Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace

Říkají ji čudo - zázrak. Fanynka Husáková totiž spojila českou menšinu v Rijece a vybudovala moderní centrum – Český dům v Rijece (2015)


Dlouhý popis
Fanynka Husáková
Říkají ji čudo - zázrak. A ne náhodou. Spojila českou menšinu v Rijece, spojila ty, co utíkali z vnitrozemí před Domovinskou válkou, i ty, co se do Rijeky přivdaly a přiženili. Dokázala nejen vybudovat z ničeho honosný Český dům, ale především ona i celá její rodina jsou ukázkou nositelů české kultury. Z rodného listu Fanynky Husákové se dozvíte, že za pár měsíců oslaví osmdesáté narozeniny. Ovšem ten, kdo ji pozná osobně, by ji její věk rozhodně nehádal. I přes drobné zdravotní starosti - tak ona nazývá prodělanou rakovinu i cukrovku - tato dáma hýří energií a hlavně optimismem. Její svérázný humor jí "otevírá dveře" a rozehřívá mezilidské vztahy. Její dlouholetí souputníci o ní tvrdí, že pro ni nic není nemožné. Je to dáno především tím, že si stále určuje nové a nové cíle, a tvrdohlavě nachází cesty, jak k nim dospět.

Fanynka Husáková se do Rijeky přistěhovala se svým manželem a dvěma dcerami před 43 lety z Daruvarska. Oblasti, která je považována dodnes za domovinu chorvatských Čechů. Tedy těch, kteří na Balkán - dnešní Chorvatsko - přišli už před třemi stoletími. A svůj jazyk i kulturu si udrželi dodnes. Fanynka zde chodila do české školy, ale češtinu, ve které jsou už patrné vlivy chorvatštiny, si uchovala především díky tomu, že se doma mluvilo výhradně česky. Aby se nezapomnělo. A Fanynka nezapomněla. Když se pak přestěhovala do Rijeky a zjistila, že česká menšina zde není aktivní, pustila se do sisyfovské práce. Nejprve obešla, obtelefonovala či jinak zkontaktovala ty, kteří k české menšině patřili. Kuriózně jedním z vodítek jí byl například telefonní seznam. Pak v nich zažehla touhu se scházet, společně zpívat či hrát divadlo. Postupně se začala Česká beseda v Rijece, jak sama Fanynka říká, profesionalizovat. Začali vydávat svůj občasník, zvali si folkloristy, kteří jim pomáhali s jejich národními písněmi i tanci a zorganizovali dokonce i vyučování češtiny. A pak se rozhodla, a většina lidí se na ni začalo dívat s nedůvěrou, že postaví v Rijece Český dům.

Dnes, po necelých deseti letech od vzniku této myšlenky, se nad Rijekou pyšně Český dům tyčí. A není to jen tak ledajaký dům. Kromě divadelního sálu a dvou zkušeben v sobě ukrývá i dvě klubovny a restaurační část. Navíc její tvůrci mysleli i do budoucna. Jedna věc je takovou nákladnou stavbu pořídit a tou druhou je její provoz udržet i pro budoucí generace. A tak se rozhodli pro Hostel Český dům. Zabili tím obrazně dvě mouchy jednou ranou. Vyřešili ubytování pro své hosty v době festivalů a jiných krajanských akcí. Získali tak i pravidelný příjem na údržbu a provozování domu. Tato stavba není ale jediným důkazem, že díky Fanynce Husákové je česká menšina v Rijece tou, která stojí v popředí a které si zdejší obyvatelé neobyčejně váží. K lásce k vlasti vedla i své dvě dcery - Jaroslavu a Sněžanu. Jedna vede dva soubory, které při České besedě existují, druhá si vzala na starost organizační a hospodářskou stránku Českého domu. A to není vše. Její vnučka se věnuje těm nejmenším. Jde tedy o tři generace žen, pro které ještě pojem "národní hrdost" nezdegeneroval. Byť každá z nich to cítí po svém. Provedou nás nejen svým městem, ale hlavně místem, které se stalo pro všechny obyvatele Rijeky českým územím.


Komentáře k pořadu: 5 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
St. 7.7.2021
Čas
12.05 - 12.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Zkáza Středozemního moře
(Mediterranean Burn Out) Kolébka evropské civilizace je na pokraji katastrofy. Přelidnění,...
zítra 00.25
ČT2
Modrá zóna dlouhověkosti (3/4)
(The Blue Zones of Longevity) Japonsko Podaří se nám na cestách po vybraných koutech svět...
zítra 01.20
ČT2
Lidstvo: Příběh nás všech (6/12)
(Mankind: Story of All of Us) Jak se napříč staletími měnila doba a lidské dovednosti? Ame...
zítra 06.50
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 15. 10. 2021 Svátek má Tereza
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz