Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba & Umění / Folk & lidové

Putování Moniky Brindzákové za zajímavými lidmi, řemesly, recepty a tradicemi na různá místa Čech, Moravy a Slezska doprovázené místními lidovými a dechovkovými písněmi. Hraje a zpívá cimbálová muzika Kotula a pěvecký sbor Hafera (2015). Režie: P. Ryšavý


Dlouhý popis
Nový Hrozenkov leží v srdci Valašska a je pro své návštěvníky velmi zajímavý a přitažlivý v každém ročním období. Velká část městyse je zalesněná, domy se zde nachází poblíž řek a potoků. Typickou stavbou byla dřevěnice, které vystřídaly pohodlnější rodinné domy. Oblast Nového Hrozenkova je hornatá s údolími vyhloubenými řekou Vsetínskou Bečvou a jejími přítoky. Nový Hrozenkov je obec silně spjata s místním folklorem.

Moderátorka a blogerka Monika Brindzáková se tenkrát vydala na Valašsko, ke kterému má osobní vztah. Prožila zde své první dětské lásky a poznala pár dobrých přátel. Tentokrát přijela na pozvání místního patriota Augustýna Krystyníka, který vyrábí dřevěná kola nejenom ke kočárům. Nejenom, že se dozví zajímavé věci, ale vyzkouší si, jak je ke kolařině potřebná pořádná síla. A protože ji vyhládne, je pozvána na pořádnou valašskú kyselicu, při jejímž vaření bude paní Vlastě asistovat. Jako bývalá tanečnice si po delší době opět obuje krpce a zatančí si na zkoušce místního souboru Ostrévka, kde se seznámí s krpcařem Jakubem, který ji pozve do své dílny. A protože k Valašsku samozřejmě patří kotáry a ovečky, Monika bude mít možnost vyzkoušet si, že dojení ovcí není rovněž jednoduché, ale odměnou je nahlédnout pod "pokličku" výroby ovčího sýru. A na její další poznávací cestě po "humnech" ji budou doprovázet písničky v podání pěveckého sboru Hafera a cimbálové muziky Kotula za tance souboru Ostrévka.

Blog Moniky Brindzákové
Jak sem byla znovu cérka z Valašska
Neukázat vám při mém putování Valašsko, to by byl hřích! Kraj, kde jsem poznala své první dětské lásky, ale i dobré přátele. Ráda se sem vracím a vždycky vracet budu, něco mne na těch roubenkách, zelených kopcích a dobrosrdečných lidech prostě táhne. Dnes jsem se rozhodla pro výlet do Nového Hrozenkova. Nemůžete ho minout, pokud jste se vydali do známějších Velkých Karlovic, já jsem ze Vsetína přijela vlakem, což ve mně probudilo ještě více vzpomínek na léta strávená tady.

Recept
Valašská kyselica
V jedné z roubených chaloupek v Novém Hrozenkově jsme s paní Vlastu Jochcovou připravili tradiční kyselici. Ve světničce jako vystřižené z klasických českých pohádek se vařilo úplně samo.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 22.3.2017
Čas
02.30 - 02.56
Délka
26 min.
Typ
hudba
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Ta naša kapela
Pozvání Ivany Slabákové na barokní zámek Milotice. Hrát a zpívat bude slovácká dechová kap...
zítra 09.30
ČT2
Vinařovo jaro
O vinařství a tradicích s ním spojených (2006). Režie: J. Šindar
út. 30.5. 02.40
ČT2
Havířovské babky po našymu
Jedenáct "havířovských babek" šíří nejen těšínské tance a písničky, ale i radost a humor v...
st. 31.5. 02.45
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 26. 5. 2017 Svátek má Filip
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz