Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

S Jasánkem na tahu.
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. Pokračují ve své jízdě po jižní Moravě, průjezdné stezky vedou i mezi vinohrady. Seznámí se s těžkými pracovními koňmi a v Kunovicích se začlení do přípravy na jízdu králů. Režie: J. Škopková


Dlouhý popis
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. Pokračují ve své jízdě po jižní Moravě, průjezdné stezky vedou i mezi vinohrady. Seznámí se s těžkými pracovními koňmi a v Kunovicích se začlení do přípravy na jízdu králů. Režie J. Škopková (Premiéra)
Bratři Krausovi na starokladrubských koních pokračují ve své jízdě krásným krajem moravských vinohradů. Zemědělství už v minulosti předpokládalo využití koňské síly, ale pravda je, že kůň byl u nás po dlouhá staletí příliš cenným, než aby si ho mohli dovolit k práci prostí rolníci. K obdělávání polí se v našich končinách využívali hlavně voli, kteří byli oproti koním laciní a celkově nenároční. S postupným rozvojem industrializace koncem 18. století, bylo nutné zajistit daleko víc zemědělských produktů pro rozvíjející se města. Snaha po výkonnějším a silnějším hospodářském koni u nás vyústila v dovoz a rozšíření chladnokrevných koní. Na jižní Moravě proto dnes najdeme hlavně dvě pracovní plemena - českomoravského belgika a slezského norického koně. A právě při návštěvě u Sněhotů se mohli Martin s Ondřejem na precizní ovládání koňů při práci v lese podívat a dokonce si ji vyzkoušet. Další cesta vedla do Kunovic, kde se zrovna chystal průvod, takzvané banderium. I sedláci se chtěli občas vyšňořit, nazdobit pracovní koně a vzdát hold někomu, koho chtěli přivítat. Konání prvního banderia je v Kunovicích doloženo již v roce 1771, kdy průvod sedláků na vyzdobených koních doprovázel návštěvu císaře Josefa II. na kunovické faře. Bílý starokladrubský kůň pochopil, že mu stuhy budou slušet, ale Černý s tím měl velký problém. Prostě mu pentle nevoněly!


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 27.11.2021
Čas
09.35 - 10.05
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Polosvět veksláků
Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka šokovala v roce 2006 celý národ. Jak to, že ...
dnes 17.15
ČT2
Letecké katastrofy
(Mayday 20) Tvrdé přistání 19. července 1989. Letadlem s 285 cestujícími na palubě otřásl ...
dnes 23.10
ČT2
Člověk plus - budoucnost našich smyslů (3/5)
Sluch Co se změní v našem vnímání okolního světa? Cyklus BBC
zítra 00.50
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 18. 1. 2022 Svátek má Vladislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz