Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Slavní lidé

Bývalá slavná hlasatelka po vyhazovu z Československé televize emigrovala do Austrálie a začínala od píky. Pořad uvádíme jako připomínku práce a popularity televizních hlasatelek, které se vrací na obrazovku díky kanálu ČT3 (2016). Režie: V. Stehlíková


Dlouhý popis
Bývalá slavná hlasatelka po vyhazovu z Československé televize emigrovala do Austrálie a začínala od píky. Pořad uvádíme jako připomínku práce a popularity televizních hlasatelek, které se vrací na obrazovku díky kanálu ČT3 (2016). Režie V. Stehlíková
Jana Fořtová patřila v 80. letech k nejpopulárnějším tvářím obrazovky. Kromě hlasatelských vstupů uváděla vlastní pořad Vysílá studio Jezerka. Získala mnoho ocenění, mezi jinými kdysi prestižní cenu za nejlepší hlasatelský výkon Zlatého krokodýla. Krátce poté musela v pořadu Vysílá studio Jezerka skončit. Ze dne na den z obrazovek zmizela a nemohla se dopátrat proč. Najednou pro ni nebyla práce ani při uvádění koncertů a podobných akcí. Byla nežádoucí, kamarádi se k ní nehlásili.
V té době měla z druhého manželství jedenáctiletou dceru a dospělého syna z prvního manželství s Jiřím Krampolem. Psal se rok 1987 a nedostatek pracovních příležitostí i fakt, že se jí rozpadalo druhé manželství a ona potřebovala živit rodinu, zásadně přispěly k jejímu rozhodnutí emigrovat. Syn Tomáš po vyhraném tenisovém turnaji v Pardubicích nedostal další možnost reprezentovat v zahraničí, čekal první dítě, a tak se rozhodl, že s manželkou odjedou také.
Janu Fořtovou v Čechách v té době lidé poznávali na ulici a žádali po ní autogram. Během krátké doby se vše obrátilo a ona v rakouském uprchlickém táboře uklízela toalety. Odjela v listopadu 1988, kdy jí bylo dvaačtyřicet let, s odhodláním začít jinde úplně znovu, bez jakékoli jazykové znalosti. V urputné snaze o pohovor uspěla, spolu s dětmi dostali statut politických uprchlíků. A pro život si vybrali Austrálii, protože tak daleko od domova by nepodlehli vábení vrátit se zpátky.
V Čechách ji odsoudili za nezákonné opuštění republiky a únos nezletilé, tehdy třináctileté dcery Zuzany. Jana Fořtová v nové zemi začínala jako kasírka na hracích automatech, prodávala na ulici životní pojistky, víno, svatební šaty, pracovala jako recepční v tělocvičně. S plným nasazením, se základní znalostí angličtiny, bez peněz i známostí. Po půl roce potkala svého třetího manžela v sokolském spolku. O návratu do Čech Jana neuvažuje, v Austrálii už je doma. Nestýská se jí po místech, občas jen po lidech. I v penzi je stále činorodá, pracuje jako dobrovolník, píše, vymýšlí projekty. Napsala knížku Život začíná po padesátce a sama je zárukou pravdivosti zvoleného titulu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
Čt. 28.5.2020
Čas
10.35 - 11.00
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Einstein geniální
(Einstein, A Man of genius) "Síla lásky spočívá v tom, že je člověk šťasten se ženou." Fra...
dnes 12.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Život cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda podle Hany Pinkavové
Dvojportrét mužů, jejichž dobrodružné cesty po celém světě se nesmazatelně zapsaly do naší...
zítra 10.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Život za lásku
O životě a smrti velké české herečky Dany Medřické, od jejíhož narození zítra uplyne 100 l...
pá. 10.7. 15.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 7. 7. 2020 Svátek má Bohuslava
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz