Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Hrad Falkenštejn
Hrad Falkenštejn vybudoval ve 14. století rod Michaloviců. Ale už nedlouho poté se stal majetkem Berků z Dubé. Ti z něj podnikali loupeživé výpravy do sousední Lužice. Na svém sídle se mohli cítit v bezpečí i před spravedlností, brána totiž trčela šest metrů nad zemí a bez žebříku byla nedostupná. Což ovšem na druhou stranu nebylo pro panstvo nikterak pohodlně. Možná i proto už po husitských válkách Falkenštejn osiřel a začal chátrat. Ožil až v 19. století, kdy se stal oblíbeným cílem milovníků romantických toulek po pamětihodnostech. Zájmu turistů se těší dodnes. Pokud zláká k návštěvě i vás, potěšíme vás zprávou, že se k němu dostanete o dost snadněji, než tomu bývalo ve středověku.

MapaHrad Falkenštejn

Pravěká osada Křivolík
Nedaleko České Třebové začala před devíti lety růst pravěká osada Křivolík. U jejího zrodu stál David Maršálek a jeho kamarádi. Malý březový háj nejprve proměnili v úrodná políčka. K nim přidali výběhy pro zvířata a pustili se taky do stavby obydlí. Stejnými technologiemi, jako to dělali naši dávní předkové. Projdete se tu historií od časů lovců a sběračů přes první zemědělce, taviče bronzu až po Kelty, Germány a Slovany. Můžete si prohlédnout i některé nejstarší nástroje. Třeba kamenné pěstní klíny nebo takzvané zrnotěrky. Dozvíte se, jak se zpracovávalo obilí, pekly placky a možná se setkáte i s germánskými bojovníky.

MapaPravěká osada Křivolík

Hradec Králové
Hradec Králové, někdejší věnné město českých královen, bývá nazýván učebnicí architektury pod širým nebem a někdy taky Salonem republiky. Významných staveb z různých historických období v něm najdete opravdu hodně. I proto ve městě vzniklo několik prohlídkových okruhů, které vás po jednotlivých památkách provedou. Rozděleny jsou podle doby vzniku těchto objektů. Takže se můžete projít středověkem, érou barokní i počátkem 20. století. Nemineme kupříkladu Bílou věž, v katedrále sv. Ducha si prohlédneme unikátní pastoforium a prozradíme vám, k čemu sloužilo. Věnovat se budeme i období první poloviny 20. století, kdy ve městě působili významní architekti té doby.

MapaHradec Králové

Prádlo
Už jste někdy slyšeli o vesničce Prádlo? My vás do ní zavedeme. Ve víc, než sto let starém průvodci po místech lázeňských a výletních se dočtete, že je „místečkem tak idylickým, že podobné bys těžko hledal.“ Tak se přesvědčíme, jestli tenhle popis platí dodnes. U zrodu obce se zhruba dvěma stovkami obyvatel stáli mniši z nedalekého cisterciáckého kláštera. V době největší slávy do jejich opatství patřilo na osm desítek vesnic v kraji. Jméno té, kterou navštívíme, dalo přírodní bohatství, které přinášela řeka Úslava, na jejímž břehu leží. Rýžovalo se tu totiž zlato. Prohlédneme si nejzajímavější památky, připomeneme časy druhé světové války a prozkoumáme samozřejmě i okolní krajinu.

MapaPrádlo
iQLANDIA
O tom, že i ty nejméně oblíbené školní předměty můžou být zábavné, se přesvědčíme v liberecké iQLANDII. Vyzkoušíme si tu navíc v praxi ono známé: Kdo si hraje, nezlobí. Čekají nás víc než čtyři stovky interaktivních exponátů, které prověří nejen naše znalosti, ale i pohotovost smyslů. Budeme poznávat přírodu, ale taky vesmír a spoustu dalších oborů. Těšit se můžete například na výcvikové centrum kosmonautů, jízdu vesmírným vozítkem po Marsu nebo na robota, který si s vámi dokáže povídat v několika jazycích. A vzhledem k tomu, že tvůrci centra navíc spolupracují mimo jiné s místní Technickou univerzitou, která se proslavila uplatněním nanotechnologií v textilním průmyslu, máte šanci nahlédnout i do tajemného mikrosvěta.

MapaiQLANDIA

Cesta česko-polského přátelství
K nejkrásnějším trasám Krkonoš patří Cesta česko-polského přátelství. 28kilometrová turistická magistrála vedoucí podél státní hranice vznikla už v roce 1962. Jedním z míst, odkud se na ní můžete vydat, je bouda Špindlerovka, stojící v nadmořské výšce 1198 metrů. Ta bude výchozím bodem i pro nás. Vystoupáme například k Dívčím kamenům. Z dálky viditelné osm metrů vysoké skalky jsou oblíbeným cílem turistů. Nabízejí krásný výhled na Sněžku. Svůj název dostaly podle legendy, která říká, že v těchto místech zahynula mladá pastýřka. Nakoukneme i k polským sousedům. Z výšky si prohlédneme Černou jámu, kotel, který vyhloubil ledovec před víc než 10 tisíci lety.

MapaCesta česko-polského přátelství


Komentáře k pořadu: 4 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Pá. 9.11.2018
Čas
02.00 - 02.35
Délka
35 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Tajný život skal: Skrytá moře naší země
Výprava Václava Cílka do tajuplného světa vápencových krasů (2014). Režie: A. Lederer
zítra 01.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Zatopené osudy: Kružberská přehrada
Utopené dětství Joy Adamsonové. Jaké byly osudy lidí, jejichž domy přikryla vodní hladina?...
zítra 03.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Putování za vínem: Řecko - Řecké ostrovy
Pěstovat vinnou révu je uměním i dnes, ale ve starém Řecku tento obor lidské činnosti dopr...
zítra 05.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 19. 1. 2019 Svátek má Doubravka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz