Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Štíty
Město Štíty patří k nejstarším v zábřežském regionu. Vzniklo ve středověku jako osada pod hradem Šilperk. A podle něj taky tehdy dostalo jméno. Až v minulém století se do map zapsalo pod současným názvem. My si společně prohlédneme místní pamětihodnosti, díky nimž si historické jádro vysloužilo památkovou ochranu. Zastavíme se u renesanční radnice, která vyrostla v 16. století a taky u nejstaršího domu, kterému dnes všichni říkají Černá kočka. Nejprve sloužil jako pivovar, později jako zájezdní hostinec. Dominantou města je kostel, jehož věž se stala svědkem tragické události. Bude nás zajímat taky to, proč se o Štítech kdysi mluvilo jako o moravském Kocourkově. Zasloužili se o to místní obyvatelé, kteří se proslavili nejednou veselou historkou.

MapaŠtíty

Masopustní masky
Pomalu nám vrcholí masopustní období. Tahle zimní tradice se u nás zabydlela už ve středověku a inspirací pro její vznik nejspíš byly slavnosti ve starém Římě pořádané na počest boha vína. Vyvrcholením celého období jsou průvody plné maškar. Jak vznikají masky, bez nichž by se tahle sláva sotva obešla, to se dozvíme v Zákupech na Českolipsku. Tam s jejich výrobou začali už před víc než 130 lety a dnes je tamní firma jedinou svého druhu na starém kontinentě. Bude nás zajímat, jak celý proces probíhá a co je nejdůležitější. Navíc tam najdeme i muzeum, v němž jsou k vidění hodně staré kousky, které obveselovaly naše předky. Jsou dokladem toho, jak kvalitní různé nasazovací hlavy musely být, když vydržely dodnes.

MapaMasopustní masky

Po stopách králů Šumavy
Po stopách krále nebo spíš králů Šumavy se vydáme v horách na jihozápadě naší země. Možná si i vy vzpomínáte na legendární stejnojmenný film, který byl inspirován příběhy převaděčů přes naše hranice. Vydáme se cestou, kudy oni i pašeráci do i z Německa chodívali. Začneme na Kvildě, kde už Keltové rýžovali zlato. Pak si připomeneme zlaté časy obce Bučina, která nepřečkala poválečné časy a vznik pohraničního pásma. Zastavíme se v místě, odkud je při přízni počasí krásný výhled na Alpy a pak nahlédneme k našim západním sousedům. Ve Finsterau končívala pouť převaděčů i pašeráků. Dnes tam návštěvníky láká mimo jiné i skanzen, který mapuje život našich předků v drsné krajině. Při jeho prohlídce budeme mít pocit, že si hospodáři jen na chvíli odskočili.

MapaPo stopách králů Šumavy

Valtice
Valtice jsou městem proslulým vínem a taky díly starých mistrů stavitelů. Komplex staveb, které tu vyrostly v časech Lichtenštejnů, se dokonce dočkal zápisu na seznam památek UNESCO. Nejvýznamnější pamětihodností je bezpochyby zámecký areál. Ten je sice v zimních měsících pro turisty uzavřen, ale prohlédnout si můžou aspoň dva architektonické skvosty z dob baroka. Kapli a taky divadlo. To bylo otevřeno v roce 1790 při příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. V minulém století ale zaniklo a teprve před několika lety se dočkalo obnovy. Znovu se otvíralo v roce 2015. Prohlédneme si tamní kulisy, ale taky celou barokní mašinérii, z níž se ovládaly. Vyzkoušíme si kupříkladu hromostroj a dozvíme se, co všechno tu dokázali vymyslet pro dokonalou iluzi diváků.

MapaValtice

Sklárna
O českých sklářích, kteří po staletí dobývali a dodnes dobývají svět, jsme toho už v našem pořadu odvyprávěli hodně. Tentokrát nahlédneme pod ruku těm, kteří pracují ve sklárně Ajeto v Lindavě a Novém Boru. Jejich výtvory zdobí vitríny významných osobností, mezi nimiž nechybí ani britská královna nebo legenda hudební scény Mick Jagger. A pozor, šikovné ruce zdejších mistrů můžete sledovat přímo v akci. Celé krocení rozžhaveného křehkého materiálu tu pojali jako show, kterou můžou zájemci sledovat v přímém přenosu. Před očima vám vznikají misky, vázy i plastiky vytvořené podle návrhů renomovaných světových výtvarníků. A vypadá to, že staré řemeslo nezná hranice, vytvořit tu dovedou nejrůznější tvary i dekory. Společně zavítáme ale i do provozů, kam zvědavci z řad laiků běžně nesmějí.

MapaSklárna

Mladá Boleslav
Při zmínce o Mladé Boleslavi se snad každému z nás vybaví slavná tradice výroby automobilů, kterou tu před víc než stoletím založili Václavové Laurin a Klement. Muzeum, které úspěchy těchto dvou pánů i jejich nástupců připomíná, patří k oblíbeným turistickým lákadlům. My se ovšem vypravíme do minulosti o dost vzdálenější. Do dob, kdy tu na místě původního hradiště vyrostl hrad a jen kousek od něj vzniklo náměstí. Jmenuje se Staroměstské a nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Projdeme se mezi jednotlivými domy, zastavíme se v Templu, kde mapují historii těchto míst a kde náš čeká kupříkladu keltská svatyně nebo předměty, které běžně používali zdejší dávní obyvatelé. A zavedeme vás taky do nově objevených prostor, které nabízejí zábavu hlavně těm nejmenším.

MapaMladá Boleslav


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
So. 18.2.2017
Čas
01.31 - 02.02
Délka
31 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Dramatické příběhy z divočiny (4/5)
(24/7 Wild/24/7 Wild: An Elephant’s Tale) Slůně Maya je nejnovějším přírůstkem sloní rodi...
dnes 09.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Zákon zachování rodu (1/3)
(Animal Super Parents) Zvířecí rodiče samoživitelé Neobyčejné způsoby a možnosti výchovy ...
dnes 09.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Království divočiny: Montereyský záliv
(Monterey Bay) Jeden z nejpestřejších mořských ekosystémů naší planety. Dokumentární cyklu...
dnes 10.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 19. 6. 2018 Svátek má Leoš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz