Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Slavní lidé

Bývalá slavná hlasatelka po vyhazovu z Československé televize emigrovala do Austrálie a začínala od píky. Pořad uvádíme jako připomínku práce a popularity televizních hlasatelek, které se vrací na obrazovku díky kanálu ČT3 (2016). Režie: V. Stehlíková


Dlouhý popis
Bývalá slavná hlasatelka po vyhazovu z Československé televize emigrovala do Austrálie a začínala od píky. Pořad uvádíme jako připomínku práce a popularity televizních hlasatelek, které se vrací na obrazovku díky kanálu ČT3 (2016). Režie V. Stehlíková
Jana Fořtová patřila v 80. letech k nejpopulárnějším tvářím obrazovky. Kromě hlasatelských vstupů uváděla vlastní pořad Vysílá studio Jezerka. Získala mnoho ocenění, mezi jinými kdysi prestižní cenu za nejlepší hlasatelský výkon Zlatého krokodýla. Krátce poté musela v pořadu Vysílá studio Jezerka skončit. Ze dne na den z obrazovek zmizela a nemohla se dopátrat proč. Najednou pro ni nebyla práce ani při uvádění koncertů a podobných akcí. Byla nežádoucí, kamarádi se k ní nehlásili.
V té době měla z druhého manželství jedenáctiletou dceru a dospělého syna z prvního manželství s Jiřím Krampolem. Psal se rok 1987 a nedostatek pracovních příležitostí i fakt, že se jí rozpadalo druhé manželství a ona potřebovala živit rodinu, zásadně přispěly k jejímu rozhodnutí emigrovat. Syn Tomáš po vyhraném tenisovém turnaji v Pardubicích nedostal další možnost reprezentovat v zahraničí, čekal první dítě, a tak se rozhodl, že s manželkou odjedou také.
Janu Fořtovou v Čechách v té době lidé poznávali na ulici a žádali po ní autogram. Během krátké doby se vše obrátilo a ona v rakouském uprchlickém táboře uklízela toalety. Odjela v listopadu 1988, kdy jí bylo dvaačtyřicet let, s odhodláním začít jinde úplně znovu, bez jakékoli jazykové znalosti. V urputné snaze o pohovor uspěla, spolu s dětmi dostali statut politických uprchlíků. A pro život si vybrali Austrálii, protože tak daleko od domova by nepodlehli vábení vrátit se zpátky.
V Čechách ji odsoudili za nezákonné opuštění republiky a únos nezletilé, tehdy třináctileté dcery Zuzany. Jana Fořtová v nové zemi začínala jako kasírka na hracích automatech, prodávala na ulici životní pojistky, víno, svatební šaty, pracovala jako recepční v tělocvičně. S plným nasazením, se základní znalostí angličtiny, bez peněz i známostí. Po půl roce potkala svého třetího manžela v sokolském spolku. O návratu do Čech Jana neuvažuje, v Austrálii už je doma. Nestýská se jí po místech, občas jen po lidech. I v penzi je stále činorodá, pracuje jako dobrovolník, píše, vymýšlí projekty. Napsala knížku Život začíná po padesátce a sama je zárukou pravdivosti zvoleného titulu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
Po. 25.5.2020
Čas
14.00 - 14.25
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Život za lásku
O životě a smrti velké české herečky Dany Medřické, od jejíhož narození zítra uplyne 100 l...
dnes 15.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Život cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda podle Hany Pinkavové
Dvojportrét mužů, jejichž dobrodružné cesty po celém světě se nesmazatelně zapsaly do naší...
zítra 09.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
U stánků na levnou krásu
Dokument o tom, co provádí s ženskou duší písně Jana Nedvěda. Zpovědi fanynek i odborné an...
ne. 12.7. 04.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 10. 7. 2020 Svátek má Libuše/Amálie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz