Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Náboženství

O slípce a smyslu Velikonoc


Dlouhý popis
František Brückner
František Brückner se narodil v roce 1978 v Brně, kde také se svou ženou a třemi dětmi bydlí. Vystudoval krajinné inženýrství na MZLU v Brně. Pracuje v environmentální Nadaci Partnerství. Je jedním z vedoucích křesťanského společenství Na Cestě, které se schází v brněnské Otevřené zahradě. Ve volném čase (kterého mu díky stále rostoucí rodině moc nezbývá) opravuje staré jazzové kytary.

O slípce a smyslu Velikonoc
Stojíme v centru Brna v takzvané Otevřené zahradě, která je zatím ještě více zimní, než jarní. Nicméně ve velikonočním čase, kdy se na toto sváteční slovo díváte, už zde bude jaro v plném proudu.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si křesťané připomínají smrt a vzkříšení Ježíše Krista, o kterém věří, že nebyl pouze člověkem, ale že byl zároveň i Bohem. Božím Synem. Proč však Bůh přišel na tuto Zem? Proč se sám stal člověkem? A proč jeho život musel skončit tak drasticky jak skončil?Odpovědi na tyto otázky asi nikdy plně nepoznáme. Můžeme se k nim snad alespoň trochu přiblížit skrze následující příběh.

Jednou na jaře jsme si s přáteli na brněnské přehradě všimli ve vodě zmítajícího se ptáka. Ukázalo se, že je zamotaný do rybářského vlasce a topí se. Pro znalce doplňuji, že to byla slípka zelenonohá, vodní pták s nápadně nazelenalýma nohama a tmavým peřím. Když jsme se pokoušeli slípku vytáhnout, tak se zoufale snažila dostat se od nás pryč, čímž se ještě víc zamotávala do vlasce a ještě více ztěžovala záchrannou misi. V té chvíli mě napadlo, jak by to bylo fajn, kdybychom jí nějak mohli říct, aby se tak zběsile nemlátila, protože se tím ještě víc zamotává do vlasce. Kdybychom k ní mohli promluvit její vlastní řečí, kdyby něco takového existovalo. Nějak jí vysvětlit, že i když vypadáme opravdu nebezpečně, chceme jí pomoct.

Nic takového se nám jí vysvětlit nepodařilo, takže jsem pro ni musel doplavat, i když se mi do studené hladiny se zelenkavým povlakem upřímně nechtělo.

Na rozdíl ode mě, Bůh měl možnost sestoupit k nám lidem v podobě a způsobem, kterému bychom alespoň trochu rozuměli. Na rozdíl ode mne, Bůh se mohl stát slípkou, tedy vlastně člověkem, a promluvit jazykem a činy, které jsou pro nás lidi srozumitelné.

O Vánocích slavíme, že Bůh se stává člověkem a přichází mezi své stvoření. O Velikonocích oslavujeme, že Bůh, nehledě na naše chyby, otevírá svou smrtí cestu do nebe.

Ale abych dokončil příběh se slípkou. Happy end se nekonal. Sice se mi slípku podařilo vytáhnout z vody, ale vlasec měla spolknutý společně s háčkem. Radši jsme ji odvezli do blízké zoo, kde jsou na podobné případy lépe zařízeni. I když se jim podařilo háček s vlascem vytáhnout, slípka nakonec stejně uhynula. Tak si ji alespoň vycpali.

I my si můžeme být jisti, že naše životy neskončí happy endem. Podobně jako ona slípka, i my všichni zemřeme. Velikonoce jsou však o tom, že za jistotou smrti je ještě naděje. Naděje, že, díky Kristu, smrt není tečkou a jedinou jistotou v tomto životě.

A tak vám, přeji, abyste alespoň něco z této naděje mohli letošní Velikonoce zakoušet.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
So. 22.4.2017
Čas
04.55 - 05.00
Délka
5 min.
Specifikace
znakový jazyk, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Cesty víry
Na Lavičku Vítězslav Lavička vešel do povědomí veřejnosti nejen jako vynikající fotbalist...
dnes 05.02
ČT2
Sváteční slovo katolického kněze Marka Hlávky
David a Abigail. Když jde o dobrou věc, je třeba jednat bezodkladně
dnes 14.48
ČT2
Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s osobností české hudební scény Michalem Hrůzou. Režie: L. Cmí...
dnes 15.20
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 18. 2. 2018 Svátek má Gizela
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz