Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

S Jasánkem na tahu.
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. Pokračují ve své jízdě po jižní Moravě, průjezdné stezky vedou i mezi vinohrady. Seznámí se s těžkými pracovními koňmi a v Kunovicích se začlení do přípravy na jízdu králů. Režie: J. Škopková


Dlouhý popis
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. Pokračují ve své jízdě po jižní Moravě, průjezdné stezky vedou i mezi vinohrady. Seznámí se s těžkými pracovními koňmi a v Kunovicích se začlení do přípravy na jízdu králů. Režie J. Škopková (Premiéra)
Bratři Krausovi na starokladrubských koních pokračují ve své jízdě krásným krajem moravských vinohradů. Zemědělství už v minulosti předpokládalo využití koňské síly, ale pravda je, že kůň byl u nás po dlouhá staletí příliš cenným, než aby si ho mohli dovolit k práci prostí rolníci. K obdělávání polí se v našich končinách využívali hlavně voli, kteří byli oproti koním laciní a celkově nenároční. S postupným rozvojem industrializace koncem 18. století, bylo nutné zajistit daleko víc zemědělských produktů pro rozvíjející se města. Snaha po výkonnějším a silnějším hospodářském koni u nás vyústila v dovoz a rozšíření chladnokrevných koní. Na jižní Moravě proto dnes najdeme hlavně dvě pracovní plemena - českomoravského belgika a slezského norického koně. A právě při návštěvě u Sněhotů se mohli Martin s Ondřejem na precizní ovládání koňů při práci v lese podívat a dokonce si ji vyzkoušet. Další cesta vedla do Kunovic, kde se zrovna chystal průvod, takzvané banderium. I sedláci se chtěli občas vyšňořit, nazdobit pracovní koně a vzdát hold někomu, koho chtěli přivítat. Konání prvního banderia je v Kunovicích doloženo již v roce 1771, kdy průvod sedláků na vyzdobených koních doprovázel návštěvu císaře Josefa II. na kunovické faře. Bílý starokladrubský kůň pochopil, že mu stuhy budou slušet, ale Černý s tím měl velký problém. Prostě mu pentle nevoněly!


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 25.11.2021
Čas
20.55 - 21.25
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Legendy kriminalistiky
Já, nebohý vrah Dokumentární série o novodobých českých zločinech především z období divok...
zítra 03.10
ČT2
Jídlo s ručením omezeným
Industrializace potravin zabydlela v naší ledničce stabilizátory, konzervanty, aromata, ba...
zítra 04.35
ČT2
Pohoda u krbu
Uklidňuje vás praskání dřeva v krbu? Pak si neváhejte zapnout prima noční pohodičku!
zítra 05.45
Prima
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 7. 12. 2021 Svátek má Ambrož
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz