Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Náboženství

Svatá Lucie - sicilská mučednice.
Příběh mladé dívky, která za svou křesťanskou víru položila život a stala se patronkou nevidomých, je vzývána chudými a může být patronkou i těm, kdo šíří světlo pravdy. Režie: J. K. Studničková a O. M. Schmidt


Dlouhý popis
Příběh mladé dívky, která za svou křesťanskou víru položila život a stala se patronkou nevidomých, je vzývána chudými a může být patronkou i těm, kdo šíří světlo pravdy. Režie J. K. Studničková a O. M. Schmidt (Premiéra)
Svatá Lucie pocházela ze Syrakus. Rodiče ji proti její vůli zaslíbili bohatému pohanskému aristokratovi, jejím přáním však bylo žít v celibátním zasvěcení Kristu. Od správce města se dozvěděla, že její nápadník na ní nejvíce miluje oči. Proto si je vyloupla a podala je správci se žádostí, aby je šlechtici předal. Do druhého dne se jí však zrak zázrakem opět vrátil zrak a Panna Maria ji obdařila ještě krásnějšíma očima. Snoubenec ji ale za Diokleciánova pronásledování udal jako křesťanku. Byla odsouzena k násilné prostituci, a protože byla od ní uchráněna zázračnou silou, byla údajně oslepena a bylo jí probodnuto hrdlo. Předpověděla pád císaře Diokleciána a povolení křesťanské víry. Dioklecián do roka padl a o devět let později císař Konstantin I. Veliký povolil křesťanství. Úcta k ní byla rozšířena v celé církvi již na konci 6. století, při průzkumu katakomb v Syrakusách byl objeven její hrob. Sv. Lucie bývá na připomenutí událostí, jimiž vyvrcholil její pozemský život, zobrazována s vlastníma očima na talíři a s palmovým listem jako znakem mučednictví.


Komentáře k pořadu: 0 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Ne. 11.12.2022
Čas
13.40 - 14.10
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Cikánská misie
Romští sourozenci David a Honza z bohumínské Apoštolské církve na své misijní cestě po Slo...
zítra 03.45
ČT2
Sestry Boromejky
Řád, který ve Městě Albrechticích přežil navzdory všem. Dokument o ženách, které víře obět...
ne. 29.1. 03.37
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 27. 1. 2023 Svátek má Ingrid
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz