Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Talk Show

Jan Kraus, jak ho znáte, v úspěšné show! Aktuální hosté, témata bez cenzury a ta nejlepší late night show


Dlouhý popis
Tony Havlík – autor knihy Homeless Guide aneb Jak přežít na ulici – a Ivana – protagonistka této knihy. „Chci, aby tento průvodce objasnil svět (nejen) pražského bezdomovectví úplně každému. Chci, aby se po jejím otevření podařilo otevřít i ten nedostupný svět chudých lidí, do kterého nemáme šanci moc nahlédnout. A taky chci, aby nikdo nemusel dopadnout špatně jenom proto, že někdy neuposlechnul maminku; ať už to znamená cokoli,“ píše v úvodu své knihy Havlík. Jedna z jejích „hrdinek“, Ivana, která na ulici od svých čtrnácti strávila třicet sedm let, k tomu dodává: „Bezdomovec přežívá jen ožralej. Mně, když už jsem nechlastala, tak se divili, že to můžu střízlivá dávat, když oni mají problém dávat to ožralí. Ale já to prostě dávala a pak jsem získala motivaci a začala bojovat. A teď mám klid.“ Její motivace musela být opravdu veliká, když jí pomohla zdolat pobyty v dětských domovech, dlouholetý beznadějný život na ulici, alkoholismus a spoustu dalších komplikací. Dnes je Ivana střízlivá, vdaná, zaměstnaná a žije v penzionu v Praze.
Václav Bural – bývalý bezdomovec, protagonista dokumentu Bez domova. Na ulici se dostal ze dne na den spíš kvůli naivitě a mezi pražskými bezdomovci strávil čtyři roky. „Jednalo se o klasický bytový podvod. Bohužel jsem chvíli předtím nastoupil do nového zaměstnání a na severu Čech to nefunguje tak, že si člověk odpracuje dva týdny a dostane zálohu. Z původního bydlení jsem se musel vystěhovat do deseti dnů a v nových bytech chtěli kauci ve výši tří nájmů. V tu dobu jsem samozřejmě tolik peněz neměl, tudíž jsem skončil bez střechy nad hlavou,“ vzpomíná na začátky svého bezdomovectví. Jako bezdomovci v Praze se mu, i k jeho vlastnímu překvapení, nežilo až tak špatně. Vzpomíná, že když je člověk šikovný, vyžebrá za půl hodiny i dva tisíce korun. Kromě toho si podle něj bezdomovci navzájem pomáhají. Vytvářejí funkční sítě – jeden umí rychle přinést peníze, druhý je specialistou na sehnání tabáku, třetí dokáže všechen alkohol nevypít sám. Přesto, jak Bural vzpomíná v dokumentu Bez domova režiséra Filipa Štočka, měl jedinou touhu – z ulice vypadnout co nejrychleji. Neváhal tedy ani vteřinu, jakmile se mu naskytla první příležitost – stavební práce na předělávání domu jednoho známého. Dnes pracuje jako montážní dělník, má malého syna a střechu nad hlavou.
Jana a Miroslav – manželé, kteří se poznali a vzali jako bezdomovci. V září 2016 zažila radnice Prahy 7 neobvyklou svatbu – jejími aktéry se stali dva bezdomovci, Jana a o dvanáct let mladší Miroslav. Úplně poprvé se viděli, když bylo Miroslavovi teprve sedm let a navštívil podnik, kde Ivana pracovala jako servírka. Lépe se poznali až o mnoho let později, když oba žili jako bezdomovci na holešovickém břehu Vltavy. „Míru jsem požádala o ruku já, přes rádio. Bylo to takové přáníčko. A splnilo se,“ prozrazuje Jana. „Souhlasil jsem hned,“ doplňuje Miroslav. Na svatbu jim ze svého přispěli lidé z radnice Prahy 7, nemalou částku si ovšem našetřil i pár sám. „Mohla by se najít práce pro Míru, já bych si mohla zařídit důchod, který mi pozastavili kvůli tehdejšímu manželovi. Takže to budu zařizovat a doufám, že ho dostanu zpátky. Protože mám roztroušenou sklerózu a ta je nevyléčitelná,“ doufala po svatbě Jana.


Komentáře k pořadu: 102 přečíst / napišStanice
Prima
Datum
St. 11.12.2019
Čas
21.35 - 22.40
Délka
65 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Máte slovo s M. Jílkovou
Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrn...
dnes 21.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Dobrý večer, Česko!
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Banánové rybičky
Zábavná talk show Haliny Pawlowské, tentokrát na téma "jak přežít společenskou událost" (1...
zítra 01.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 23. 1. 2020 Svátek má Zdeněk
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz