Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Videoarchiv    Podobné filmy    

film / drama, Česká republika, , 98 min.
Kinopremiéra v ČR 11.8.2016

Režie:
Herci: , , ,


Archiv
02:06Na dřeň vypreparované drama.
Film je meditativním vyprávěním o smrti jednoho staršího pána a o jeho rodině. Po mrtvici je paralyzovaný, upoutaný na lůžko a nemůže už ani komunikovat se svou ženou a svými dvěma syny, kteří kvůli té události přijeli do rodného domu. Film se pak věnuje především tomu, jak se se situací tito mladší rodinní příslušníci vyrovnávají - starší syn a jeho manželka, mladší syn, jeho malé dítě a jeho čerstvá, neadekvátně mladší milenka. Otec po několika dnech tiše umírá.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Naprosto příšerné. Možná to mělo nějakou myšlenku a pointu, ale to se asi nedozvím, jelikož jsem po půl hodině odešla z kina (a nebyla jsem sama). Naprosto nepřesvědčivé herecké výkony, nebýt anglických titulků, tak ani nevím, o čem se baví, jelikož ozvučení filmu bylo na pytel a dlouhé nic neříkající záběry bez děje jenom natahovaly film do neúnosných délek.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Vít Zapletal (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> Původně se váš film měl jmenovat Vyzpytatelné cesty. Nyní je název Prach. V čem je pro vás rozdíl a proč jste zvolil tento název?

Vyzpytatelné cesty byl od začátku jen pracovní název. Když jsem ve škole musel odevzdat první verzi scénáře, nic lepšího mě tehdy nenapadlo, a ani dlouho potom. Až po víc jak třech letech, pár dní před výrobou titulků u hotového filmu mě napadl Prach, což je rozhodně výhodnější a vhodnější název pro svou nekonkrétnost a nenásilnější odkazování k možnému čtení příběhu z křesťanského hlediska.

Váš film je volně inspirovaný jedním obrazem Jakuba Schikanedera. O jaký obraz jde a co přesně vás na něm inspirovalo?

Zapomněl jsem už název, jde o méně známou krajinku, kde před venkovským stavením ve světle zapadajícího slunce stojí starší žena a něco dělá na zahrádce. V době, kdy jsem hledal příběh filmu, jsem si několik týdnů jen půjčoval a prohlížel různé obrázkové knihy o výtvarném umění. A že mě to všechno najednou docvaklo zrovna u tohohle obrázku nepovažuji za tak příznačné, pravdou ale je, že první záběr Prachu má vlastně skoro stejnou kompozici jako ta Schikanederova malba. Jinak mě zaujaly především jakési teplotní kontrasty, studené zdi domu kontra teplé světlo soumraku a teplé tělo ženy. Napadlo mě, že v tom stavení může být další tělo - muž, který už nemůže vstát z postele, pomalu umírá, tedy chladne, stává se studeným jako ty zdi. Pak se už nápady začaly řetězit samy, ale ty teplotní kontrasty naše uvažování směřovaly dál. Chtěl jsem, aby synové, kteří muže přijedou navštívit, měli tendenci pořád utíkat z chladného domu ven na slunce a celý film jsme si se spoluscenáristou Vaškem Hrzinou dlouho představovali jen jako síť těchto trajektorií útěků za sluncem a návratů.

Prach je snímek, který se z běžné české tvorby vymyká. Byl to váš záměr, odlišit se nějakým způsobem?

Nevím, jestli se dá říct přímo záměr. Byl to spíš trochu experiment, o kterém jsem nemohl dopředu přesně vědět, jak bude nakonec působit. Když byl po dvou letech natáčení materiál konečně kompletní a viděl jsem poprvé celý hrubý střih, překvapilo mě, jak je ten film zvláštní, protože já jsem si představoval spíš nějakého křížence Karla Kachyni a Františka Vláčila, myslím ty z jejich civilnějších snímků. Když jsem to pak takhle řekl svému střihači Jirkovi Procházkovi, upřímně se zasmál.

Kteří světoví filmoví tvůrci jsou pro vás zajímaví jako inspirační zdroj, stylově či jinak?

Myslím, že jsem už za fází nějaké přímější inspirace jinými tvůrci, snažím se čerpat přímo ze života. Stylově pak mám blíž spíš ke starším filmařům, klasikům jako Antonioni, Bresson, Pialat nebo Evald Schorm. Je to ale taky složitější. Téma si vynutí svůj adekvátní styl. Dokážu si lehce představit, že bych natočil film stylově ve všem naprosto opačný než Prach, pokud by si o to jeho příběh a myšlenka řekli.

Kde jste pro svůj film hledal herce a jak se vám s nimi spolupracovalo?

Měl jsem pocit, že by ten film naprosto nefungoval, kdyby se v něm objevily známé tváře. Prostě jsem si to nedokázal představit, respektive při té představě jsem se sám musel smát. Proto jsem se rozhodl hledat zcela neznámé herce nebo úplné neherce. Některé postavy ale měly ve scénáři tolik textu, že jsem musel chtě nechtě vsadit na profesionály. Narazil jsem na Radka Valentu, kterého sice každý zná jako Jindřicha z Princezny ze mlejna, to mu ale tehdy bylo asi 18 let a jeho současný vzhled je natolik jiný, že si ho s tou rolí už nikdo nespojuje. Podle něj jsem pak začal hledat další členy filmové rodiny tak, aby si byli opravdu nějak základně podobní, aby divák mohl věřit, že jsou příbuzensky spjatí. Radkův filmový bratr je Vojta Poláček, herec samouk z avantgardního divadla Potrvá, maminkou neherečka, ale zkušená komparzistka Hilda Novotná a otcem herec a loutkoherec Rudolf Fuchs, který se ale hraní už posledních třicet let nevěnuje. Hanka Jagošová je mladá herečka z Brna, v té době byla ale už asi šestým rokem na mateřské, a Eliška Stejskalová byla naprostá neherečka, seznámili jsme se na hodině francouzštiny na FAMU. Spolupráce s nimi všemi byla krásná, protože vše probíhalo na velmi osobní úrovni, ale zároveň občas i trochu nervózní, protože kvůli natáčení na 35mm materiál a nedostatku peněz jsme museli často točit na první pokus, což je velmi nepříjemné i pro mnohem zkušenější herce.

obrazek
Film vznikal poměrně dlouho, jaké všechny peripetie jste musel překonávat při natáčení a následné výrobě?

Jenom fáze natáčení trvala nějakých 22 měsíců, samozřejmě s dlouhými přestávkami. Stručně řečeno, došly peníze, protože nikdo nebyl schopný odhadnout, jak bude film vlastně dlouhý. Souvisí to s tím, že to byl opravdu experiment, především co se týče práce s tempem vyprávění. Ty záběry byly opravdu dlouhé, a i když jsme se snažili často točit na jedno jetí nebo scénář trochu redukovat, po pár dnech materiál došel a my jsme museli přemýšlet, kde sehnat peníze na zbytek filmu. Přes půl roku to vypadalo dost beznadějně. Nakonec nás zachránil Radim Procházka, který náš projekt prosadil jako koprodukci v České televizi. Objevilo se pak samozřejmě ještě mnoho dalších komplikací - s počasím, se závazky herců, se stěhováním do ateliéru kvůli příchodu zimy nebo s dalším sháněním peněz na práva k použité hudbě, ale to by bylo nadlouho.

Podobné filmy

Hellboy 2: Zlatá armáda
(Hellboy 2: The Golden Army) Osud lidstva visí na vlásku. Krutý princ Nuada totiž probouzí...
dnes 22.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Arthur Newman
Omrzel vás ten nudný život? Pořiďte si jiný! Americký film (2012). Hrají: C. Firth, E. Blu...
dnes 22.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Bojové nasazení
(Heartbreak Ridge) Válečný veterán Clint Eastwood je kvůli problémům s alkoholem a rvačkám...
zítra 02.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
ČT2
Datum
Čt. 17.5.2018
Čas
22.00 - 23.35
Délka
95 min.
Typ
film
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD


Registrace
PřihlášeníSobota 19. 1. 2019 Svátek má Doubravka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz