Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

Kůň pro prezidenta.
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. Trasa středočeskou krajinou nás zavedla až k bráně lánského zámku a obory. My ale zamíříme do koníren. Režie: J. Škopková


Dlouhý popis
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. Trasa středočeskou krajinou nás zavedla až k bráně lánského zámku a obory. My ale zamíříme do koníren. Režie J. Škopková (Premiéra)
Naše putování startuje v Královicích, protože tady začali jako první ve středních Čechách značit hipostezky. Odtud zamíříme po značených cestách do lánské obory a lesních revírů. Zámek v Lánech jako první využíval prezident T. G. Masaryk. Po první světové válce bylo pro výkon prezidentské funkce nutné mít pro potřeby Pražského hradu koně pod sedlo i do kočáru. Masaryk proto rozhodl v roce 1920 o koupi Hektora, Máni, Fanouše a Krásy. Ve srovnání s dnešními složitými většinou anglickými jmény koňů by se cítili možná ochuzení. Ale rozhodně si nemohli stěžovat na péči. Nejoblíbenější Masarykův kůň Hektor, s nímž jezdil prezident hlavně po lánské oboře, ale i po okolí, dostal výsadu ustájení do konce svého života. Na hradu Křivoklát si Ondřej s Martinem připomenou historické setkání Egona Thurn Taxise s princem Fürstenbergem, jehož výsledkem bylo ponechání velkého příkopu v dostihu Velké pardubické. O několik let později už ho nikdo nenazval jinak než Taxisův příkop.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 23.9.2021
Čas
20.55 - 21.25
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Pohoda u krbu
Uklidňuje vás praskání dřeva v krbu? Pak si neváhejte zapnout prima noční pohodičku!
zítra 05.25
Prima
Nejúžasnější mosty světa
(Giant Constructions: The World’s Most Spectacular Bridges) Železniční mosty Jsou fascinu...
zítra 13.20
ČT2
Buenos Aires, hlavní město tanga
(The Buenos Aires Capital of Tango) Procházka po městě, jehož atmosféru pomáhali vytvářet ...
zítra 18.45
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 28. 10. 2021 Svátek má Státní svátek
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz