Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování

Ondřej Cihlář představí dálkové cyklotrasy a spolu se zajímavými hosty vás provede místy, kde stojí za to sesednout z kola. Pátý díl nového dokumentárního cyklu nás provede Cyklostezkou železné opony z Čerchova do Železné Rudy. Režie: J. Látal


Dlouhý popis
V tomto díle se vydáme tajemnou krajinou Českého lesa a západní Šumavy, v níž se snoubí malebná krása s temnými kapitolami historie druhé poloviny 20. století, která jako by české pohraničí nabíjela zvláštní energií. Násilný odsun původních obyvatel a vznik uzavřeného hraničního pásma navždy změnil její podobu i zdejší život. Buldozery srovnaly sklářské obce a dřevařské osady se zemí a spolu s nimi měla zůstat navždy pohřbena i zdejší paměť. Místa protkaná osudy tisíců lidí si vzala zpět divoká příroda, ale jejich dějiny se naštěstí vymazat nepodařilo. Místní badatel Zdeněk Procházka alespoň něco málo připomene v zajímavém vyprávění a zavede Ondřeje na místa, kde jsou stopy zaniklých vesnic stále patrné. Cyklotrasa vede v těsné blízkosti česko-německé hranice, kudy procházela železná opona. Vzpomeneme i dramatické osudy Čechoslováků, kteří padli do osidel komunistické Státní bezpečnosti při svém útěku za svobodou. A dalších hostů se Ondřej zeptá i na současné problémy Šumavy. Richard Brož založil iniciativu "We Love Šumava", která krásu a jedinečnost šumavského regionu nejen šíří, ale také udržuje. A protože k Šumavě neodmyslitelně patří i lyžování, potkáme se také s českým reprezentantem a olympijským medailistou v běhu na lyžích Martinem Jakšem. Zhruba devadesátikilometrové putování uzavřeme v Železné Rudě.
Ondřej Cihlář představí dálkové cyklotrasy a spolu se zajímavými hosty vás provede místy, kde stojí za to sesednout z kola. Pátý díl nového dokumentárního cyklu nás provede Cyklostezkou železné opony z Čerchova do Železné Rudy. Režie J. Látal (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 2.6.2024
Čas
18.00 - 18.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Prima ČESKO
Cestujte s námi po Česku a poznejte nejzajímavější místa naší země.
zítra 08.45
Prima
Toulavá kamera
Mozaika z regionů
zítra 10.00
ČT1
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 10.30
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 15. 6. 2024 Svátek má Vít
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz