Informace    Fotky    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Podobné filmy    

65% 1915 hlasů
6.5 10 1915
film / thriller, akční, dobrodružný, science fiction, USA, , 126 min., od 12 let
Terminator Genisys
Kinopremiéra v ČR a SK 9.7.2015, DVD a Blu-Ray od 18.11.2015 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:29Teď platí jiná pravidla.
Když vůdce lidského odboje, John Connor, pošle seržanta Kyle Reese zpět do roku 1984, aby ochránil Sarah Connorovou a zachoval budoucnost, nečekaný zvrat událostí naruší časovou osu. Seržant Reese se ocitne v nové, neznámé verzi minulosti, kde se musí vypořádat s nepravděpodobnými spojenci, včetně nového terminátora T-800, tzv. Ochránce a s novými nebezpečnými nepřáteli na nečekané misi: musí zachránit budoucnost
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jak jsem čekal něco fakt nehorázně debilního, tak mě to nejen že příjemně překvapilo, ale taky mě to bavilo, a co víc, LIBILO se mi to. Nebudu se tady nijak tajit tím, že to považuji za naprosto zbytečný (a ano, nehorázně debilní) film, který vykrádá první dvě Cameronovy klasiky všude, kde může, ale prostě mi to přijde velmi překvapivě velmi dobré, dokonce bych to kvalitativně zařadil mezi někam jedničku a trojku, a to je opravdu slušné. Je to ždímačka jak peněz, tak herců, i všeho, na co si vzpomenete. Vtipy jsou laciné, nucené, fungují jen občas, zápletka je dementní, hlavně co se týče záporáka, ale na mě to prostě jako zázrakem nějak prapodivně fungovalo. Emilka Clarke je nehorázná kočka (mnohem větší, než v GoT) a Arnold... je prostě Arnold, král, který vládl celému filmu, ale jeho projevování emocí, hlavně ty dlouhé úsměvy, to jsem teda jako fakt nebral, poněvadž to nebylo vtipný. takže fajn. Mě to bavilo, líbilo se mi to. Asi ta vůbec největší sci-fi hovadina, jaká kdy vznika a čkoliv to překvapivě není pršvih, doufám, že z dalšího dílu rychle sejde, protože by toho už opravdu bylo moc a Terminátora navíc nejde ždímat donekonečna. Takže tak. 80%.
Všechny komentáře k filmu 38+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

James Cameron vzkřísil slavnou terminátoří ságu už v roce 1984, v roce 1991 pak přidal pokračování, které ani po letech nestárne. Bohužel se poté odmlčel a další filmy už točili jiní tvůrci. Značka má ale silný kořínek, a proto tu máme nový pokus se stárnoucím exguvernérem.    Popisovat dějový souhrn nejnovějšího Terminátora by pravděpodobně způsobilo, že by na něj nemohl nikdo jít. Pokud se přesto nenecháte odradit, doporučuji před čtením recenze a především před návštěvou filmu snížit mozkovou aktivitu na minimum. Byli jste varováni :).    Tvůrci nového pokusu vsadili na nostalgii. Povolali Arnieho, vysvětlili, že může stroj stárnout a díky komplikovanému cestování v čase a úpravě minulosti z budoucnosti (ano, zní to šíleně) se dostáváme k tomu, co si v Hollywoodu myslí, že chceme vidět.    Po úvodu z daleké budoucnosti, kde si to na férovku rozdává John Connor se Skynetem, se dostáváme do roku 1984, kde prožíváme scény, které známe z prvního dílu. Nicmé... Celá recenze
moviefan, 7 z 10

Popis filmu Terminátor Genisys

Nová mise, nová hrozba, nový osud. Arnold je zpátky, lepší než kdy dřív. A spolu s ním je tu i nové výbušné pokračování série Terminátor. Ukáže se ale, že nečekané události změnily minulost, a je tak ohrožena budoucnost celého lidstva. Reese se musí spojit se Sárou a jejím "ochráncem" , aby zachránili svět a zabránili dalšímu vývoji terminátorů.


O filmu

obrazek
Genisys: Začátek

V roce 1984 na zem zavítal kyborg z budoucnosti. Jmenoval se Terminátor. Mezi miliony diváků okouzlených touto novou filmovou ikonou byli i producenti David Ellison a Dana Goldberg, kteří měli svou vlastní filmařskou budoucnost zatím před sebou.

Ellison vzpomíná: “Terminátor a především James Cameron byli hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl dělat filmy; pro mě je prostě jedním z největších filmařů všech dob. Myslím, že Terminátor 2 nastavil laťku tomuto žánru. Dostat příležitost pracovat na filmové sérii, do které jsem se jako dítě zamiloval, a která mě přiměla stát se filmařem, je splněným snem.”

Dana Goldberg dodává: “Když bylo oznámeno, že byla práva k Terminátorovi k dispozici, samozřejmě, že jsme se o ně zajímali stejně jako mnoho dalších. Je to neuvěřitelná filmová série. Zejména první dva Terminátoři jsou filmy, které David i já ctíme. A ve Skydance děláme rádi filmy ve velkém stylu. Oživit Terminátora jak pro diváky, kteří milovali originál, tak pro zcela nové publikum, byla příležitost, kterou jsme si nemohli nechat ujít.”

S autorskými právy v kapse duo ze Skydance Productions začalo hledat scénáristy, kteří by se tohoto mamutího projektu ujali. Oslovili scénáristku/producentku Laetu Kalogridis a Patricka Lussiera. Kalogridis vzpomíná: “David a Dana nás oslovili kolem Vánoc 2012 a naše první reakce byla ‘ne’, stejně jako naše druhá i třetí. Řekli jsme ne, z úcty k filmovému světu Jamese Camerona. Pracovala jsem s ním několik let, je mi inspirací osobně i filmařsky, a já jsem v žádném případě nechtěla udělat nic, co by nerespektovalo jeho tvorbu. Terminátor je jeden z nejúžasnějších sci-fi příběhů a Cameron je jedním z největších žijících filmařů.”

Ale společnost Skydance byla vytrvalá. Takže se Laeta Kalogridis nakonec spojila se samotným Cameronem. Nejenže jí dal svolení a požehnání, ale nahodil myšlenku, která spustila řetězovou reakci, nevyhnutelnou v každé velké přípravné fázi. Poradil Laetě: “Udělej vše pro to, abys napsala dobrou roli pro Arnolda!” Patrick Lussier komentuje: “Laeta se touto myšlenkou nakazila. Jakmile jsme začali přemýšlet o možnostech příběhu a znovu se podívali na první dva Terminátory, pochopili jsme, jak k tomuto světu a jeho postavám z hlediska dnešní doby přistupovat.”

Kalogridis pokračuje: “Cestování v čase je zakotveno v DNA materiálu, který dává vzniknout možnostem alternativních vesmírů a různých časových rovin, aniž bychom měnili původní materiál. Tyto příběhy existují a budou existovat i nadále. Již se odehrály, ale můžete odvyprávět jiný příběh, který z nich vychází a vydává se jiným směrem.”

Oba světy - globální politiky a filmové tvorby 80. let, které daly vzniknout originálním filmům, se od té doby nesmírně změnily. Necelých pět let před pádem Berlínské zdi Terminátor prohlásil: “Já se vrátím”. Využití plného potenciálu počítačem generované grafiky a efektů bylo tehdy ještě na celá desetiletí vzdálené. Od prvního pozemského dobrodružství T-800 uplynulo mnoho let a stejně tak se pro filmaře otevřel bezpočet možností, jak se chopit Terminatora Genisys.

“Cameronovy filmy pro mě byly filmy studené války,” poznamenává Ellison, “kdy analogie, která sloužila jako nadstavba příběhu, byla velmi podobná hrozbě, kterou lidé pociťovali během této éry. Pokrok na poli umělé inteligence nám dává příležitost aktualizovat tuto filmovou sérii pro dnešního diváka. Namísto toho, abychom se osvobodili od Skynetu, vzdáváme se našeho soukromí, naší svobody, našich informací. Stojíme ve frontách na nejnovější technologie a software. Základním pravidlem bylo, vyjádřit se k tomu, co se vlastně dnes děje a to způsobem, který je nový, zábavný i vzrušující - což jsme udělali. Podle mě je sci-fi nejvíce efektivní, když využívá skutečných světových událostí a umístí je do fiktivního prostředí.”

Filmaři Genisys cítili, že v jádru toho všeho se nacházela ‘dysfunkční rodina’. Její příběh totiž Cameron umístil mezi Terminátory, kteří hrozí potenciálním vyhlazením lidské rasy. Stejný příběh zaujal režiséra Genisys, Alana Taylora. Producent Ellison říká: “Museli jsme najít režiséra, kterému by záleželo na postavách, ale i na této rodině. Ano “Terminátor” je akční film a my jsme byli rozhodnutí toto očekávání naplnit. Existuje spousta lidí, kteří umí skvěle točit akční filmy, ale jen hrstka z nich dokáže z protagonistů dostat skvělé herecké výkony.

My všichni máme rádi ‘Hru o trůny’ stanice HBO a domnívali jsme se, že ‘Thor: Temný svět’ byl fenomenální. Když se objevil režisér Alan Taylor, chtěl vědět, jak budou filmy s Terminátory vypadat, kolik se jich chystá a jak zrealizovat bojovou scénu ve třetím dějství. Trval na tom, že milostný příběh a vztahy mezi postavami musí fungovat. To vše nám sdělil během našeho prvního setkání. Řekli jsme si: ‘Dobře, to je ten správný člověk.’”

Taylora na tomto filmu lákala výzva - jak ho natočit: “Je to legrační,” přiznává Taylor, “zvažoval jsem několik různých projektů, ale tohle byl první, kdy jsem nedokázal na začátku přesně říct, jak na to: byla to hádanka, kterou bylo nutné vyřešit a to pro mě bylo vzrušující a zajímavé. Je toho tolik, co si na Cameronově světě oblíbíte a samozřejmě i toho, co si diváci již oblíbili. Zároveň se tento příběh vyvíjí - musí se stát větším a pustit se do nových směrů. Na rozdíl od jiných filmových pokračování, mi toto připadalo jako úplně nově rozehraná hra. Zajímalo mě, jestli to zvládneme.”

Taylorova častá spolupracovnice, herečka Emilia Clarke, vidí režisérův úspěch v jeho úctě k námětu a schopnosti ho udělat relevantním. Emilia Clarke dodává: “Alanovi se podařilo spojit staré a nové, ale také tomu dodat velmi citlivou, inteligentní interpretaci. Myslím, že jedním z jeho cílů bylo, abychom se ptali, co to znamená být skutečně svobodní a jaká rozhodnutí pro to musí naše postavy udělat. Myslím si, že původního Terminátora ctíme a dokážeme ho představit i dnešnímu, novému publiku.”

Taylor vysvětluje: “Snažili jsme se začít v časové lince, kterou známe a pak ji rozvést do nových směrů, aby to dávalo smysl, abychom poznali budoucnost, jejíž záblesky jsme postřehli již v předchozích dílech. A pak jsme se ponořili do minulosti, jejíž záblesky jsme také viděli v minulých filmech, ale tento snímek se nás snaží zavést ještě hlouběji, na nepoznaná území, aniž bychom se dostali do rozporu s některou z věcí, které již z mytologie tohoto filmu známe.”

Producentka Goldberg dodává: “Pro mě je skvělý sci-fi film vždy o něčem víc než jen o velkých explozích a efektech. Stále si pamatuji, když jsem viděla Terminátora poprvé a došlo mi ‘Oh wow, to je milostný příběh.’ Je to úžasný sci-fi film s Arnoldem Schwarzeneggerem jako robotem zabijákem. Všechno to je neskutečné a pro mě se to omezilo na jednu větu ‘Cestoval jsem v čase kvůli Tobě, Sarah.’ Cameron přišel na způsob, jak tento milostný příběh představit masovému publiku prostřednictvím neuvěřitelného sci-fi filmu.

“Jeden z mých nejoblíbenějších momentů najdete v Terminátorovi 2, konkrétně ve vnitřním hlasu Sarah Connorové, když mluví o tom, jak by byl Terminátor, kterého tolik nenáviděla [v prvním filmu], perfektním otcem jejího syna. Nikdy by ho neopustil, nikdy by mu neublížil, vždy by tam byl pro něj. V Cameronových filmech najdete oboje, neuvěřitelnou vizuálnost i pevné zasazení v realitě a v jádru toho všeho emocionální příběh.“

Úvodní scéna Terminatora Genisys představí finální útok na zbývající část lidstva vedeného Johnem Connorem a Kyle Reesem. Tato scéna by se také dala nazvat soumrakem lidstva. Dana Goldberg vysvětluje: “Film otevřeme Kyle Reesem jako chlapcem, vysvětlujeme, co se stalo předtím, než se narodil. Že lidé byli lhostejní a dovolili strojům, aby ovládly svět. Nakonec stroje rozhodly, že lidé jsou pro ně hrozbou, převzaly kontrolu systémů protiraketové obrany a během Soudného dne vyhladily tři miliardy lidí.“

Ve filmu se píše rok 2029. Příznivci hnutí odporu se shromáždí a věří, že porazili Skynet. Vzápětí ale zjistí, že stroje vyvinuly a použily svou vlastní taktickou zbraň schopnou časového posunu a odeslaly Terminátora zpět v čase, aby zabil Sarah Connorovou, Johnovu matku, ještě předtím, než otěhotněla a porodila budoucího vůdce lidského odboje.

Fanoušci filmové série bezpochyby poznají Terminátorův příjezd do Los Angeles v roce 1984, ale také si brzy uvědomí, že se tento filmový příběh vydává novým směrem.

David Ellison podotýká: “Rok 1984, do kterého se naše postavy v čase vrátí, se od původního filmu liší. Vyšly totiž najevo skutečnosti, které ho pohánějí zcela jiným směrem. Filmy této série se vždy odehrávaly v současnosti, ne v budoucnosti nebo v minulosti. Náš film se tomuto uspořádání vymyká. A tak se skrz sled událostí naše postavy ocitnou na cestě do roku 2017, ve snaze zabránit tomu, aby Soudný den nikdy nenastal.”

Dana Goldberg přiznává: “Chtěli jsme zachovat respekt k postavám, které Gale a James Cameron vytvořili. Když mluvíte o světě Terminátora, bez ohledu na jeho časovou osu, vždy tu najdete Sarah Connorovou, Kyle Reese, Johna Connora, Terminátora - i když tentokrát nebudou zcela identičtí s lidmi, které znáte z předchozích dílů. To je přístup, který jsme zaujali a zůstali mu věrní i v průběhu vývoje scénáře. Jsou tu všichni… jen ne přesně ti samí lidé, kteří se objevili ve filmech dříve.“

Filmaři se ponořili hluboko do své sci-fi fantazie, když poměrně pečlivě znovu vytvořili úvodní sekvenci přistání Kyle Reese v roce 1984, včetně bezdomovce a psa. Ale spolu s tím dobře známým se objeví i T-1000, který předčí veškerá divácká očekávání.

Goldbergová podotýká: “Reese se vrací do minulosti, jako to udělal kdysi předtím, když mu bylo řečeno, že je Sarah Connorová bezmocnou ženou, která pracuje jako servírka, ‘nebude mít ponětí, o čem mluvíš, ale musíš ji zachránit, i když ti nebude věřit.’ Nejdříve ho pozdraví samotný Terminátor, což ho překvapí, a nakonec se dostaví i Sarah. A je to její postava, která pronese slavnou větu, ‘Jestli chceš žít, pojď se mnou.’”

obrazek
Obsazení budoucnosti, minulosti a přítomnosti

Podle Davida Ellisona: “Terminator Genisys není remake, není to restart ani pokračování - je to vlastně nové pojetí založené na Cameronově zdrojovém materiálu. Diváci vůbec nemusí znát předchozí filmy, tento příběh je na nich nezávislý. Ale na fanoušky, kteří viděli první dva filmy, tu čekají mnohá velká překvapení. Díky cestování v čase se vydáme na rozbíhající se časové ose do zcela nových směrů.” Co se týče hereckého obsazení, první na seznamu byla titulní postava. K životu ji opět přivedl Arnold Schwarzenegger.

“Nemyslím si, že je možné natočit Terminátora bez Arnolda,” naznačuje Taylor. “Já osobně bych si ho bez něj nedokázal představit. Něco na tom je, jak on a Cameron tuto postavu vytvořili a během prvních dvou filmů prozkoumali různé stránky jeho charakteru. V podstatě tak nastavili parametry tohoto filmového světa, jeho mytologii. Bylo by pro mě opravdu těžké přemýšlet o filmu Terminátor bez Arnolda.”

“Byl jsem velmi šťastný, že jsem se mohl znovu zapojit do tohoto filmu,” přiznává Schwarzenegger. “Zavolali mi, aby mi sdělili, že David a Megan Ellison získali práva a první věc, na kterou jsem pomyslel, byla: “Konečně dělají další pokračování!

A konečně jsem zase ve filmu! Zároveň mě potěšilo, kdo psal scénář. Líbilo se mi, jakým směrem se ubíral hned od první stránky.” Scenáristka Kalogridis říká: “Arnoldova postava je jako z ledu - jak se může stát základem a srdcem příběhu, když v podstatě srdce nemá? Myšlenka, že Arnold hraje Terminátora, který zestárnul, byla lákavá - čili nesnažit se dělat žádné šílené CG věci, ale respektovat změnu v herci. Terminátor vždy patřil do své doby - takže odvyprávět příběh v okamžiku a ve věku, který Arnold žije… to zajímalo nás všechny. Lidská tkáň, která kyborga pokrývá, stárne, ale věk se projevil i v jeho nitru díky jeho dlouholetým zkušenostem s lidmi. Měli jsme pocit, že by to bylo zajímavé prozkoumat.”

“Je to jako s jízdou na kole,” směje se Schwarzenegger. “Okamžitě se vám to vrátí. Vzpomínám si, když jsem si přečetl scénář a začal se učit repliky. Znovu jsem mluvil jako stroj. Prostě do té postavy vklouznete.”

Producent Ellison dodává: “Nemůžete nazvat film Terminátor bez Terminátora. V tomto filmu Arnold hraje postavu, která byla poslána zpět v čase, kdy bylo Sarah Connorové devět let. Nebyl schopný zachránit oba její rodiče, ale zachránil ji a vychoval ji. Stal se jejím opatrovníkem, strážcem a ochráncem. Bojovat po tak dlouhou dobu ho trochu opotřebilo, má pár nepatrných závad. Jeho vzdělávací procesor byl celou dobu zapnutý, takže když cestoval dopředu v čase, měl více než 30 let na zodpovězení otázky: může se ve skutečnosti stát člověkem? Jak v této pozici komunikuje se Sarah? A když se pak na scéně objeví Kyle a zamiluje se do Sarah - jak ho to změní? Arnold se také objeví v některých úžasných akčních scénách, vždyť je to Arnold! Myslím, že lidé ocení, že je zpět a v lepší formě než kdy jindy.”

“Pokud máte k dispozici Arnolda, musíte ho využít zcela novým způsobem,” tvrdí Taylor. “Nemůžete prostě udělat znovu totéž. Takže pro mě bylo velmi důležité, že jsme na tuto postavu zaujali úplně jiný pohled. Že jsme ho vzali na místa, kam by se předtím nikdy nemohl dostat. Víte, on se vyvíjí, dozrává a to nás přivedlo ke zbrusu nové verzi této postavy.”

Vývoj této postavy byl něčím, co Schwarzenegger pečlivě promyslel: “Chráním Sarah Connorovou a vše, co ji ohrožuje, zlikviduji. Takže jsem v některých ohledech likvidátor, ale svým způsobem i ochránce. Musíte být velmi opatrní, jak vše v každém okamžiku ztvárnit. Myslím, že mi pomohlo, že mám dcery - moje první dcera se narodila, když jsme dělali Total Recall a teď jí je pětadvacet. Takže když dospějete a stanete se otcem dvou dcer, hodně se naučíte, včetně toho je neustále ochraňovat. Myslím si, že tato zkušenost mi hodně pomohla.”

Hluboké uznání pro Schwarzeneggera a jeho osobnost bylo stejně sdílené mezi filmaři i herci. Jason Clarke vysvětluje: “Hodně jsem se od Arnolda naučil nejen během natáčení, ale i díky tomu, že jsem prostě mohl být s ním. Ne, že by si kladl za cíl být dobrým učitelem, ale je to profík a má velkou radost ze života. Je to skvělý vypravěč, má zájem o spoustu věcí. Vidět ho znovu v této ikonické roli, bylo skvělé. On celý tento projekt stmeluje.”

Do role Sarah Connorové filmaři vybrali Emilii Clarke. “Známe se dlouho,” usmívá se Taylor, zjevně šťastný, že může znovu spolupracovat s jeho hvězdou z Hry o trůny.

Producent Ellison poznamená: “Všichni máme rádi Hru o trůny. V Emilii je síla a smysl pro čest a vznešenost. To jsou vlastnosti, kterým se nedá naučit. Buď je máte, nebo ne. Myslím, že tyto atributy se výborně hodí pro Sarah Connorovou, kterou považuji za klíčovou ženskou hrdinku v kinematografii.”

Emilia Clarke souhlasí se svými kolegy, když říká: “Arnold je to první, co vám přijde na mysl, když řeknete Terminátor. Nemůžete to udělat bez něj. Na scénáři se mi nejvíce líbil vztah mezi Sarah a jejím ochráncem. To je jádrem příběhu. Je to krásné. Máme možnost vidět jeho postavu ve zcela novém a nádherném světle. Chránit ji po celou dobu ho obměkčilo, samozřejmě, až na momenty, kdy se ji někdo pokusil zabít. To ho neobměkčilo vůbec!“

Zatímco opatrovnictví Sarah má velký vliv na ochránce, jeho přítomnost také ovlivnila Sarah. Jason Clarke se domnívá: “V Emiliině ženskosti se skrývá síla - Sarah, kterou vidíme nyní, je jiná. Nemusela vyrůstat bez silného vlivu rodičů. Myslím, že má trochu více sebedůvěry, nejen paranoiu a strach, že se ji někdo snaží zabít. Je v ní trochu více ‘městské ženy’, to myslím pomáhá - vidíte, jak se zamilovává do Reese.”

Scénáristce/producentce Kalogridis se líbilo nejen tvarování těchto pozměněných verzí postav, ale také tvorba odkazů, které připomínají původní film. Vysvětluje: “V prvním filmu Kyle vezme Sarah na jízdu autem a podá expozici, teď to udělá Sarah. Je to pocta prvnímu filmu, ale také jeho rozšíření - jaká by Sarah byla, kdyby se její život radikálně ubíral jiným směrem. Kdyby si v mnohem mladším věku uvědomila, kým je a jaký úkol má před sebou. Jaké by tehdy bylo její první setkání s Kylem? Asi by bylo dost jiné. Zkoumat tuto alternativu mě moc bavilo.”

Goldbergová měla vztah mezi Sarah a Reeseem stále na mysli, i když filmaři vyhlásili konkurz na herce. Říká: “Natočili jsme film Jack Reacher s Jai Courtneym a zamilovali jsme si ho jako člověka a považovali ho za báječného herce. Ale nebyli jsme si jistí, že by mohl být Reese. Pak přišel na zkoušku s Emilií. Vzpomínám si, že jsem stála na jevišti a pozorovala ho. Okamžitě jsem někomu poslala e-mail: “Právě jsme našli Kyle Reese.” Bylo to jasné během jejich prvního společného čtení.”

“Když jsem slyšel, že se chystá pátý díl této série,” říká Courtney, “nezpanikařil jsem. Přečetl jsem si scénář v zamčeném pokoji bez mobilního telefonu. A naprosto mě to nadchlo. Uvědomil jsem si, že tvůrci filmu měli v úmyslu udělat něco výjimečného. A vložil jsem se do toho. Získání této role byl docela legrační proces, natáčel jsem jiný film v Austrálii, takže jsem v sobotu ráno sedl na letadlo, přistál v Los Angeles, šel rovnou na konkurz s Alanem, producenty a Emilií, vrátil se ještě stejný večer letadlem zpět do Austrálie, prošvihnul neděli a ukázal se v práci v pondělí ráno. To, že jsem byl ochotný strávit 30 hodin ve vzduchu, dokazuje, že jsem o tuto roli měl velký zájem a naštěstí to vyšlo.”

Obsazení role Johna Connora, obzvláště tohoto Johna Connora, který oplývá mesiášskými a zároveň maniakálními sklony, představovalo pro filmaře velkou výzvu. Dana Goldbergová vysvětluje: “Věděli jsme, že Johna Connora nebude lehké obsadit, protože má být charismatický. Je to chlapík, kterého si zoufalí lidé zvolí, protože je jejich jedinou nadějí. Tito lidé o všechno přišli. A přesto, když se tento člověk postaví a řekne, že je načase bojovat, jsou ochotní ho následovat až na konec světa.”

David Ellison pokračuje: “John Connor se trápí. Pro některé je prorok. Ale on v našem filmu přiznává, že je podvodník, že ho vychovala jeho matka a řekla mu o všem, co se stane. To je obrovské břímě, něco, co nás na Johnu Connorovi fascinovalo. Povede všechny tyto lidi a ve skutečnosti, ví, že velká část z nich zemře.”

Goldbergová se přidá: “John ve filmu v jednom momentě popřeje vojákovi štěstí a voják mu řekne, že nepotřebuje štěstí, že má Johna Connora. Když jsme tuto scénu točili, usmáli jsme se na sebe s Davidem, protože jsme věděli, že Jason dokáže tento okamžik naplnit vším, co se uvnitř jeho postavy děje - ocení, co mu voják řekl, ale zároveň si přeje, aby žil v jiném světě, ve kterém nemusí naplnit svůj slib. Domníváme se, že lidé budou Jasonem Clarkem unešeni.”

Clarke sám říká: “Jedna z věcí, která mě na tomto projektu lákala, byla spolupráce s Alanem Taylorem. Je to velmi chytrý člověk. Rozumí příběhům a hercům a stojí za nejvýraznějšími počiny v televizní tvorbě jako Rodina Sopránů, Hra o trůny, Mad Men. Je nesmírně houževnatý, ale zároveň mírný. Pustit se do takového projektu znamená, že víte, jak to bude dlouhé, velké a složité natáčení. To chce režiséra, který vám bude oporou a všechno bude mít pod kontrolou a ujistí se, že je všechno uděláno správně. Nikdy se nepouštěl do další scény, dokud jsme neměli jistotu, že máme, co jsme potřebovali. Bylo mi potěšením s ním pracovat.”

Zachovat první filmy v úctě, ale zároveň se od nich osvobodit. Dana Goldberg bere na vědomí, že některé z původních filmových momentů je téměř nemožné zapomenout. Říká: “Řeknete T-1000 a okamžitě si vybavíte Roberta Patricka v policejní uniformě. Nechtěli jsme to kopírovat. Může se zdát, že bylo jednoduché tuto roli obsadit, ale my jsme se museli posunout způsobem, který je specifický, děsivý a ve stejnou chvíli hrozivý. Tělesnost je pro tuto roli důležitá a my jsme ze snímku G.I. Joe: Odveta věděli, že jí Byung-hun Lee oplývá. Ukázalo se, že je obrovský fanoušek původních filmů. Věděli jsme, že by v této roli byl skvělý, ale předčil všechna naše očekávání. Když jsme točili jeho scény, lidé na place ho přejmenovali na “děsivé dobro”, protože na každé scéně, kterou dělal, bylo něco opravdu strašidelného a opravdu dobrého.”

Byung-hun Lee připouští: “Tento film byl pro mě důležitý. Jako teenager jsem jím byl hodně ovlivněn. Když jsem byl na střední škole, všichni mě přezdívali Terminátor, protože si mysleli, že jsem vypadal jako on, a protože jsem byl šampionem v páce. Takže to byla docela náhoda dostat tuto roli v tomto projektu, bylo to opravdu skvělé.”

Matt Smith, obsazen do role T-5000, má také vzpomínky na původní filmy z doby svého dospívání: “Vyrůstal jsem v 80. letech. Myslím, že pro každého, kdo je asi tak v mém věku, byly tyto filmy zásadní, obzvláště ty první dva. Opravdu předběhly svou dobu. Když se naskytla příležitost, nemohl jsem se dočkat, abych se do projektu zapojil.”

V roli sanfranciského policejního důstojníka, později inspektora, O’Briena, který se poprvé setká se Sarah, Reesem a Terminátorem v roce 1984 a pak se jejich cesty opět zkříží v roce 2017, se objeví J.K. Simmons. Vzpomíná: “Zavolali mi ohledně projektu. Vyžádal jsem si scénář a ten se ukázal být opravdu skvělý. Věděl jsem o všech talentovaných lidech, kteří se do projektu zapojili i o nových přírůstcích. A viděl jsem, že se Arnold vrátil v roli Terminátora a líbilo se mi, že nechali jeho postavu zestárnout. Bylo to úžasné, takže jsem se k nim přidal. Moje postava byla posledních 33 let všemi v policejním sboru zesměšňována. O’Brien ostatním vyprávěl příběhy o robotech a podivných lidech. Takže se mu toho hodně honí hlavou, ale zároveň je také jistým způsobem spasen a to bylo skvělé hrát.”

“Dynamika tohoto filmu je skutečná, naléhavá a intimní,” říká Taylor. Naštěstí máme herce, kteří to dokáží zprostředkovat. Kyle a Sarah hrají mladí herci, kteří teprve sbírají celosvětové uznání a pak ‘střední generace’, náš John Connor, v podání Jasona Clarkea, který je mistrovský herec, stejně jako J. K. Simmons. A pak tu máme Arnolda, který tak nějak drží všechny ostatní, protože on vám to dá pokaždé na první dobrou. Je to legrační, on má tuto postavu tak zmáknutou, že donutil všechny ostatní, aby se do svých rolí vložili stejným způsobem.”

obrazek
Přípravy na soudný den a další

Během týdnů před začátkem natáčení snímku Terminator Genisys všichni herci započali intenzivní trénink, aby se na své role fyzicky připravili - velmi náročný natáčecí plán zahrnoval kaskadérské kousky, souboje, intenzivní scény v závěsu na lankách a… zbraně.

Emilia Clarke vtipkuje: “Jo, každý den jsem měla trénink se zbraněmi, se spoustou zbraní a pak s dalšími zbraněmi a s dalšími zbraněmi. Nevěděla jsem o nich před natáčením nic. A teď o nich vím hodně! V minulosti jsem již nějaké kaskadérské

výstupy dělala. Takže mi vysvětlili, co budou ode mne chtít. Tato Sarah byla vychována Terminátorem jako bojovnice, takže má velké znalosti, pokud jde o boj a přežití. Na natáčení se především snažili, aby mi pomohli cítit se pohodlně během ztvárnění mé postavy, abych byla neustále připravená. Pracovala jsem s úžasným vojenským poradcem a specialistou na zbraně a pak jsem se věnovala kaskadérské akci a fyzickému tréninku.”

“Dva Australani na jednom filmu neměli čas dát si spolu pivo. To je, myslím, dobrým důkazem, jak tvrdě všichni na tomto náročném natáčení pracovali,” usmívá se Courtney.

Samozřejmě, že to nebyli jen ti před kamerou, kteří se na filmové natáčení připravovali. Rekvizitářka Diana Burton a mistr zbraní Harry Lu se během příprav téměř proměnili ve “stroje”. Diana Burton říká: “Tento příběh provázel fakt, že když stroje navrhují zbraně pro stroje, nestarají se tolik o design ale o funkčnost. Takže jsme se sami museli částečně proměnit ve stroje, když jsme vymýšleli, jaký druh zbraní by stroje vytvořily. Bylo třeba mít neustále na paměti, že nevytvářely nic estetického, ale užitkového, šlo pouze o funkci. Museli jsme se hlídat, abychom po designové stránce příliš neuletěli.” Jejich zbrojní arzenál nakonec čítal velké plazmové zbraně vyrobené stroji, stejně jako zbraně vyvinuté lidmi, ale upravené, aby mohly střílet plazmu.

Ve filmu se představí tři různá časová období. Harry Lu komentuje: “Potřebovali jsme zbraně odpovídající každému období, aby byli historici a nadšenci zbraní spokojeni.”

Diana Burton dodává: “Dávali jsme si pozor na historickou přesnost, ale také jsme chtěli přenést některé věci do budoucna. Arnold měl samozřejmě velké slovo, co se týče zbraní, které chtěl ve filmu použít.”

Lu a Burton uvítali nové nápady a podněty a nakonec skončili se zbraněmi: “Které byly krásné a fungovaly bez jediné poruchy.” Pro sekvenci z roku 1984, Ochránce využívá Remington 1100, který Burtonová nazývá funkční a propracovaný. V roce 2017 je vyzbrojen krásnou brokovnicí M3 a M4 Benellis, která reprezentuje technologicky špičkovou zbraň.”

Postavu Sarah tým potřeboval vyzbrojit klíčovou zbraní, která musela splnit dvě podmínky. Je potřeba, aby fungovala jako puška, která by dokázala sundat Terminátora z velké dálky; ale scénář také požadoval, aby byla schopná z blízkosti vystřelit zadní dveře obrněného vozu. “Vybrali jsme Barrett ráže 12.7mm, která se hodí do roku 1984,” vysvětluje Diana.

Diana a Lu odhadují, že konečný výčet všech zbraní použitých během natáčení Terminatora Genisys čítal kolem 500 kusů, do toho se počítají speciálně vyrobené typy, repliky i dobové sběratelské kousky.”

Ve světě Terminatora Genisys se prakticky cokoliv může stát zbraní - včetně žlutého školního autobusu, který se v jedné části filmu převrátí a zůstane viset z Golden Gate Bridge. Herci, kteří se ve scéně objevili, se museli připravit na to, že budou po jistou dobu zavěšeni. Filmaři věnovali velkou pozornost přípravě této sekvence, aby byla pro herce bezpečná, ale zároveň napínavá pro diváky. Filmaři nakonec mohli nechat autobus během natáčení koly dolů, využili totiž chytrého umístění kamery a úhlů i vynalézavých postrojů pro závěs herců - spolu s postprodukčními kouzly. Ve finále to vypadá, že autobus s postavami uvnitř visí z mostu strmě dolů.

Pro korejskou akční hvězdu, to ani tak nebyla kaskadérská příprava, kterou považoval za nejnáročnější. Lee říká: “Co se týče akčnosti, byl pro mě tento film jiný, protože jsem se nemohl chovat jako člověk, ale jako stroj. Nesměl jsem mrknout, nesměl jsem dýchat. Většinou jsme s týmem kaskadérů diskutovali, jak bych se měl pohybovat, a protože neexistuje jedno řešení, tak jsme o tom dále diskutovali a přicházeli s novými nápady. A nakonec jsme to udělali způsobem, jaký se nám všem zdál nejlepší.”

Jason Clarke si užíval fyzičnosti, bojů a nadlidských výkonů své postavy, které musí předvést. Říká: “Všichni jsme pracovali velmi tvrdě, abychom zůstali věrní dědictví tohoto příběhu, ale také udrželi jeho nápaditost. Je to jeden z nejzábavnějších akčních filmů, které jsem kdy točil - velké bojové pohyby, otáčky, manévry, prostě to bylo moc fajn.“

V některých scénách bylo zapotřebí akce, která byla mimo lidské síly i pro ty největší akční superhvězdy nebo zkušené kaskadéry. Pak filmaři vyzvali Jasona Matthewse z Legacy Effects, aby vytvořil silikonovou repliku Schwarzeneggera z roku 1984. Tento silikonový dvojník byl vybaven ocelovou armaturou a fyziologicky přesnými klouby. Využilo se Arnoldových tělesných rozměrů a odlitku tváře z doby během natáčení původního filmu. Dvojník se používal během nebezpečných scén, které zakazovaly účast jakéhokoliv živého performéra a také během scén, kdy se starší Arnold setkává se svým mladším já v roce 1984. Dvojník/kaskadér byl také vyroben, ale z měkčího pěnového materiálu, aby mohl být vystaven nebezpečnějším situacím… a přežil je.

Mike Manzel z Legacy Effects a další umělci spolupracovali na vytvoření aktualizované verze endoskeletonu T-800, model původního Terminátora. Moderní malířské techniky a kompozitní konstrukční látky, epoxidy a pryskyřice, se využily pro výrobu méně těžké kostry s povrchovými úpravami, které nahradily chromování T-800 z roku 1984. Finální skeleton “hrdiny” zabral týmu 15ti umělců něco málo přes měsíc. Za tu dobu zkompletovali a dokončili více než 260 samostatných dílů, vše vymodelované ručně. A díky takovým inovacím jako je 3D tisk, mohly být vyrobeny duplikáty. Namísto ručního modelování se každý kus vynořil z 3D tiskárny, některé kusy se tiskly až 48 hodin. Poté byly vytvarovány, broušeny a podrobeny dokončovacím pracím. Nicméně Manzel se domnívá: “Ve skutečnosti to vyžaduje stejnou zručnost, jako tomu bylo kdysi, jen tentokrát s pomocí jiného nástroje.”

obrazek
Genisys začíná

I když se některé z postav filmu Terminator Genisys mohou objevit bez oblečení, drtivá většina scén od herců vyžadovala, aby byli navlečeni do oblečení a výzbroje dané éry i podle účelu, který určoval scénář.

Kostýmní výtvarnice Susan Matheson se nemohla dočkat, až se zhostí výzvy velkorozpočtového sci-fi filmu: “Jedním z nejvíce vzrušujících momentů bylo navrhování kostýmů pro finální souboj odehrávající se v budoucnosti. Věděla jsem, že stvořím celý tento svět z ničeho,” říká Matheson. “Důvodem, proč jsem se rozhodla stát kostýmní návrhářkou, byl fakt, že jsem se nechala zcela unést Terminátorem a Mad Maxem. To jsou dva filmy, které ke mně promlouvaly ‘Ó, nemusím navrhovat kostýmy pro Shakespearea. Mohu pracovat s těmito prvky a uplatnit je ve filmu.’ Mladá Susan Matheson byla těmito tituly tak inspirována, že ve svých návrzích pro školní produkci Macbetha využila plynových masek a kožených motorkářských bund.

Různé skupiny a období, které se objevují ve scénáři, donutily Susan Matheson usilovat o autenticitu u každé postavy a situace. Například bojovníci z hnutí odporu, kteří se naposledy rozhodnou postavit strojům: “Je to lidská chátra, která se prostě snaží přežít s tím, co našla v této postapokalyptické civilizaci. Hrabali se v sutinách a upravili si nalezené věci. Tak například tu mám postavy, které nosí zbroj vyrobenou z kalifornských státních poznávacích značek a chrániče paží a ramen z pneumatik. Tito válečníci se chystají použít cokoli, co se jim dostane do ruky, aby si vyrobili vlastní výzbroj.”

Susan Matheson úzce spolupracovala s Burtonovou na návrhu zbroje pro členy hnutí odporu, a jakmile je vytvořily, potřebovaly je pokrýt “post-apokalyptickým” prachem. V ten moment přišly na řadu míchačky cementu. Kostýmy skončily v bubnech míchačky spolu s kameny a štěrkem, “jakmile něco hodíte do míchačky na cement spolu s kameny a zejména, pokud se jedná o kusy z gumy, začne to na sebe chytat patinu.” Po vytažení z míchaček, byly jednotlivé kostýmy posprejovány vrstvou lepidla, špíny a barvy, to vše pro dosažení správného efektu, “tito lidé v tomto oblečení žili, spali, jedli a to nepřetržitě bez jakékoli změny.”

Ale pod zbrojí, prachem a špínou, se Susan Matheson snažila navodit atmosféru Los Angeles po výbuchu. Zamýšlí se: “Jak by lidé asi vypadali, kdyby v Los Angeles v 90. letech došlo k explozi? Styl oblékání ve městě je ovlivněn kluby, jako jsou Dodgers, Kings, Lakers. Jedná se o konglomeraci mnoha kultur a etnických skupin a také o kulturu gangů. Kamera zřejmě nezachytí vše, co jsme ve filmu použili, ale pracovali jsme s pečlivostí na podobě města, které bylo ve filmu v 90. letech téměř zničeno - dokonce jsme na žádost Davida Ellisona uplatnili i tričko Hello Kitty.”

Časová a místní specifičnost se také odráží v kostýmech hlavních postav příběhu. Punkrocková kultura 80. let určuje, co nosí Sarah - koženou motorkářskou bundu, kapsáče a martensky. Jakmile se Reese ocitne v roce 1984, ukradne kalhoty bezdomovci a pak vrazí do obchodního domu, kde se navlékne do vojenského kabátu a obuje do páru Nike tenisek. Susan Matheson hrdě vysvětluje, že za jeden z největších triumfů na tomto projektu považuje, že se Paramountu podařilo přesvědčit Nike, aby znovu spustili výrobu původních tenisek Nike Vandal z roku 1984, včetně barev a suchých zipů!.

Tyto střety minulosti a současnosti byly během natáčení časté. Jedna taková příhoda hluboce rezonovala s producentkou filmu, Danou Goldbergovou: “Jeden z mých oblíbených momentů byl, když jsme točili v Griffithově observatoři během první natáčecí noci. Arnold jako Ochránce se tu setká s Arnoldem jako Terminátorem z roku 1984. Sledovala jsem štáb během této scény a všichni do jednoho - ať už to byl muž či žena, dvacetiletá nebo šedesátiletá, měli stejný úsměv na tváři…

Tento muž ve svém životě odvedl obrovské množství impozantní práce, ale tady dělá to, pro co se narodil a je v tom fenomenální. Najednou jsme se ocitli zpátky v čase, vzpomněli na to, jak jsme seděli kvůli T1 a T2 v publiku. A teď jsme byli tady s ním, zpět s touto postavou, kterou zná jako své boty. Pak jsme byli všichni ohromeni, když vypálil čtyřikrát z brokovnice a ani jednou nezamrkal. Hluboce na nás na všechny zapůsobila skutečnost, že nějakým způsobem, dokázal střílet z plně nabité brokovnice čtyřikrát za sebou a ani jednou nemrknout. Pak nám vysvětlil, že se to naučil na prvním Terminátorovi.”

Emilia Clarke není žádným nováčkem na velkých filmových natáčeních, i přesto byla ohromena obrovským nasazením během vzniku Terminatora Genisys. Říká: “Je to prostě epické. Tři minuty finálního filmu, představují dva týdny natáčení. Každý detail byl promyšlen a krásně proveden. Každý člen štábu je neuvěřitelný, dekorace jsou neskutečné, kostýmy úžasné. Je tam toho tolik a musím si neustále připomínat, zatímco se nacházím uprostřed této epické scény a mám pocit, že už to nemůže být lepší, že točíme pouze 60% filmu, že tu ještě nejsou speciální efekty - ale až budou všechny digitální efekty hotové, bude to vypadat skvěle!”

obrazek
Velkolepé finále

Producent David Ellison říká: “Toto je nejvelkolepější Terminátor, který kdy vznikl. Akční scény jsou v Genisys větší než v jakémkoliv předchozím Terminátorovi. Uvidíte válku z budoucnosti, jakou nikdo nikdy nebyl schopen natočit, a uvidíte nové Terminátory, kteří, doufejme, budou mít stejně silný efekt, jako když jste poprvé viděli T-1000 v roce 1991. Nasadili jsme laťku hodně vysoko a dosáhli jsme jí.“

Pro producentku Danu Goldberg je velikost tohoto filmu v přímé úměře k úrovni talentu filmového štábu. Poznamenává: “Je to velký, velký film. Natáčeli jsme od dubna až do poloviny srpna a z toho bylo mnoho šestidenních týdnů. Měli jsme fenomenální filmový štáb, který se naprosto obětoval, aby tento film dostal na filmová plátna. Nikdo nikdy zcela nepochopí, kolik práce jde do všeho, co ve výsledku vidíte, od masek, kaskadérských výkonů, vizuálních efektů, až po speciální efekty, gripovou práci, osvětlení a tak dále a dále. Film tohoto rozsahu je obrovským závazkem a potřebujete, aby všechny tyto dílčí elementy fungovaly v souladu. Měli jsme velké štěstí, že náš filmový štáb odvedl svou práci skvěle.”

“Je to zajímavé,” říká režisér Taylor. “Svým způsobem divákům nabídneme, co od nás očekávají, ale pak ‘Frnk!’ [smích], všechno otočíme. A to je něco, co je vryté hluboko do DNA filmů z řady Terminátor. Cameronův první film pracuje s Arnoldovou postavou určitým způsobem a pak se úplně všechno obrátí, aniž by kdokoliv tušil, že to přijde. S postavami, které již dobře znáte, si můžete dovolit zajít na nová území a ony vás nakonec vždy zavedou mnohem dál, než jste čekali.”

Podobné filmy

Bláznovo zlato
(Fool's Gold) Matthew McConaughey je tak posedlý hledáním potopeného pokladu z lodi Aureli...
dnes 15.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kontakt
(Contact) Jodie Foster zasvětila celý svůj život touze navázat spojení s mimozemskými civi...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vinnetou: Poslední výstřel III
(Winnetou III) Vinnetou a Old Shatterhand se vypraví do Santa Fé, aby zde s guvernérem jed...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Prima Cool
Datum
Pá. 26.4.2019
Čas
20.15 - 22.50
Délka
155 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, HD


Registrace
PřihlášeníPondělí 19. 8. 2019 Svátek má Ludvík
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz