Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Videoarchiv    

Polsko očima Miroslava Karase Rybářský sen


Dlouhý popis
Polsko očima Miroslava Karase
Kdo chce vyplout na moře a živit se rybolovem, musí mít loď. Může si ji koupit anebo si ji nechat vyrobit na míru. Pan Juliusz Struck a jeho syn Jacek jako jediní v Polsku vyrábějí lodě jako jejich předkové. Pan Juliusz se stal loďařem, protože jím byl i jeho děda, a děda jeho dědy, jiné řemeslo v jejich domě neznali. Vyrobil už sto lodí, říká, že se nenaučil ani tančit a zpívat jako ostatní muži, umí ale stavět lodě z dubu a modřínu.
V Jastarni na poloostrově Hel si rybáři sami postavili kostel a pochopitelně nezapomněli na rybářské motivy. Staletí se tu živili jen rybolovem, na chudém kousku pevniny se ničemu nedařilo. Řemeslu se učili od dětství, lov ryb tu ovládá každý. V mrazivě zimě rybáři spíše nevyplouvají, přestože ryb je hodně. Zamrzlé přístavy to ale nedovolují.
V největším z nich, v polském rybářském přístavu ve Wladyslawowě nejsou jen malé čluny a kocábky, ale i pořádné rybářské kutry. Vracející se lodě připomínají spíše ledoborce. Z moře přiváží tresky, šproty, sledě i lososy...


Komentáře k pořadu: 0 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Čt. 5.4.2012
Čas
21.00 - 21.05
Délka
5 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra


Registrace
PřihlášeníNeděle 25. 6. 2017 Svátek má Ivan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz