Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Civilizace

Země nepotřebuje nové kontinenty, ale nové lidi. Životní příběhy cizinců, které nás mohou obohatit, mívají nečekané podoby (2013)


Dlouhý popis
Holanďané pod Zvičinou
Na začátku 90. let byla Holanďanka Nancy Engelen spolu s otcem na agrární konferenci v Praze. Zde se poprvé setkali s panem doktorem Savovem, veterinářem, který bydlí v Dolní Brusnici u Dvora Králové nad Labem. A to byl vlastně prvopočátek Nancyných aktivit a později i aktivit jejího manžela v České republice... Krátce po škole působila v agentuře zpracovávající různé průzkumy v oblasti cestovního ruchu, to ale bylo příliš teoretické a pro ni neatraktivní. Později dělala pro organizaci, která se zabývala pořádáním konferencí, působila i jako redaktorka časopisu zaměřeného na cestovní ruch a získávala praktické zkušenosti a kontakty. Potřeba organizování akcí pro agrárníky se stále zvyšovala a tak založila svoji vlastní firmu a organizovala zájezdy pro zemědělce po celém světě. Připravovala rovněž programy pro společnosti jako Holland International a Oad reizen, což je druhý největší touroperátor v Holandsku. V rámci cest po České republice v zimě několikrát přenocovala v Hotelu Pod Zvičinou v Dolní Brusnici. A zalíbilo se jí tam natolik, že když se jí v roce 1994 naskytla možnost pronajmout a provozovat celý hotel, rozhodnutí bylo jasné: jde do toho a zvládne to!

Slavný gólman v exilu
Josef Kadraba byl v roce 1962 jedním ze slavné fotbalové jedenáctky, která na MS v Chile vybojovala, do té doby pro československý fotbal nevídané, druhé místo. Stříbrné mužstvo se vracelo zpět do vlasti, ale nečekalo je nijak velkolepé přivítání - soudruzi dali každému odměnu 5.000 Kčs, které fotbalisté museli zdanit, vrátit zapůjčené šusťáky a za apartní rádiovky zaplatit 5 korun. Vrátili se ke svým civilním povoláním. Dva ze slavných se ale rozhodli pro emigraci. Jedním z nich byl i Josef Kadraba - útočník, který v Rakousku požádal o azyl a dodnes žije ve Vídni. Právě touto epizodou začne celý dokument o slavném fotbalistovi. Zejména v souvislosti s fotbalovým Eurem se letos opět objevil na obrazovkách ČT společně s několika doposud žijícími účastníky slavného mistrovství, které před padesáti lety vyneslo československý fotbal na nejvyšší světovou příčku.


Komentáře k pořadu: 5 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Čt. 16.7.2020
Čas
04.10 - 04.35
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Pémci
Česká menšina na území Chorvatska. Jaká jsou její specifika? (2016). Režie: P. Minařík
zítra 04.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Zeměpis světa
Štítové sopky S vulkanologem sopečnou krajinou havajského souostroví (1998). Režie: P. Ja...
po. 10.8. 11.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Poslední lovci v Ekvádoru
(Last Hunters, the) Život prastarého kmene Huaoraniů v amazonském deštném pralese. Španěls...
po. 10.8. 17.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 8. 8. 2020 Svátek má Soběslav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz