Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování

Ondřej Cihlář představí dálkové cyklotrasy a spolu se zajímavými hosty vás provede místy, kde stojí za to sesednout z kola. V šestém dílu nového dokumentárního cyklu se vydá jižní částí Šumavy po Cyklostezce železné opony z Nového Údolí do Vyššího Brodu. Režie: J. Látal


Dlouhý popis
Ondřej Cihlář představí dálkové cyklotrasy a spolu se zajímavými hosty vás provede místy, kde stojí za to sesednout z kola. V šestém dílu nového dokumentárního cyklu se vydá jižní částí Šumavy po Cyklostezce železné opony z Nového Údolí do Vyššího Brodu. Režie J. Látal (Premiéra)
Cestopisné putování provede v každém díle vybranou částí českých dálkových cyklotras. K herci a moderátorovi Ondřeji Cihlářovi se na kole přidávají hosté, kteří mají k místům osobní vztah a nabízejí tipy, kde stojí za to se zastavit a něco zažít, aby, jak Ondřej říká, "krajina nebyla šmouha pouhá". Cyklojízdu doplňují mapky a zajímavá vyprávění.
V šestém dílu pokračujeme další částí Cyklostezky železné opony, která vede česko-bavorsko-rakouským pomezím a měří přes 800 km. Kdybyste chtěli zdolat bývalou železnou oponu v celé její délce po značené trase EuroVelo 13, museli byste si vzít delší volno, protože prochází dvaceti státy a má přibližně 10 400 km. Tzv. železná opona rozdělující Evropu po téměř 40 let na východ a západ vedla od Barentsova moře až po Bospor. My skromně urazíme necelých 90 km z Nového Údolí do Vyššího Brodu. Šumava totiž láká nedotčenou krajinou hlubokých lesů, luk, kouzelných i zrádných rašelinišť a dějinami, které tu spřádaly znepokojivé příběhy. Povypráví o tom spisovatel David Jan Žák, milovník Šumavy a mimo jiné i autor románu o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi. Dál se s Ondřejem vydáme podél Schwarzenberského kanálu, unikátního vodního díla, po němž se v dobách monarchie plavily miliony kubíků tun dříví až k Dunaji. Zastavíme se u ledovcového Plešného jezera a z kopce posvištíme do Horní Plané. Tady se Ondřej setká s Janem Štifterem, dalším spisovatelem, který své náměty rád čerpá ze zdejší historie. Možná za to může i jeho příbuzenská spřízněnost s "básníkem Šumavy", slavným česko-rakouským spisovatelem a také malířem Adalbertem Stifterem, který se v Plané roku 1805 narodil. No a pak se vydáme příjemně rovinatou stezkou podél Lipna do Černé v Pošumaví, kde Radek Dvořák poradí, čím vším se tu můžete zabavit. A nebude hostem posledním. Jestli vás zajímá, jak je to s věží kostela, který se prý občas vynoří z hladiny lipenské nádrže nebo s kapličkou pohřbenou na jejím dně, pokračujte s námi dál. Dozvíte se i to, proč si Šumavu zamiloval veslař a skifař Václav Chalupa, několikanásobný vítěz Světového poháru, stříbrný olympionik a čtyřnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 9.6.2024
Čas
18.00 - 18.28
Délka
28 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Prima ČESKO
Cestujte s námi po Česku a poznejte nejzajímavější místa naší země.
zítra 08.45
Prima
Toulavá kamera
Mozaika z regionů
zítra 10.00
ČT1
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 10.30
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 15. 6. 2024 Svátek má Vít
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz