Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace

Jiří Hruška, průkopník potápění na Bali, v magazíně o životě národnostních menšin a cizinců u nás i Čechů v zahraničí (2011)


Dlouhý popis
Autentický životní příběh Evy Erbenové, ženy, která se stala předobrazem hrdinky filmového příběhu Poslední cyklista. Připravili: M. Růžičková, J. Mattlach, I. Popek a J. Svoboda
V roce 2013, v době příprav natáčení nového dvoudílného televizního filmu "Poslední cyklista" (scénář Tomáš Töpfer, Jiří Svoboda), se režisér Jiří Svoboda setkal s paní Evou Erbenovou. Její drobná knížečka "Sen" mu byla inspirací pro co nejvěrnější zachycení života Klárky Orensteinové, hlavní hrdinky filmového příběhu, který na obrazovky České televize v premiéře uvedl v roce 2014.
Životní filosofie paní Evy Erbenové ho nadchla natolik, že ji požádal o osobní účast ve filmu. Eva Erbenová se narodila v roce 1930 v Děčíně, o šest let později se s rodiči přestěhovala do Prahy. Roku 1941 byla deportována do Terezína a v roce 1944 do Osvětimi. Na konci války se jí podařilo utéci z pochodu smrti; ve vesnici Postřekov se jí ujala rodina Jahnova, která ji vrátila zpět do života. Po absolvování ošetřovatelské školy v Praze odjela v srpnu 1948 s manželem do Paříže a poté v roce 1949 do Izraele, kde dodnes žije v Aškelonu. Na otázku, jak moc je bolestná část jejího života po tolika letech ještě živá, odpovídá: "Je to určitá zkušenost, je to něco takového jako jít nedobrovolně do boje. A vy bojujete za svůj život... který je vám hrozně drahý... a vyjdete z toho boje sice živ, ale hodně raněn... V určitém směru vás ty rány něco naučí. Váš život se po těch zkušenostech změní. Je to draze zaplacená zkušenost. A alespoň za mou osobu, já jsem se nikdy nechtěla poddat, aby mi ta čtyři léta zničila celý život. Já jsem dlouho potlačovala tu bolest a chtěla jsem normální život, pro sebe, pro svou rodinu, smát se, netahat hrozně těžká zavazadla toho smutku s sebou. I když se to vracelo, v určitých okamžicích se to hodně ozývalo. Když byly svátky a neměli jsme babičku, chyběla nám rodina a sousedi rodinu měli, protože neprožili holocaust. Člověk se s tím naučí žít, jako se naučíte žít se vším." Dokumentární koláž připravili Jan Mattlach, Ivo Popek a Jiří Svoboda.


Komentáře k pořadu: 5 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
So. 2.7.2022
Čas
03.30 - 03.55
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky

Podobne televizni porady

Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie
Pořad o problémech, radostech a spolupráci v příhraničních oblastech podél společné česko-...
zítra 02.32
ČT2
Jednou týdně naplno
O čem vypovídá rituál pátečních nocí, které si řada z nás musí vždy užít? (2008). Režie: E...
st. 7.12. 03.12
ČT2
Vzkaz Diny Štěrbové
Člověk by se neměl nechat manipulovat (2010). Režie: I. Macharáček
čt. 8.12. 12.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 4. 12. 2022 Svátek má Barbora
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz