Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

70% 1119 hlasů
film / drama, válečný, Austrálie/Turecko/USA, , 111 min., od 12 let
The Water Diviner
Kinopremiéra v ČR 26.3.2015 v SK 5.3.2015, DVD od 29.7.2015 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize čt. 6.10. Sky Movies Drama & Romance HD 04.25
Sky Movies Drama & Romance HD 04.25
Ukázka
02:18Příběh muže, který ztratil vše, kromě naděje.
Australský farmář Joshua Connor má zvláštní talent pro hledání vody pod zemí ve vyprahlé krajině. Svůj instinkt bude muset využít v životním dobrodružství, aby se v cizí nepřátelské zemi dostal na místo nejděsivější bitvy první světové války a našel své tři syny. Cesta ho z australského kontinentu vede do Konstantinopole, dnešního Istanbulu, na rozhraní Evropy a Asie, doprostřed chaosu hroutícího se impéria Osmanské říše. Connor se musí zorientovat v neznámém prostředí plném exotiky. S nečekanou pomocí pak začíná soukromé válečné tažení, neméně velkolepé než to, které zde nedávno skončilo.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tak ako som zistil, ze jestvuje francuzsky hnoj, a k jeho tvorbe vyrazne prispel Auteuil ato tou planobou menom Studnarova Dcera, taxom zistil ze uz reziruje aj Russell Vrana /Beautiful Mind, L. A. Confidential/. A nejde mu to, rezisersky je to roztahane, nudne, v strede prevladli az vatovo plane plky : 25 %
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Cesta naděje

Příběh vypráví o australském farmáři Joshuovi Connorovi, který má zvláštní talent pro hledání vody ve vyprahlé krajině. S manželkou vychovává tři syny. Ti se rozhodnou narukovat do války. Joshua se trápí, že se nesnažil tomu zabránit. Jednoho den dostane deník, ze kterého se dozvídá, že o své syny přišel. Connorova žena situaci těžce nese a vezme si život. U hrobu své manželky dává slib, že padlé syny přiveze domů. Při hledání se dostane přímo doprostřed hroutící se Osmanské říše, kde je navíc kvůli národnosti považován za okupanta a místní se s ním nechtějí moc bavit. Příliš mu nepomáhají ani úředníci, kteří by ho nejraději transportovali zpět do vlasti. On se ale nevzdává a věří, že své syny najde.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Z jejích následků se těžce vzpamatovává i farmář Joshua Connor , který má zvláštní nadání objevovat prameny vody ve vyprahlé půdě. Přestože žije na odlehlém australském venkově, daleko od bojišť první světové, válka zničila jeho rodinu. Všechny tři své syny ztratil v bitvě u Gallipoli, kde se spojenecká vojska krvavě utkala s armádou osmanské říše. Jediné, co mu po nich zůstalo, je potrhaný zápisník, pár dopisů a fotek, které mu poslala armádní správa. Neutišitelný žal ho nakonec připraví i o jeho ženu. To všechno přivede Joshuu Connora k rozhodnutí putovat přes půl zeměkoule, aby našel těla svých synů a přivezl je domů. Věří, že alespoň to mu přinese klid a smíření.

S tímto odhodlání přijíždí Joshua do Konstantinopole, dnešního Istanbulu na rozhraní dvou kontinentů, rušného a chaotického místa právě v okamžiku, kdy se hroutí Osmanská říše. Ještě větší zmatek do Joshuovy mysli vnese setkání s krásnou Ayshe, dcerou majitelů hotelu, ve kterém se ubytuje.

Joshua ale ještě netuší, že jeho mise je takřka nesplnitelná. Jak najít čtyři roky po bitvě tři mrtvá těla mezi tisíci jiných? Joshuovi pomáhá plukovník Hughes (Jai Courtney) a turecký válečný hrdina major Hasan. Bývalé nepřátele dnes spojuje vzájemná úcta, i když na bojišti stáli proti sobě.

Connorovo úsilí ovšem maří britská byrokracie ztělesněná v osobě kapitána Brindleyho. Jeho odhodlání je ale nezlomné, prostě se nenechá ničím odradit. Šestý smysl, který mu pomáhá nacházet prameny ve vyschlé krajině, mu nyní pomáhá při hledání jeho synů. Navíc se zdá, že jeden ze tří chlapců ve skutečnosti neleží mrtev pod zemí. Je možné, že jeden z nich je stále naživu? Aby Joshua Connor zjistil pravdu, musí se naučit důvěřovat a spojit svůj osud s osudem těch, které na své cestě potkává.

Filmový štáb

Pro svůj rozmáchlý režijní debut si Russel Crowe vybral tým z filmové ligy mistrů. Prvním, kdo se ke štábu připojil, byl hvězdný kameraman Andrew Lesnie. Lesnie nejenže nasnímal filmy jako Já, legenda, King Kong, Zrození planety opic. Především přivedl k životu bájnou Středozem, natočil všechny díly Pána prstenů a Hobita a za vizuální ohromení v úvodní části Pán prstenů: Společenstvo prstenu získal Oscara. “Byl naší první volbou,” říká producent Keith Rodger. “Kromě toho, že je to geniální kameramana a milý člověk, jde i o to, že jsou s Russelem dlouholetí a blízcí přátelé. Rozumějí si v podstatě beze slov.”

Autor hudby David Hirschfelder má nominaci na Oscara za hudbu k filmům Královna Alžběta s Kate Blanchet a Záře s Geoffrey Rushem, složil hudbu i ke spektáklu Baze Luhrmana Austrálie. Matt Villa se jako střihač podílel na filmech Moulin Rouge, Velký Gatsby nebo Já, robot.

obrazek
Jak se rodí příběh

Australský scenárista Andrew Anastasios při práci na jednom tématu z australské historie narazil na dopis plukovníka Cyrila Hughese, který měl těsně po skončení první světové války zodpovědnost za pohřbívání padlých po bitvě u Gallipoli. V dopise byla tato věta: „Jeden starší chlapík se sem nějak dostal až z Austrálie a chtěl najít hroby svých synů.“ Tahle jediná věta se stala hlavní inspirací, z níž povstal neuvěřitelný příběh o ztrátě a lásce.

Bitva o Gallipoli se na australských filmových plátnech objevila mnohokrát. První dvě ztvárnění v Austrálii vznikla už v roce 1915, pár týdnů po samotném vylodění australských vojáků, a v této zemi se záhy stala jednou z vlasteneckých legend. Ještě dlouho poté se ovšem filmaři zaměřovalo na ikonickou povahu samotné bitvy. Film Cesta naděje se liší v tom, že je zároveň intimním příběhem jednoho člověka i velkolepou podívanou. Jeho poselství je zaměřené na odpuštění těm druhým i sobě samému. Joshuu Connora trápí jeho vlastní vina, ale postupně objevuje ozdravnou sílu lásky, která mu propůjčuje nadlidskou odolnost, sílu a odhodlání.

Píše se rok 1919

Bitva o Gallipoli, od jejíhož vypuknutí na jaře 1915 uplynulo sto let, je jedním z nejděsivějších příběhů první světové války. V nekonečném, rok trvajícím válečném střetnutí se vojáci Austrálie, Velké Británie, Francie a dalších spojeneckých zemí utkali s vojsky Osmanské říše ve snaze ovládnout průliv Dardanely. Přesná čísla padlých nejsou známa, ale byla obrovská: jen na straně spojenců zahynulo 130-250 tisíc vojáků.

Joshua Connor hledá své syny na troskách starého světa, z něhož se ovšem chaoticky rodí svět nový. Roku 1918 se svět vzpamatovával z konce světové války a hroutila se stará impéria. Šest set let stará osmanská říše je nyní pod nadvládou okupačních vojsk a vzniká z ní země, kterou nyní známe jako Turecko.

Konstantinopole, dnešní Istanbul, kam Joshua přijíždí, vždy byla jednou z nejvýznamnějších světových metropolí, hlavním městem čtyř různých říší, o které se po staletí bojovalo kvůli jeho strategickém postavení na Hedvábné stezce, I proto, že šlo o jediné námořní spojení mezi Středozemním a Černým mořem. V říjnu 1918 se průlivu Bospor a Dardanely zmocnili spojenci. Britové prohlásili, že nemají zájem o okupaci Istanbulu, ale francouzské brigády v listopadu vstoupily do města a po nich následovaly anglické, francouzské, italské a řecké lodě. Okupace trvala celkem čtyři roky.

Rusové, Italové, Francouzi, Řekové a Arméni měli v Malé Asii své územní požadavky, ale Turecko jim vzdorovalo. Tento turecký boj za vlastní identitu vedl Mustafa Kemal, zvaný Atatürk, který byl za první světové války armádním důstojníkem. Jeho boj skončil ustanovením Turecké republiky v roce 1923. V tomto převládajícím chaosu a boji všech proti všem najde Joshua Connor spojence a přítele v osobnosti majora Hasana, který mu pomáhá ve válkou zničeném městě najít ostatky jeho synů.

<>Obrázek nenalezen<> Natáčení - tréninkový camp, čtyři roční období v jeden den a Modrá mešita

Práce před natáčením připomínaly přípravu na skutečné na válečné tažení: devítihodinové konkurzy a potom přípravný kurz, v němž v rámci tréninku nechyběly ani padesátikilometrové jízdy na kole. Vyplatilo se. Při natáčení byli herci a štáb někdy vystavení teplotám dosahujícím téměř 50 °C. Během jediného dne se často vystřídalo nehybné vedro, strašlivý vichr, bouře a přívalový déšť. Podmínky byly náročné, Russell Crowe měl nicméně velmi silnou motivaci vydržet a uspět: „Nesnáším dojíždění do práce,“ komentuje s nadhledem fakt, že „za prací“ jezdí ze svého australského domova do Ameriky. „A když bude mít můj režijní debut úspěch, dostanu příležitost režírovat doma v Austrálii i další filmy.“

Na intenzivní období zkoušek vzpomíná James Fraser, který ztvárnil roli jednoho ze synů hlavního hrdiny. “V Anglii máme posledního aktivního výrobce luků, který nás učil lukostřelbě. Učili jsme se také střílet ze starých pušek. Několik týdnů jsme žili všichni společně a stali se z nás skoro opravdoví bratři. Skvěle jsme se poznali.”

“Co byl nejvíc cool a zároveň děsivé? Řítit se na koni rychlostí 75 km v hodině přímo proti filmovým dekoracím za tisíce dolarů. Točili jsme to celkem třikrát. Nikdy na to nezapomenu.”

V tréninkovém táboře před samotným natáčením se spolu s dalšími herci připravoval i Ryan Corr coby nejstarší ze synů: “Russel nám řekl: ,Když jste vyčerpaní a zpocení a opakovali jste záběr už třicetkrát, když se vám zdá, že už nemůžete a chcete to vzdát a jet domů, tak jste v tom správném rozpoložení podat ten nejlepší výkon.'”

Natáčení začalo v prosinci 2013 třemi týdny v Sydney, především v ateliérech, kde vznikaly scény v istanbulském hotelu, a také ve starších čtvrtích města, které byly pečlivě vybrány a dobově dekorovány. V lednu a únoru 2014 se pět týdnů natáčelo v jižní Austrálii, kde vznikaly scény z australského venkova. Jižní pobřeží zde figurovalo jako kulisy Gallipoli a některé pouštní lokace jako turecký venkov. Filmaři pracovali ve velmi drsných podmínkách, ve žhavém australském létě, často v nepředvídatelném počasí. Právě tato zkušenost však utužila jejich odhodlání.

Producent Keith Rodger říká: “Věděli jsme, že budeme točit na vrcholu léta, ale extrémní horka na jihu Austrálie předčila všechna naše očekávání. Jeden den jsme na place naměřili 49,5 stupně Celsia. Při natáčení scén v zákopech v McLaren Vale nás zastihl další extrém, přívalové deště, které nás donutily přerušit práci.” Herec Yilmaz Erdoğan, který ztělesnil majora Hasana, o této zkušenosti říká: “Natáčení v Austrálii byla velká výzva. Čtyři roční období se vystřídala během jediného dne: vedro, vítr, písečná bouře. První týden opravdu nebyl snadný, protože jsme na to nebyli připraveni. Pochopil jsem, že jde o cyklus vedra, větru, bouře, deště, ale naše kostýmy naštěstí zahrnovaly i kabáty!”

Producent Andrew Mason dodává: “Filmaři jsou odolní lidé, ale když je začal jednoho po druhém kosit úpal, museli jsme natáčení na jeden den přerušit. A totéž se stalo, když se spustil přívalový déšť a scéna bojiště se proměnila v bažinu. Nebylo to dobré, ale natáčení to dodalo určitou svébytnou atmosféru.”

Klíčoví členové australského štábu odcestovali na třítýdenní natáčení do Turecka, do ikonických lokací Istanbulu a do historických míst na pobřeží Středozemního moře. Tam se k nim připojil turecký štáb a vzniklo okamžité pouto: spojovala je touha natočit skutečně pamětihodné filmové scény.

Turecké úřady byly k filmařům neuvěřitelně vstřícné, povolily jim natáčet v paláci Topkapi, v hustě zalidněných ulicích istanbulské čtvrti Balat a dokonce i v ikonické Modré mešitě.

Podobné filmy

Chartúm
(Khartoum) Súdán byl jeho osudem. Charlton Heston v hlavní roli britského historického dra...
dnes 20.00
ČT2
Mortdecai: Grandiózní případ
(Mortdecai) Lord Charlie Mortdecai je obchodník s uměním a také podvodník. Kvůli dluhům se...
dnes 20.00
Nova Cinema
Smrtihlav
(HHhH) Reinhard Heydrich slouží v německé armádě jako důstojník námořnictva. Ožení se s Li...
dnes 22.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
Ne. 21.8.2022
Čas
03.00 - 04.50
Délka
110 min.
Typ
film
Specifikace
širokoúhlé vysílání, HD


Registrace
PřihlášeníSobota 1. 10. 2022 Svátek má Igor
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz