Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Zámek Miroslav
Jednou z vyhlášených vinařských oblastí jižní Moravy je Miroslav na Znojemsku. První písemná zmínka o ní pochází z doby panování Přemysla Otakara I., kdy král věnoval zdejší vinný desátek rajhradskému benediktinskému klášteru. Hrozny se dokonce dostaly i do znaku města. Jenže my se dnes nevydáme do žádného z místních sklípků. Naším cílem bude zámek, který toho sice pamatuje už hodně, ale teprve v roce 2015 se jeho brány otevřely pro všechny milovníky historie. Dozvíme se, kdy a čí zásluhou v těchto místech vyrostlo první panské sídlo, kdy získalo současnou podobu a projdeme se nejzajímavějšími místy.

MapaZámek Miroslav

Trolejbusy
Už v roce 1907, kdy byla městská hromadná doprava ještě v plenkách, se v rakouském Gmündu pyšnili trolejbusem. Byl jedním z prvních ve střední Evropě a vozil lidi z centra na vzdálené nádraží, které se pak stalo součástí nově vzniklých Českých Velenic. Nedávno se tohle historické přibližovadlo na místních silnicích objevilo znovu. Tedy přesněji řečeno jeho velmi zdařilá replika. Projedeme se s ní. Bude nás samozřejmě zajímat, kdo stál u zrodu tohohle neobvyklého dopravního prostředku, kdo se podílel na jeho výrobě a jak vlastně funguje, když troleje ve městě už dávno nemají.

MapaTrolejbusy

Putování po řece Moravě
Morava je se svými víc než tři sta padesáti kilometry třetí nejdelší českou řekou. Pramení v nadmořské výšce 1380 metrů pod vrcholem Králického Sněžníku v Jeseníkách. O kus dál pak tvoří krátký úsek historické hranice Čech a Moravy. I kvůli krásné přírodě, kterou protéká, si ji oblíbili vodáci. Ve své horní části je úzká a divoká. Až u Hanušovic se rozšiřuje a ztrácí na své dravosti. Právě tam milovníci výletů na vodě nasedají do svých člunů. A nalodíme se tam i my. Cestou nás na březích čeká několik zajímavých památek. Vydáme se kupříkladu ke zřícenině Nového hradu, který býval svého času největším panským sídlem na severní Moravě.

MapaPutování po řece Moravě

Hrad Svojanov
Svojanov je jedním z nejstarších českých královských hradů. Vybudovat ho nechal Přemysl Otakar II. a Karel IV. ho dokonce zařadil mezi nejvýznamnější panovnická sídla, která nesmějí být prodána ani zastavena. Přesto se už za vlády jeho syna Zikmunda dostal do rukou několika šlechtických rodů. Od počátku minulého století než sto let už patří městu Polička, které ho nejen udržuje, ale dbá taky o to, aby na něm i dnes vládl čilý ruch. Už několik let se například v červenci scházejí na nádvoří mistři řezbáři, kteří tu ze dřeva vytvářejí významné osobnosti našich dějin, ale taky hrdiny příběhů z dávných časů.

MapaHrad Svojanov

Prachatická obchodní cesta
Šumavou kdysi vedly tři staré obchodní cesty, po kterých se z Pasova do Čech přivážela tolik žádaná sůl z alpských nalezišť. Takzvaná „Horní“ končila v Kašperských Horách, „Střední“ ve Vimperku a nejstarší a nejvíce frekventovaná „Dolní“ v Prachaticích. Od počátku 16. století se těmhle cestám začalo říkat „Zlatá stezka“. Stejný název má od letoška síť pěších tras při česko-německé hranici. Nás ale tentokrát k výletu zlákala prachatická větev té původní. Živo je na ní pořád, jen místo soumarů s těžkým nákladem tudy putují rodinky s dětmi k zookoutku u Fefrovských rybníčků.

MapaPrachatická obchodní cesta

Pivovar Litovel
Zlatavý pěnivý mok se Litovli začal vařit už před víc než sedmi sty lety. V roce 1893 tu pak vyrostl pivovar, který na starou tradici navázal a úspěchy slaví i dnes. Nejspíš i dlouhá historie oboru vedla před 30 lety ke vzniku expozice, která byla první svého druhu na Moravě a je ojedinělá svým rozsahem i komplexním pojetím. Najdete ji přímo v pivovaru a dozvíte se v ní, jak se dřív tekutý chlebíček připravoval, ale připomenete si i to, že by nikdy nebyl tím čím je, nebýt umu mistrů bednářského a sladovnického řemesla. K vidění tu jsou historické dokumenty i pomůcky dávných mistrů vaření tekutého chlebíčku.

MapaPivovar Litovel


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Pá. 16.8.2019
Čas
01.15 - 01.45
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Kouzla přírody (9)
(Magic of Nature) Nekonečná rozmanitost matky přírody. Dokumentární seriál (2010)
dnes 04.45
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Zázraky planety Země (11)
(Animals and Wildlife: Wonderful World) Planeta Země skrývá mnohá tajemství... Kanadský do...
dnes 05.25
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Zvířata v divočině (3,4)
(Animals and Wildlife) Výprava do zvířecí říše zachycuje jedinečné okamžiky v životech jej...
dnes 05.55
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 19. 1. 2020 Svátek má Doubravka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz