Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Jen málokterá země zakusila v posledních dekádách tolik strádání a bolesti jako Afghánistán. A jen málokdo o tom ví tolik, jako afghánské ženy, na které útlak a válečné peklo zpravidla dopadalo nejvíce. Koprodukční dokument. Režie: Mayte Carrasco, Marcel Mettelsiefen a Lucio Mollica


Dlouhý popis
Jen málokterá země zakusila v posledních dekádách tolik strádání a bolesti jako Afghánistán. A jen málokdo o tom ví tolik, jako afghánské ženy, na které útlak a válečné peklo zpravidla dopadalo nejvíce. Koprodukční dokument. Režie: Mayte Carrasco, Marcel Mettelsiefen a Lucio Mollica (Premiéra)
Koprodukční dokument vypráví pohnutý příběh několika posledních desetiletí afghánské historie, od její zlaté éry až k válečnému peklu. Projekt se opírá o jedinečný výběr archivních záběrů a osobní výpovědi šesti zcela unikátních respondentek z různých generací a prostředí, jejichž osudy odrážejí utrpení i naděje mnoha afghánských žen. Od první ministryně pro ženská práva přes dceru posledního komunistického prezidenta či Miss Afghánistánu roku 1972 až po dívku, která se skrývala před projevy krutovlády Talibanu v převleku za chlapce.
Asi nikdo netrpěl následky konfliktů a převratů v Afghánistánu více než tamní ženy. Opakovaně přicházely o domovy a své nejbližší a dodnes jsou zbavovány svých nejzákladnějších práv a nuceny volit mezi segregací a exilem. Jen stěží bychom ale naše hrdinky mohly vnímat jako pasivní oběti. Výpovědi výběru respondentek jasně dokládají, že tyto ženy jsou spíše hrdinkami afghánské historie. A pro svou houževnatost jsou zároveň možná tou největší nadějí pro budoucnost Afghánistánu, země, která dodnes čeká na konec útlaku a násilí.
Dokument vychází z úspěšného dokumentárního cyklu Afghánistán: 40 let války, který vznikl v široké mezinárodní koprodukci za účasti České televize.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 11.10.2022
Čas
21.50 - 23.25
Délka
95 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Tajemství Vatikánu (5/5)
(The Hidden Vatican) Papežské zahrady Vzrušující cesta po nejmenším státě na světě, plném ...
dnes 16.15
ČT2
Boží dar - příběhy českých potravin (8/9)
Jak to bylo s gothajem? Dobrodružné příběhy o zrodu, historii a moderní současnosti českýc...
dnes 17.10
ČT2
Stopy, fakta, tajemství
Šuhaj nebyl sám Proč historie pozapomněla na bohatýrské skutky zbojníka Ilko Lepeje? Repor...
zítra 02.01
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 8. 12. 2022 Svátek má Květoslava
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz