Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Gryspekové
Kralovice na severu Plzeňska byly v minulosti spojeny s pány z rodu Gryspeků. Ti patřili k nejbohatším šlechticům v našich zemích. Jenže v době pobělohorské se z naší historie vytratili. Většina z nich byli protestanti a byli odsouzeni k odchodu do vyhnanství. V místním kostele si vybudovali rodinnou hrobku, kterou později otevřeli mniši z plaského kláštera. A k překvapení všech tu našli mumifikovaná těla. K hrobce se váže legenda o tom, že všichni Gryspekové, kteří měli odejít ze země, se společně otrávili. Jestli tomu tak opravdu bylo, to se dozvíme v reportáži.

MapaGryspekové

Venkovské muzeum
Dovedete si představit, jak naši předci pracovali na polích v časech, kdy jim nepomáhaly žádné stroje a všechno museli zvládat rukama? Obrazně se do nich přeneseme ve venkovském muzeu v Radči u Úpice. Místní nadšenci se tam pustili do sbírání starých nástrojů a nářadí, ale taky strojů, které začaly těžkou dřinu v hospodářství usnadňovat na přelomu 19. a 20. století. A poté opravili areál kravína a své poklady v něm začali vystavovat. Při prohlídce se dozvíme třeba to, jak vypadali předchůdci moderních kombajnů.

MapaVenkovské muzeum

Památné stromy
Z Prahy na Karlštejn se vypravíme po cyklostezce. Naším cílem nebude legendární hrad, ale památné stromy, kterých cestou potkáme hned několik. Prvním zastavením bude stoletý habr. Pak se v Černošicích z trasy trochu odchýlíme a pošlapeme ke Karlštejnu. U něj nás čeká takzvaný Havraní dub. Traduje se, že na něm kdysi odpočíval havran, který zajišťoval spojení mezi Prahou a Karlštejnem. Prý tu taky vyhlížel panovnický průvod a na hradě pak zvěstoval, že se blíží. A v jeho stínu měl zase s oblibou odpočívat císař Karel IV. Ale jestli tu v té době dub stával, se už asi nedozvíme. Kvůli velké dutině nejdou letokruhy spočítat. Zastavime se ještě například v Dobřichovicích u zámku.

MapaPamátné stromy

Skanzen v Kouřimi
Po delší době se znovu vypravíme do skanzenu v Kouřimi. Pro návštěvníky tam přichystali tolik změn, že ani ti stálí areál takřka nepoznávají. V budoucnu by se expozice měla věnovat české vesnici se zaměřením na památky lidové architektury z oblasti středních, východních a severních Čech. V rámci této koncepce se stavení shlukují kolem nově vznikající návsi. K vidění budou nejen ta původní, ale i nová. K místním chloubám patří stodola ze 17. století. Původně stávala v Durdicích a je nejstarší dochovanou památkou tohoto typu u nás. K zajímavostem patří mariánský sloup s pohnutým osudem. Odkud pochází a co pamatuje, to vám samozřejmě prozradíme.

MapaSkanzen v Kouřimi

Galerie Matějovec
V malé galerii ve vesničce Matějovec to voní dřevem. Většina vystavených děl se narodila pod rukama Jaroslava Rodka a zbytek přivedl na svět jeho kamarád Karel Hájek. Ani jeden z pánů se řezbářem nevyučil, ale práci s ním si zamilovali. Jaroslav jednou před lety narazil na staré trámy a bylo mu jich líto. Tak z nich zkusil něco vyřezat. A nezůstalo u jednoho pokusu. Své výtvory nejprve představoval na výstavách. Ale pak ho napadlo, že v chalupě má volnou místnost,kde by je mohl umístit na delší dobu. A tak v roce 2010 vznikla galerie, do níž mohou návštěvníci zavítat vždycky od jara do podzimu. My ovšem nahlédneme i do dílny a zjistíme, jak se trámy či kmeny mění v anděly nebo třeba zvoničku.

MapaGalerie Matějovec

Lednice
Lednický zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám jihu Moravy. Bývala letní rezidence Lichtenštejnů bylo vybudováno ve velkolepém stylu. A nejen stavitelé tu předvedli svůj um. Panstvo bylo velmi pokrokové, takže si dopřávalo všechny dostupné vymoženosti. Hned na počátku 20. století tu svítili elektřinou. A dodnes tu lze obdivovat unikátní systém centrálního vytápění. Společně ho důkladně prozkoumáme a bude nás zajímat, jak náročné bylo zabezpečit panstvu teplo. A nemineme ani výtahy, které taky patřily v době, kdy je v Lednici začali používat, k novinkám. Pokud byste si všechny tyhle zázraky prohlédnout na vlastní oči, potěší vás zpráva, že jsou k vidění na speciálním okruhu.

MapaLednice


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
So. 20.5.2017
Čas
01.07 - 01.38
Délka
31 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Cestománie
Bhútán - Poslední pohádkové království Na cestě po nevšední zemi v náruči Himálaje, kde j...
dnes 14.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Počesku
Rajhrad S Václavem Žmolíkem do nejstaršího kláštera na Moravě (2001). Režie: J. Novák
dnes 16.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Koření
Všechny vůně světa Planeta je místo, kde se dějí věci, o kterých se vám ani nezdá. Pojďte...
zítra 11.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 25. 5. 2018 Svátek má Viola
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz