Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Zprávy / Magazín

Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech


Dlouhý popis
70 let FAMU
Pražská FAMU vznikla jako pátá filmová škola na světě – po Moskvě, Berlíně, Římu a Paříži. První uchazeči tady začali studovat v březnu 1947. Začátky byly ve velmi provizorních podmínkách.

Mapa70 let FAMU

Praha proti kamionům
Vedení Prahy představilo varianty zákazu vjezdu kamionů do hlavního města. Slibuje si od toho méně smogu a prachu. Prahou denně projede zhruba 10 tisíc nákladních aut. Návrhy na odklon kamionů ale kritizují dopravci.

Nafocený Patočkův pohřeb
Před čtyřiceti lety zemřel jeden z prvních mluvčích Charty 77 Jan Patočka. Zhoršení jeho už tak špatného zdravotního stavu nastalo po desetihodinovém výslechu Státní bezpečností. Jeho pohřeb se stal vyjádřením protikomunistického odporu – přes masivní manévry tajné policie.

Bourání brutalistních staveb
V Dejvicích začala demolice bývalé telefonní ústředny. Ta patří k nejosobitější architektuře svého období. Byl ale zchátralý a nepodařilo se pro něj najít využití. A také Transgas čeká zřejmě podobný konec.

MapaBourání brutalistních staveb

Roztocké vláčky
Unikátní modelové kolejiště vybudovali železničářští nadšenci na roztockém nádraží. Včetně dokonalého modelu Vysočanského nádraží.

Padesát let metra
Tento týden uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy se v Praze začala hloubit první stanice metra – Hlavní nádraží. Dělníci na ní začali pracovat podle plánů, které počítaly s tím, že do podzemí zajedou tramvaje. Pro tři linky metra se vláda rozhodla o pár měsíců později.

Prohlídky věží
Odhalit ty nejcennější části staveb, které bývají často skryté pod vrstvami novějších úprav – to je jeden z cílů Sdružení pro stavebněhistorický průzkum. Jeho členové si každoročně vyměňují zkušenosti na společném setkání. A to přímo v terénu. Tentokrát ve věžích Karlova mostu.

Strakovce je 120 let
Výraznému paláci u Klárova – Strakově akademii – je 120 let. Novobarokní budova sloužila mimo jiné jako studentská kolej pro potomky šlechticů – po roce 1914 se pak stala záložní nemocnicí Červeného kříže. Po vzniku Československa se do objektu nastěhovaly některé státní úřady a později i německý zemský soud – pak prostory začala využívat vláda, která v objektu zasedá dodnes.

MapaStrakovce je 120 let

Předjaří Marie Terezie
Konečně mají Habsburkové na trůnu muže. Tento muž je žena! Prohlásil pruský král Fridrich druhý. Výrok směřoval na adresu Marie Terezie, která po smrti svého otce Karla šestého usedla na Habsburský trůn. Letos v květnu uplyne tři sta let od jejího narození. Panovnici teď připomíná výstava Předjaří na Pražském hradě.

Vysočanské nádraží
Raritní nádraží mezi všemi pražskými – Vysočanské – čeká velká rekonstrukce a modernizace. Už za několik let by měla zmizet nádražní budova, kterou nahradí pouze několik nástupišť.

MapaVysočanské nádraží

Facebooková výzva


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
Út. 21.3.2017
Čas
01.25 - 01.55
Délka
30 min.
Typ
zpravodajství
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Týden v regionech
Nejdůležitější události týdne v Moravskoslezském a Olomouckém kraji
zítra 01.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Krimi zprávy
zítra 19.25
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Divošky
Zprávy z nejzajímavějších záběrů od vás! Díváte se, sledujete, natáčíte a my vše odvysílám...
zítra 19.40
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 21. 5. 2018 Svátek má Monika
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz