Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba, Komedie

S Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – z Nymburka na téma pivo se vzpomínkou na spisovatele B. Hrabala (2012). Hraje dechová kapela Lidovka, kapelník J. Trnka. Režie: A. Vomáčka


Dlouhý popis
Pivo teklo proudem. A písničky taky. "Tam na konci města hospodu najdeš, když máš velkou žízeň, tak si tam zajdeš..." Tak přesně takhle znějí první slova úvodní písničky Hospůdko malá z dalšího vydání populárního cyklu Putování za písničkou s Jožkou Šmukařem.

Hraje a zpívá se o lahodném moku, typicky našem výrobku, proslaveném českém pivu. Celý pořad se točil ve sladovně nymburského pivovaru. Pěkně to tam vonělo, způsobil to naklíčený ječmen. Pivovar v Nymburce patří mezi početnou množinu malých a středních českých pivovarů. Na první pohled na něm není nic výjimečného. Ale právě že jen na první pohled. V nymburském pivovaru žil totiž se svými rodiči od svých šesti let až do dospělosti a odchodu do Prahy na právnickou fakultu Bohumil Hrabal. A právě "genius loci" pivovaru, ale také všichni ti "pivovarští" lidé v něm a kolem něj inspirovali spisovatele k sepsání památných Postřižin. Ty příběhy geniálně přepsal do filmové řeči v roce 1985 Jiří Menzel ve stejnojmenném filmu. Byť filmový příběh nevznikl přímo v Nymburce, ale pro filmaře v mnohem malebnějším pivovaru v Dalešicích na Moravě. O tom všem vypráví v Putování pan ředitel nymburského pivovaru Pavel Benák. Taky o hodně zajímavé historii pivovaru.

Navíc pan ředitel nechal samozřejmě taky muzikanty a publikum ochutnat proslavené "postřižinské" pivo. Ale hlavně se hrálo a zpívalo! Třeba písničky Pivovarští koně, Vyhrávala kapela, Fláma, Měšťanská hospůdka nebo závěrečná Pijácká směs. Všechno v interpretaci nymburské dechovečky Lidovka, vedené Jaroslavem Trnkou. Lidovku navíc ozdobily zpěvačky Kateřina Koubková a Jana Šafaříková. Hlavní aktér televizního cyklu Jožka Šmukař si samozřejmě zazpíval taky. A stejně jako vždycky všem divákům připomněl, že: "S písničkou jde všechno líp!" Aby ne, když si k tomu všemu zpívání člověk ještě dopřeje pěkně vychlazený žejdlík skvělého piva!


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 18.9.2019
Čas
13.25 - 13.55
Délka
30 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání

Podobne televizni porady

COOLfeed
Tvoje voblíbená bedna tě hodlá krmit pořádným žrasem. COOLfeed - to je každodenní nášup no...
dnes 15.40
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Top Gear XX
Nejslavnější motoristický magazín světa, který pravidelně sleduje tři sta milionů diváků. ...
dnes 16.50
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Prima Partička
Oblíbená a nespoutaná Partička! Sledujte show, která srší humorem, improvizací a neskutečn...
dnes 21.35
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 17. 10. 2019 Svátek má Hedvika
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz