Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace

Hudební skladatel Nikos Engonidis, Řek narozený v ostravské Porubě, i youtuber Mohamed Akrab. I oni patří k těm, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny. Připravili: M. Růžičková, G. Agathonikiadis a J. Večeřa


Dlouhý popis
Hudební skladatel Nikos Engonidis, Řek narozený v ostravské Porubě, i youtuber Mohamed Akrab. I oni patří k těm, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny. Připravili: M. Růžičková, G. Agathonikiadis a J. Večeřa (Premiéra)
Nikos Engonidis se sice narodil v Ostravě-Porubě, ale svou národností se hlásí k Řecku. Oba jeho rodiče sem totiž uprchli před důsledky občanské války ve své vlasti na přelomu 40. a 50. let minulého století. Láskou k hudbě ho nakazil jeho bratr Anastásios, dlouholetý člen skupiny Modus, se kterým se po letech vrátil do rodiště svých rodičů - do Řecka. Ale právě hudba ho přivedla zpět, na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Prošel skupinou Buty a záhy nastoupil do angažmá v Divadle loutek, v němž setrval dlouhých 23 let. Na svém kontě má kolem 80 scénických skladeb pro divadla nejen u nás, ale i v Polsku či v Rusku. Od ledna 2016 je stálým hostem Českého národního symfonického orchestru, se kterým objel evropské turné Morricone tour 2016 pod taktovkou Ennia Morriconeho.
Egypťan Mohamed Akrab žije 11 let v Praze s českou manželkou a dvěma malými dětmi. Jeho nejvýraznější aktivitou je tvorba youtuberských klipů, v nichž po léta vtipným způsobem formou stand-upů představuje Prahu, resp. její nejzajímavější zákoutí, život ve městě, lidi v centru i na periférii, kde žije. To vše v arabském jazyce s podtitulky. Klipy jsou umísťovány na stránkách Youtube, mají už miliony zhlédnutí a Mohamed je na to patřičně hrdý. Zejména na to, že tak představuje své nejzamilovanější místo na světě, kde má rodinu a odkud nikdy nehodlá odejít.


Komentáře k pořadu: 5 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
So. 4.9.2021
Čas
11.35 - 12.05
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie
Pořad o problémech, radostech a spolupráci v příhraničních oblastech podél společné česko-...
zítra 04.15
ČT2
Člověk 21
Dokument se vydává po stopách tzv. laskavců. Lidí, kteří se soustředí na společenské probl...
st. 1.12. 15.15
ČT2
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 29. 11. 2021 Svátek má Zina
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz