Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

76% 1173 hlasů
film / drama, Životopisný, USA, , 128 min.
DVD a Blu-Ray od 18.9.2013 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:41Znovu uvěříte v hrdinství.
V roce 1946 se Branch Rickey, majitel brooklynského baseballového týmu Dodgers, postaví rasovému konzervatizmu nejvyšší profesionální baseballové ligy v USA a uzavírá kontrakt s Jackie Robinsonem. Oba muži se stávají trnem v oku publika, tisku a dokonce i ostatních hráčů. Robinson je vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získá fanoušky i spoluhráče, umlčí kritiky a změnou na baseballovém hřišti pomůže změnit svět.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Rasový konzervatismus v nejvyšší profesionální sportovní lize? O tom hodně vědí i současní čeští fotbaloví fanoušci, že? Příběh tohoto snímku se však odehrává v roce 1946 a to v oblasti profesionální baseballové ligy v USA. Jedná se o biografický film o prvním afroamerickým hráči v Major League Baseball Jackie Robinsonovi, který i přes silnou podporu majitele brooklynského baseballového týmu Dodgers musí čelit naprostému nezájmu a nepochopení jak spoluhráčů z týmu, tak i silným rasistickým útokům z okolí. To, co však musí snést během zápasů, by nechtěl zažít nikdo. Jeden až žasne, jak dokázal udržet nervy na uzdě. I když k nervovému výbuchu mnohokrát chybělo málo. Snímek tedy podle skutečných událostí, což jako obvykle dokazují autentické fotografie na konci filmu, který tak se námětem řadí mezi obdobné snímky pojednávající o dané rasové problematice. Je to ale také především sportovní film, jen dávající najevo dobu, kdy byla prolomena rasová bariéra ve sportu. Jen v Americe fanoušci baseballu vědí, co v této sportovní oblasti znamená číslo 42. A po zhlédnutí tohoto snímku už to víme i my. Celý snímek je natočen tak, že se věci ukazují tak, jak asi mohli vypadat a v žádném případě se nepřiklání k žádné straně bariéry. Ona neutralita je na takovém snímku nejdůležitější, protože se tak vymaňuje od politického zájmu a propagandy. Scénář je tudíž napsán dobře, děj se odvíjí krásně plynule a kromě dramatických okamžiků si divák užije i onu sportovní atmosféru. Zkrátka a dobře, jedná se o strhující sportovní drama, které v žádném případě naprosto v ničem nenechá na pochybách. Ano, někdo by mohl snímek považovat za neformální, který v podstatě nic neznamená. Proto ta počáteční zmínka o fotbalových fanoušcích u nás v Česku. To však nic nemění na věci, že se jedná o skvělý sportovní film s kritikou své doby, jaký tady dlouho nebyl.
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu 42

Hrdina je slovo, které ve sportu často slýcháme, ovšem hrdinství se vždy nedosahuje jenom na sportovním poli. V roce 1946 Ricky uzavírá kontrakt s Robinsonem, čímž se postaví rasovému konzervatizmu nejvyšší profesionální baseballové ligy. Robinson je tak vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu umlčí kritiky a postupně si získá fanoušky i spoluhráče, kterým na baseballovém hřišti vydláždí cestu hodnou následování.


Podobné filmy

První rytíř
(First Knight) Král Sean Connery a rytíř Richard Gere se střetnou v největší bitvě života ...
zítra 11.00
Nova Cinema
Milostivé léto
Drama učitelky neprávem obviněné z mravnostního deliktu (1990). Hrají: S. Postlerová, T. T...
zítra 14.35
ČT1
Svědek
Jaromír Hanzlík v hlavní roli příběhu o muži, který se stal svědkem pouliční loupeže. Tele...
zítra 22.20
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
Ne. 5.12.2021
Čas
03.50 - 05.45
Délka
115 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, HD


Registrace
PřihlášeníÚterý 18. 1. 2022 Svátek má Vladislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz