Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Hrad a klášter Sloup
Sloup v Čechách na Českolipsku proslavily různé stavby ve skalách. Nedávno jsme společně navštívili kupříkladu kamenné divadlo nebo kapličku v Modlivém dole. Nejznámější je ale místní hrad. Historici předpokládají, že první pevnost na mohutném kamenném bloku vznikla už před rokem 1300. Nejstarší písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1324, kdy se stala sídlem Čeňka z Birkensteina. O šest let později už tento muž používal predikát ze Sloupu. Později se pak další z místních pánů pokusil ve skalách vybudovat klášter. Společně se podíváme, co se tam z minulých časů dochovalo.

Žinylka
Před časem jsme společně nahlédli do tkalcovny v hlineckém Betlému. Josef Fidler v ní oživuje výrobu takzvané žinylky. Na svět přišla v 18. století ve Francii, o její světový věhlas se ale zasloužil hlinecký továrník Josef Lašek. Výrobu příze připomínající housenku trochu poupravil a v roce 1892 si ji nechal patentovat. Od císaře za to dokonce obdržel nejvyšší vyznamenání Zlatý kříž. Dalo by se tak říct, že po letech se žinylka vrátila domů a v prosinci loňského roku si vysloužila zápis na Seznam nemateriálních kulturních statků tradiční lidové kultury České republiky. Josef Fidler nám prozradí, v čem spočívá tajemství výroby, jak náročná je a čím jsou třeba šály nebo plédy z žinylky výjimečné.

Kozlov
Nedaleko České Třebové se nachází vesnička Kozlov, ve které si v roce 1891 koupil chalupu pražský železničář Rudolf Vejrych. Celá jeho rodina tam jezdívala na pravidelné pobyty v létě a v zimě. V roce 1895 s ní poprvé přijel i nápadník jejich dcery Ely Maxmilián Švabinský. Tehdy ještě studenta pražské malířské akademie krajina i její obyvatelé inspirovali k vytvoření celé řady děl. Tato etapa jeho uměleckého života byla dokonce nazývána „Kozlovským obdobím“. Stavení je dnes přístupné a návštěvníci si můžou udělat představu, jak se v ní tehdy žilo. Projdeme se ale i okolím, kam Max Švabinký rád vyrážel a mimo jiné se z kozlovského kopce porozhlédneme po krajině.

Zatopené lomy
Rychlebské hory se pyšní okouzlující krajinou, ale taky přírodním bohatstvím. K tomu nejcennějšímu patří slezská žula a mramor. Obě horniny se v regionu těžily už ve středověku a používaly se dokonce na stavby hradů a později i zámků. V 19. století se pak díky těžbě a zpracování stal region centrem kamenického průmyslu. Dokonce tam fungovala odborná škola.Slavné časy připomíná několik zatopených lomů, které jsou rájem milovníků koupání v přírodě i hledačů minerálů. My se na procházku kolem nich vydáme z městečka Žulová, které dokonce podle jednoho z místních pokladů dostalo jméno.

Knihtisk
Jedním z největších vynálezů samého konce středověku byl knihtisk, který spatřil světlo světa v Něměcku v polovině 15. století. Lidské vědomosti i zkušenosti se najednou mohly šířit daleko mnohem rychleji a efektivněji. Velmi záhy se tahle novinka uplatnila i u nás. Jako první ji začali využívat v Plzni a ve Vimperku a rychle se zabydlela i v dalších městech. Mimo jiné i v Kutné Hoře. A právě v kdysi jednom z našich nejbohatších měst otevřeli muzeum této technologii věnované. Jeho hlavním cílem je připomenout pomalu mizející um mistrů toboru a návštěvníkům umožnit vyzkoušet si, co všechno jejich práce obnášela. Tak račte vstoupit.

Cyklotrasa Brno – Vídeň
Na našem území mají milovníci výletů v sedle bicyklu k dispozici přes čtyřicet tisíc kilometrů cyklistických tras a stezek. K nejfrekventovanějším patří ta vedoucí z Brna až do Vídně, která je dlouhá 138 kilometrů. Prochází malebnými zákoutími jižní Moravy i rakouského Weinviertelu, takže se můžeme kochat krásnou krajinou. Vzhledem k délce si cestu do rakouské metropole většina výletníků rozděluje na dva úseky, jejichž průsečíkem je rakouské město Laa an der Thaya. A právě to bude naším cílem. Prohlédneme si mimo jiné tamní vyhlášené lázně i další zajímavá místa.


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Pá. 13.9.2019
Čas
01.20 - 01.50
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Počesku
Rabštejn nad Střelou S Václavem Žmolíkem na návštěvě v malebné západočeské vísce, která j...
dnes 10.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Divnopis
Znosim Putování po zajímavých místech naší vlasti (2008)
dnes 18.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Cestománie
Tchaj-wan: Probuzený ostrov Asijský ostrov, který se z vojenské diktatury proměnil v ekon...
zítra 15.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 19. 9. 2019 Svátek má Zita
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz