Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Jeseníky – od vodní tvrze na rozhlednu Zlatý Chlum
Jeseník proslavily hlavně Priessnitzovy lázně a také Studniční vrch s mnoha prameny. Město se ale může pochlubit i zajímavými historickými památkami. Tou nejstarší je vodní tvrz, která stojí na Zámeckém náměstí a patří mezi poslední tři dochované stavby tohoto typu v Česku. Je ojedinělou ukázkou vyspělé středověké architektury. Její zdi byly vystavěny z hrubě opracovaných kamenů. Zpočátku byla šlechtickým sídlem a v polovině 16. století ji získali vratislavští biskupové. V jejich držení zůstala až do roku 1945. My se z města vydáme i do okolí a náš výlet zakončíme na Zlatém Chlumu, odkud se na něj podíváme z ptačí perspektivy.

Sklář Jan Frydrych
Sklářského výtvarníka Jana Frydrycha ze Šluknova, jsme vám už před časem představili coby sběratele historických hodin. Ve svém ateliéru se ale především déle než pětatřicet let věnuje zpracování optického skla, které je nesmírně náročné na broušení. Při sesazování objektu musí vše zvládat s milimetrovou přesnosti. Spolupracuje s předními českými sklářskými umělci, na svém kontě má desítky výstav po celém světě a jeho díla jsou součástí sbírek muzeí a galerií v Česku i v zahraničí. Nahlédneme nejen do ateliéru, kde vznikají, ale také do jedinečné rodinné galerie.

MapaSklář Jan Frydrych

Bochov
Historie města Bochov na Karlovarsku sahá až do první poloviny 14. století. Tehdy byla v místech, kde se nachází, založená hornická osada. Jenže nevelké zásoby cínu se brzy vyčerpaly, a tak se hlavní obživou místních obyvatel stalo zemědělství, řemesla a obchodování. Vedla tudy totiž důležitá obchodní stezka, a tak zde bývalo podstatně rušněji než dnes. Historický význam Bochova dokládají i zbytky strážních hradů, které ho kdysi střežily. Navíc je považován za vstupní bránu do nedalekého Slavkovského lesa, a tak vedle prohlídky cenných historických památek můžete naplánovat i výlety do okolní krásné přírody. My se po naučné stezce vydáme kupříkladu ke kopci, kterému se léta říkalo hladový.

MapaBochov

Vynálezci ze Semil
Město Semily se svými necelými deseti tisíci obyvateli rozhodně nepatří mezi naše největší. Navzdory tomu se pyšní slavnými rodáky, kteří přivedli na svět ve své době originální vynálezy. Ve zdejším muzeu se je rozhodli připomenout. Věděli jste například, že Semily jsou doslova českou kolébkou výherních a prodejních automatů? Byly doby, kdy právě tady, v podhůří Krkonoš, bylo až šest výrobců těchto důmyslných skříněk, do kterých naši dědečkové a babičky házeli drobné v očekávání slibované výhry. Zjistíme, jak fungovaly a budeme obdivovat i řadu dalších neobvyklých exponátů.

MapaVynálezci ze Semil

Jezeří
V roce 1991 se k zámku Jezeří společně s prezidentem Václavem Havlem vypravil britský princ Charles. Před sebou měli měsíční krajinu severočeských povrchových dolů na hnědé uhlí a za zády ruinu barokního sídla. Od té doby se mnohé změnilo. Zámek restituoval rod Lobkowiczů, aby ho následně daroval státu. Památka získala nové střechy, ale na zásadní rekonstrukci zatím marně čeká. Nicméně už přes dvacet let je přístupná veřejnosti, mezi severočeskými pamětihodnostmi je dokonce čtvrtou nejnavštěvovanější. Do jejích prostor nahlédneme i my. Přestože v mordoru, jak se přezdívá uhelné díře pod ní, ještě stále hučí důlní stroje.

MapaJezeří

Metalová cesta Mladou Boleslaví
Mladá Boleslav patří k městům s bohatou historií, která sahá až do 10. století. Dařilo a daří se tu i průmyslu. O tom všem se můžete přesvědčit na naučné stezce s názvem Metalová cesta Mladou Boleslaví, která na sedmi kilometrech s osmnácti zastaveními seznamuje s největšími lákadly. K těm bezpochyby patří Škoda Muzeum s řadou unikátních veteránů, místní hrad nebo torzo panského sídla Michalovice s šikmou věží podobnou té v Pise. Ty, kteří se rádi vznášejí s hlavou v oblacích, zase potěší zastavení u Leteckého muzea Metoděje Vlacha, v němž si těchto historických aeroplánů skutečně přijdou na své. Dozvíme se i to, co jednotlivá zastavení spojuje.

MapaMetalová cesta Mladou Boleslaví


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Pá. 17.5.2019
Čas
01.30 - 02.10
Délka
40 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Na cestě po Pardubicku
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do stáje za darem pro královské novomanžele, na d...
dnes 16.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí. Zambie – migrace kaloňů, Čína – Rudá pláž, Malta – město...
zítra 00.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Cyklotoulky
Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Hus...
zítra 09.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 23. 8. 2019 Svátek má Sandra
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz