemi. V dějinách lidstva hrál už od pradávna významnou roli. V havajštině existuje přísloví: Když nebesa pláčou, země ožívá. Což přesně vystihuje, co pro nás déšť znamená. Dodnes součástí rituálů mnoha kultur po celém světě. Napájí jezera i přehrady tolik nezbytnou vodou, kterou dennodenně potřebuje každý z nás. Poskytuje vláhu půdě, bez něj bychom se nedočkali úrody a dobytek by neměl čím uhasit žízeň. Pro člověka je základní podmínkou přežití i rozvoje. Jenže srážky jsou v poslední době čím dál hůře předvídatelné. Je zřejmé, že bude zapotřebí náš přístup od základů změnit. Víme však vůbec, jak déšť - tento nedocenitelný zdroj - naplno využít? Jelikož se budeme muset čím dál častěji vyrovnávat s neblahými dopady změny klimatu, bude naše schopnost předpovědět, kdy a kde bude pršet, stále důležitější. Dříve měli meteorologové k dispozici jen tužku a papír. Dnes už využíváme satelity a supervýkonné počítače, a přesto stále ještě potřebujeme vyřešit spoustu otázek, na něž nám dokáže odpovědět jedině věda, přesněji řečeno základní výzkum. Déšť je běžnou součástí života, a přesto pořád nedokážeme popsat, co přesně se děje v bouřkovém mraku, z něhož nám zrovna prší na hlavu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 9.2.2023
Čas
11.00 - 11.50
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Krásy severní Evropy
(Wonders Of Northern Europe) Finsko Cesta po zemi ležící na severovýchodě Evropy mezi Rus...
dnes 07.36
ČT2
Babylon
Fenomenální komentátor, novinář a rodák z Kyjeva Jefim Fištejn v cyklu dobrých zpráv o lid...
dnes 12.12
ČT2
Ateismus po česku
Jsou Češi ateistický národ, nebo potomci husitských rebelů? (2008). Režie: J. Motal
zítra 02.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 1. 4. 2023 Svátek má Hugo
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz