Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace

Vítězslav Nezval, synovec avantgardního básníka, a jeho nový domov na Maltě v dokumentárním cyklu s podtitulem Kde žiju a proč? (2016)


Dlouhý popis
Vítězslav Nezval, synovec avantgardního básníka, a jeho nový domov na Maltě v dokumentárním cyklu s podtitulem Kde žiju a proč? (2016)
"Přestože tady žiju už téměř polovinu svého života, nejsem Malťanem. Jsem stále Čech, lépe řečeno Brňák, přechodně stále pracující na Maltě. Dokonce dodnes jezdím v české Fabii s řízením na levé straně..." Tak popisuje své pocity inženýr Vítězslav Nezval, který své slavné jméno zdědil po svém strýci, známém básníkovi. Jeho životní kariéra ale neměla s uměním nic společného. Vítězslav Nezval vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně a od sedmdesátých let ho zajímaly počítače. V brněnské Zbrojovce, kde pracoval prvního půl roku, byl členem skupiny techniků, později začal vyučovat počítače jako odborný asistent, nevoják, na Vojenské Akademii v Brně. V roce 1982 se dověděl o konkurzu, který vypsal podnik zahraničního obchodu Polytechna na zahraniční praxi na univerzitě na Maltě. Víceméně z legrace se na konkurz přihlásil. K jeho velkému překvapení konkurz vyhrál a odjel na Maltu, kde měl zavádět výuku počítačové technologie do maltského školského systému. Jeho práce spočívala jak ve výuce počítačové techniky na maltských středních školách, tak i ve výuce budoucích maltských učitelů výpočetní techniky. V roce 1992 Vítězslav Nezval nastoupil do práce na univerzitě, kde s maltským kolegou, matematikem, založili katedru informačních technologií Computer Studies. Když se o pár let později začal ve světě a v Evropě rozšiřovat internet, rozhodli se, že Malta nemůže zůstat stranou. Nechali zaregistrovat doménu "mt" a iniciovali první spojení Malty se světem. Vítězslav Nezval dodnes vyučuje na částečný úvazek na University of Malta.
Charles Butler je Angličan žijící a podnikající čtvrt století v Čechách, spoluzakladatel řetězce Datart v devadesátých letech. Po prodeji této firmy se stala jeho dalším koněm společnost Homeport, která vyvinula systém na půjčování kol. Osvědčila se už v Karlíně a rozjela se na různá místa Evropy. Charles bez kola nedá ani ránu, jezdí bez problémů i v obleku. Jeho cílem je, aby Praha byla evropské, ne provinční město. Po povodních financoval také výstavbu Karlína. Charles Butler vrostl za 25 let do naší společnosti, naučil se dobře jazyk, má české společníky, zaměstnance a zanechal své stopy v architektuře Prahy i při restaurování našeho kulturního dědictví významného barokního mecenáše Šporka. Patří mezi nemnohé investory, kteří fandí ekologickým, férovým a sociálně spravedlivějším řešením ve společnosti. Prosazuje udržitelný rozvoj.


Komentáře k pořadu: 5 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Út. 24.8.2021
Čas
14.05 - 14.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie
Pořad o problémech, radostech a spolupráci v příhraničních oblastech podél společné česko-...
zítra 04.15
ČT2
Člověk 21
Dokument se vydává po stopách tzv. laskavců. Lidí, kteří se soustředí na společenské probl...
st. 1.12. 15.15
ČT2
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 29. 11. 2021 Svátek má Zina
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz