Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Amur.
Druhá řada cyklu České televize, ve kterém se Jakub Vágner znovu vydává po stopách vodních velikánů. Připravili J. Vomáčka a J. Vágner


Dlouhý popis
I když Jakub Vágner procestoval za rybami skoro celý svět, vždy ho zajímalo, jak velké ryby žijí u nás doma. Rybí obři přežívají desítky let v hlubinách, kde skryty pod vodní hladinou rostou a sílí. Jednou se ale prozradí a tehdy vznikají rybí legendy. Amur bílý je pro svůj vzhled i sílu často přezdívaný ruské torpédo. Jeho původním domovem je povodí řeky Amur ve východní Asii na území Číny a Ruska. K nám byl poprvé dovezen v roce 1961 na Třeboňsko. Do tehdejšího Československa byl importován hlavně z důvodu jeho rostlinožravosti, zejména za účelem likvidace porostů rákosí. Poměrně dobře se aklimatizoval zejména v teplejších oblastech našeho státu, ale doposud nebyl pozorován přirozený výtěr, a proto je jeho přežívání na našem území zcela závislé na vypouštění násad z umělého výtěru. K trávení rostlinné stravy mu slouží jeho prodloužené střevo, které měří přibližně dvakrát více, než je délka samotné ryby. Má neuvěřitelný apetit a jeho žaludek je téměř bezedný. Naše dnešní putování za amury vede k Labi. Kolem řeky najdeme mnoho slepých ramen a tůní, kde se jim daří. Pokud tam mají dostatek přirozené potravy, dosahují úctyhodných rozměrů. Ještě zavítáme na Moravu, kde se pokusíme chytit velkého amura v proudech řeky Moravy nebo v pískovnách Ostrožské Nové Vsi, kam se Jakub zároveň chystá za svými přáteli. Zda budeme mít štěstí, rozhodne patron rybářů svatý Petr.
Premiéra druhé řady cyklu České televize, ve kterém se Jakub Vágner znovu vydává po stopách vodních velikánů. Připravili J. Vomáčka a J. Vágner (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 7.10.2023
Čas
12.52 - 13.46
Délka
54 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Tajemství skrytá v písku (1/6)
(Secrets in the Sand) I na nejnehostinnějších místech planety dochází k úžasným objevům. M...
dnes 14.40
ČT2
Nádherná Jižní Korea (2/2)
(Aerial Mountains - South Korea) Úchvatná cesta horskou krajinou Jižní Koreje. Korejský do...
dnes 17.20
ČT2
Za vydrou, bobrem a kormoránem
Staronoví obyvatelé moravskoslezské přírody (2004). Připravili: J. Šlosar, K. Keteleš a J....
zítra 02.05
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 14. 6. 2024 Svátek má Roland
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz