Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

Dokumentární série o české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji představí českou expozici a její jednotlivé části. Připravili J. F. Potužník a L. Franc


Dlouhý popis
Další z dokumentů o národní účasti na EXPO v Dubaji nás tentokrát zavede mezi Hi-Tech umělecké instalace i mezi díla z českého křišťálu, jimiž čeští skláři okouzlují svět po staletí. Ten se ovšem v expozici "Czech Republic - The Country for the Future" prezentuje v soudobých formách. Navazuje na hlavní vzkaz české expozice, jímž je voda vyráběná ze vzduchu s pomocí sluneční energie. Osmimetrový Zlatý déšť koresponduje se sebevědomím tvůrců, kteří rozsvítili i vstupní halu dubajské opery. Série soch Vlastimila Beránka, žáka sklářské legendy Stanislava Libenského, zahrnuje plastiky vyrobené pro podvodní instalace Vlny Darkova, ale také Venuši, vůbec největší leštěnou sochu z českého křišťálu na světě. Futuristickou plastiku s vnitřní projekcí Energie Fénix doplňuje abstraktní obraz Efekt motýlích křídel složený z šesti na sebe navazujících pláten. Před pavilonem, který obrůstá ručně modelovaná struktura z téměř deseti kilometrů ocelových kapilár, se nad mystickým lesem ze subfosilních kmenů, starých šest tisíc let, tyčí monumentální socha z patnáctitunového žulového monolitu Vítězství Robotů. Připomíná nejen sté výročí uvedení slova robot ve hře Karla Čapka R.U.R. v Národním divadle, ale i to, že Česká republika je skutečně zemí pro budoucnost.
Dokumentární série o české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji představí českou expozici a její jednotlivé části. Připravili J. F. Potužník a L. Franc (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 8.12.2021
Čas
22.05 - 22.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Tajemství noci a spánku (2/2)
(The Secrets of the Night, The) Město Noc nabízí ochranu, ale stále v nás probouzí i odvě...
dnes 16.40
ČT2
Člověk plus - budoucnost našich smyslů (4/5)
(Human – The Future of Our Senses) Chuť a čich Co se změní v našem vnímání okolního světa...
zítra 01.45
ČT2
Život je pes
Jak se vesnickým Alíkům a Brokům změnil život i jméno (2005). Režie: M. Petrov
zítra 04.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 29. 1. 2022 Svátek má Zdislava
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz