Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Podobné filmy    

77%
film / thriller, drama, historický, válečný, USA, , 144 min., od 15 let
Black Hawk Down
Kinopremiéra v ČR 21.2.2002, DVD a Blu-Ray od 19.7.2017 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Oscary oceněný snímek (2 ocenění za nejlepší zvuk a nejlepší střih).


V TV televize st. 17.4. Film+ (hu) 21.00, ne. 21.4. Sky Movies Action & Adventure HD 01.15
Sky Movies Action & Adventure HD 01.15
Ukázka
01:27Šli do mírové operace, čekalo je krvavé peklo. Příběh hrdinů, kteří nepřišli včas.
Dne 3. října se odehrála v Mogadišu operace, jež měla trvat necelou hodinu a jejímž účelem bylo zadržení dvou členů vlády diktátora Aidída, účastnících se tajné schůzky. Aidídova milice však během akce sestřelila ve městě dva vrtulníky Black Hawk a Američané se museli soustředit na záchranu vlastních mužů. Po osmnácti hodinách velkých bojů se vojákům podařilo dostat na základnu sil OSN. Během bojů zahynulo devatenáct amerických vojáků z elitních oddílů Rangers a Delta Force a asi tisíc Somálců.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Akce, akce a zase jen akce tak si to u válečného filmu vypadat. Po celou stopáž mě hostila akce vysoké úrovně a herci svoje role ztvárnili identicky. ( 5.3.16/MAC )
Všechny komentáře k filmu 86+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Černý jestřáb sestřelen

obrazek
Snímek Černý jestřáb sestřelen je aktuální příběh založený na skutečných událostech. Zprávou o hrdinství elitní skupiny amerických vojáků vyslaných do Magadišu v Somálsku v rámci mírové operace Organizace spojených národů v říjnu 1993. Jejich úkolem je unést dva vysoké somálské důstojníky jako součást strategie na potlačení občanské války a hladu, které devastují zemi. Američtí vojáci tváří v tvář feudálním somálským poměrům, kdy jeden klan už po tisíciletí bojuje proti jinému, však brzy pochopí, že původně plánovaná mírumilovná mise může vzít nečekaný obrat. Čeká je nejstrašnější boj zblízka od dob Vietnamu. V Mogadišu se totiž proti americkým vojákům postaví každý muž, žena i dítě a promění celé město ve smrtící bojovou zónu. Poté, co jsou sestřeleny dvě bojové helikoptéry Black Hawk (Černý jestřáb), změní se původně mírová mise v zoufalý zápas za záchranu bojové techniky a vojáků. Proti rozzuřeným hordám bojují bok po boku mladí příslušníci elitních jednotek Rangers i veteráni speciálních sil Delta Force. 3. října 1993 mají všichni pouhých osmnáct hodin na to, aby zachránili, co se dá.
obrazek
Černý jestřáb sestřelen sleduje příběh výjimečných mužů ve složité situaci krok za krokem na zemi, ve vzduchu i v řídícím centru. Většina událostí je nahlížena očima seržanta Matta Eversmanna, idealistického mladého Rangera. Jeho charakter prochází bolestivou zkouškou, když musí neočekávaně převzít velení malé skupinky, která chrání obklíčenou budovu. Dalšími postavami, s nimiž se divák ve filmu setká, jsou: Grimes (EWAN McGREGOR) je milovník desek a silné kávy, který vždycky toužil po dobrodružství. Potká ho v ulicích Mogadiša, daleko od bezpečí svého psacího stroje. Poručík Danny McKnight je chladnokrevným velitelem "Ztraceného konvoje", který pod palbou somálské milice hledá zbytky sestřelené helikoptéry. Seržant "Hoot" Gibbson je pro všechny své kolegy v elitních speciálních jednotkách legendou. Jeff Sanderson je důstojníkem Delta Force, jehož vysokou profesionalitu prověří bitva. Generálmajor William F. Garrison sleduje celou operaci z velícího centra. Mike Durant je pilotem druhé helikoptéry sestřelené nad městem. Cliff Wolcott je oblíbený a kamarády přezdívaný Elvis. Pilot helikoptéry, který padne jako první v boji.


O natáčení

obrazek
Od chvíle, kdy si producent Jerry Bruckheimer přečetl knihu Marka Bowdena, věděl, že ji chce převést na plátno. "Zamiloval jsem se do ní.Vždycky jsem měl rád příběhy o bratrství mezi muži, kteří zachraňují život svého kamaráda s větší vervou než svůj," říká producent. "A přesně tohle příslušníci elitních jednotek Rangers a Delta Force dělají. Je pro ně daleko důležitější dostat kamaráda do bezpečí než zachránit sama sebe. Hrdinství v boji je atraktivní námět pro jakýkoliv film." Novinář Mark Bowden začal na knize pracovat asi dva a půl roku po skutečných událostech. Začal se zajímat o muže, kteří se účastnili bojů: kdo to byl, jaké byly jejich pocity. Seznámil se s otcem Jamieho Smithe, který padl v této bitvě. Ten ho pozval na slavnostní ceremoniál k poctě svého syna a tam se Bowden setkal s dalšími dvanácti příslušníky jednotek Rangers, kteří společně s Jamiem bojovali v Mogadišu. Všichni souhlasili, že se nechají vyzpovídat. Bowdenova kniha ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN: Historie moderní války vyšla v roce 1999. Bruckheimer oslovil režiséra Ridleye Scotta, kterého kniha okamžitě nadchla. Mohl se stejně jako v Gladiátorovi soustředit na studii mužů v bojové akci, u které nezáleží na čase, kdy se odehrává. Nastal však problém, jak boj, který trval šestnáct hodin, nahustit do dvouapůlhodinového filmu. Bruckheimerovi a Scottovi v tom nakonec pomohl mladý scénárista Ken Nolan. "Kniha sleduje osudy více než stovky vojáků. My jsme do scénáře vybrali asi čtyřicet postav a sledujeme bitvu jejich očima," vysvětlil Bruckheimer.
obrazek
Východní Afrika na severu Zatímco před padesáti lety se všechno natáčelo v Hollywoodu, dnes se Paříž filmuje v Paříži, Tokio v Tokiu a Káthmándú v Káthmándú. Bohužel Somálsko je v současnosti stejně nebezpečné, jako bylo v roce 1993. "Mogadišu je zakázaná a nebezpečná zóna," vysvětluje výtvarník scény Arthur Max. "Nakonec jsme se proto rozhodli pro oblast okolo hlavního města Rabat na atlantickém pobřeží Maroka, kde je terén i architektura připomínající Mogadišu." Do Maroka jezdí natáčet mnoho společností z celého světa, takže je tu k dispozici kvalitní technický štáb. Casting na mezinárodní úrovni Do filmu bylo potřeba obsadit čtyřicet důležitých rolí. Ridley Scott se neomezil při hledání herců jenom na Ameriku a nakonec obsadil kromě Američanů i několik Britů a jednoho Dána. "Hledal jsem dobré herce a bylo mi jedno, odkud jsou," říká. "Všech těch čtyřicet postav je důležitých. Spousta herců nám řekla, ale já tam mám jen čtyři scény, a já musel odpovědět, ale opravdu dobré scény." Nejdůležitější však bylo obsadit role Everesmanna a Hoota Gibbsona. Pro tu první měl Bruckheimer brzy jasno: Josh Hartnett, jeden z nejtalentovanějších mladých amerických herců, který zazářil v Pearl Harboru. Australský herec Eric Bana udělal na Scotta a Bruckheimera dojem už při prvních setkáních a roli seržanta Gibbsona nakonec dostal. Pro třetí důležitou postavu získal Scott Ewana McGregora, jehož hvězda na hollywoodském nebi stále stoupá. Herec vzpomíná, že ho nabídka zastihla v honduraské džungli. Když souhlasil, doporučil mu režisér, aby absolvoval trénink ve výcvikovém středisku armády. "Řekl jsem, že mám pocit, jako bych ten výcvik právě absolvoval," směje se McGregor. Tom Sizemor a William Fichtner už hráli ve filmech produkovaných Bruckheimerem, Pearl Harboru, Nepříteli státu a Skále. Sizemore je veterán válečných filmů, kromě Pearl Harboru hrál taky ve Spielbergově snímku Zachraňte vojína Ryana. Roli generálmajora Williama F. Garrisona režisér nabídl americké legendě Samu Shepardovi, dramatikovi, který získal Pulitzerovu cenu a patří k nejuznávanějším světovým autorům. Shepard přiznal, že mu zůstal v mysli obrázek těla amerického vojáka vlečeného ulicemi Mogadiša a zaujaly ho i detaily v Bowdenově knize, a proto bez problémů souhlasil.
obrazek
Trénink Herce však pobyt ve výcvikovém táboře americké armády neminul. Navštívili Fort Benning v Georgii, kde se cvičí jednotky Rangers, Fort Bragg v Severní Karolíně pro speciální síly včetně Delta Force, jejíž existenci Spojené státy dosud nepřiznaly, a Fort Cambell v Kentucky, kde se cvičí piloti. "Cítili jsme, že je důležité, aby se herci stali aspoň na čas součástí armády," vysvětluje Bruckheimer. "Udělali jsme to už při natáčení Pearl Harboru a poslali jsme herce do opravdového výcvikového tábora. Není nad realitu. Chtěli jsme, aby herci cítili k vojákům respekt a porozuměli tomu,odkud čerpají své psychické i fyzické síly. Když mluvíte s někým, kdo prošel bojem, vždycky vám řekne, že mu život zachránil kamarád nebo výcvik." Josh Hartnett prošel výcvikovým táborem jednotek Rangers. "Učili jsme se jak se pohybovat a myslet jako Ranger. Vtloukali nám do hlavy své slogany, kterými se učí zvládat různé situace." "Hodně jsme pochodovali, ale taky jsme se hodně učili ve třídě. Nakonec jsme museli projít vesnicí, kde nás mohl kdykoliv někdo zastřelit," říká Ewan McGregor. "Samozřejmě, že mě zastřelili, ale psychologické aspekty tréninku Rangers jsou fascinující. Navíc jsme se setkali i s pár vojáky, kteří se stali předobrazem našich postav." Také pro Toma Sizemorea to byl zážitek: "Najednou máte dvě stě nejlepších kamarádů a každý z nich je pro vás ochotný umřít. Lhal bych, kdybych říkal, že jsem to pochopil. Asi v sobě nemám to, abych riskoval vlastní život pro záchranu kamaráda nebo aspoň jeho těla, pokud padl. Je to zkrátka jiný typ osobnosti... je to Ranger."
obrazek
Natáčení Štáb filmu byl mezinárodní. Největší část tvořili Maročané z nejrůznějších koutů země a druhá velká skupina byla z Velké Británie. Dále byli ve štábu specialisté na stavbu scény z Itálie, asi padesát Američanů a stejný počet Chorvatů, krajanů producenta Branka Lustiga. Nejlepší kaskadéři byli z České republiky. Somálce představovali Afričané z nejrůznějších koutů kontinentu, kteří žijí či studují v okolí Rabatu. Padesát z nich, kteří hráli somálské vojáky, prošlo speciálním tréninkem. Nejdůležitější postavy pak hráli černí britští herci. Samotné natáčení pak připomínalo těžko popsatelný zmatek: stovky herců a komparsu v uniformách i tradičních somálských oděvech, vybuchující ohně, nad vším kroužily helikoptéry a kolem tisícovky fascinovaných zevlounů. "Vypadalo to jako zmatek, ale byl to organizovaný zmatek," říká výkonný producent Branko Lustig. "Všichni věděli, co mají dělat. Každý mluvil jiným jazykem, ale když Ridley zařval Akce!, všechno fungovalo." Všichni byli fascinováni především perfekcionismem a profesionalitou režiséra Ridleye Scotta. Hlídal každý detail a nikdy nevycházel z klidu. Každou scénu měl pečlivě rozkreslenou do storyboardů, pro které se vžil název Ridleygramy. "Ridley je vizuální génius," říká Josh Hartnett. "Když jeho náčrtky pak porovnáte s výsledným obrazem, je to totéž." K tomu se připojil i Ewan McGregor: "Nevzpomínám si, že bych kdy pracoval s režisérem, který tak přesně ví, co chce. Nikdy ho nic nevyvedlo z míry, je absolutně precizní." "Na světě není nikdo druhý, kdo by pracoval pod takovým tlakem a zůstal přitom tak klidný," souhlasí Eric Bana.

O hercích

Josh Harnett
obrazek
Proslavil se hlavní rolí ve velkofilmu Pearl Harbor a v černém dramatu O, které je moderní parafrází Othella. Narodil se v San Francisku a vyrůstal v Minneapolisu.

Ewan McGregor
obrazek Získal ve Spojených státech pozornost svým výkonem ve filmu Dannyho Boyla Trainspotting. Definitivně se proslavil jako Obi Wan Kenobi ve dvou dílech Hvězdných válek Georgesa Lukase. Narodil se ve Skotsku a první zkušenosti získal v divadle. Od roku 1996 jeho hvězda stoupá, loni se například objevil po boku Nicol Kidmanové ve filmovém muzikálu Moulin Rouge.

Tom Sizemore
obrazek Etabloval se jako jeden z nejuniverzálnějších amerických herců současnosti. Svým výkonem se Spielbergově filmu Zachraňte vojína Ryana si vysloužil ocenění kritiků. Narodil se v Dietroitu a první zkušenosti získal v divadle v New Yorku a Washingtonu.

Eric Bana
obrazek Americkému publiku se poprvé představil v titulní roli snímku Chopper, který se promítal na Sundance film festivalu. Narodil se v Melbourne a po natáčení Černého jestřába se opět vrátil do Austrálie. Vzápětí však znovu natáčel v USA, tentokrát s režisérem Angem Leem.

Sam Shepard
obrazek Je herec, scénárista, režisér a dramatik, nositel Pulitzerovy ceny. Kritika si ho poprvé povšimla kvůli jeho scénáři pro film Wima Wenderse Paříž, Texas. Napsal scénáře k filmům Babyboom, Ocelové magnólie, Případ Pelikán, Sníh padá na cedry a k mnoha dalším. Má za sebou i desítky filmových rolí.

O tvůrcích

Ridley Scott
obrazek Je podepsaný pod dvěma největšími kasovními trháky poslední doby - Gladiátorem s Russellem Crowem, který získal 12 nominací na Oscara a vyhrál jich pět, včetně za nejlepší film roku, a Hannibalem s Anthony Hopkinsem a Julianne Mooreovou. Tyto filmy však jenom podtrhly jeho už tak pevnou pozici ve filmovém průmyslu, kterou získal snímky jako Vetřelec, Blade Runner či Thelma a Louisa. Narodil se a studoval v Anglii, kromě jiného malování a grafický design. Po dokončení Roayl Academy of Art strávil rok v USA, pak pracoval pro BBC a nakonec si založil vlastní společnost RSA, která se brzy stala jednou z nejúspěšnějších reklamních agentur v Evropě. Natočil stovky reklam a v roce 1978 i první hraný film. Hned druhým byl veleúspěšný Vetřelec. Koncem 80.let založil Percy Main Productions a hned prvním filmem byl Oscarový Thelma a Louisa, druhým 1492: Dobytí ráje. Od poloviny 90.let má společnost se svým bratrem Tomem.

Jerry Bruckheimer
obrazek Je jedním z nejúspěšnějších producentů všech dob. Vždycky byl vypravěčem příběhů. Začal s šedesátisekundovými reklamami v rodném Detroitu. Práce na reklamách ho vybavila zkušeností, kterou si ještě ne třicetiletý producent přinesl do Hollywoodu. Mezi jeho rané filmy patří i Flashdance z roku 1984. Jakkoliv byl jeho příběh klišé, byl to film, který změnil mnoho životů. Například z hlavní hrdinky Jennifer Bealsové udělal hvězdu a diváci se díky němu masově vrhli na taneční aerobik. V neposlední řadě změnil i Bruckheimerův život, protože vydělal sto milionů dolarů a svedl ho dohromady s producentem Donem Simpsonem, který se na dalších čtrnáct let stal jeho obchodním partnerem. Filmy, které společně produkovali, získaly 15 nominací na Oscara, dva Oscary, čtyři Grammy, tři Zlaté glóby a další ocenění. Bruckheimer má talent dělat z herců, které obsadí, hvězdy: Policajt v Beverly Hills odstartoval kariéru Eddieho Murphyho, Top Gun udělal z Toma Cruise mezinárodní superstar. Od roku 1995 pracuje na jednom hitu za druhým. Produkoval mimo jiné Skálu se Seanem Connerym a Nicolasem Cagem, která definitivně potvrdila, že je úspěšný producent - vydělala 350 milionů dolarů a stala se nejprodávanějším filmem na videu. Zároveň to byla poslední spolupráce se Simpsonem, který při natáčení tragicky zahynul. Na vlastní pěst pak Bruckheimer pokračoval v roce 1997 filmem Con Air, který udělal z Cage mezinárodního akčního hrdinu, vydělal 200 milionů dolarů a získal dvě nominace na Oscara. O rok později realizovala společnost Touchstone Pictures Armageddon s Brucem Willisem, Billym Bobem Thorntonem, Benem Affleckem, Live Tylerovou a Stevem Buscemim. Tento film vydělal 560 milionů dolarů. Ještě ten samý rok Bruckheimer produkoval snímek Nepřítel státu s Willem Smithem a Gene Hackmanem Do nového tisíciletí vstoupil Bruckheimer s celosvětovými zisky přes 11 miliard dolarů.

Podobné filmy

Dopisy pro Julii
(Letters to Juliet) Ve Veroně, městě zamilovaných, najde Amanda Seyfried ve spáře mezi kam...
dnes 12.30
Nova Cinema
Osobní strážce
(The Bodyguard) Osamělý Kevin Costner se uvolil, že bude osobním strážcem populární zpěvač...
dnes 17.25
Nova Cinema
Seznamte se, Joe Black
(Meet Joe Black) Mediální magnát Anthony Hopkins si užívá života plnými doušky, ale i pro ...
dnes 20.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
St. 29.11.2023
Čas
23.55 - 02.30
Délka
155 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD


Registrace
PřihlášeníPondělí 15. 4. 2024 Svátek má Anastazie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz