Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Něžná revoluce na Slovensku. 21 něžných dní, během kterých se zhroutil režim. Nebyla to jen Bratislava a Náměstí SNP, ale celé Slovensko. Starý režim se rozpadal, ale pod nálepkou porozumění se už rodily zárodky budoucích konfliktů. Začala se formovat nová politická scéna. Režie: Peter Gerža. Slovenský dokument v původním znění


Dlouhý popis
Něžná revoluce na Slovensku. 21 něžných dní, během kterých se zhroutil režim. Nebyla to jen Bratislava a Náměstí SNP, ale celé Slovensko. Starý režim se rozpadal, ale pod nálepkou porozumění se už rodily zárodky budoucích konfliktů. Začala se formovat nová politická scéna. Režie Peter Gerža. Slovenský dokument v původním znění (Premiéra)
Roku 1989 se říká rok zázraků. Zmizel starý svět rozdělený ideologiemi, zbavili jsme se bezprostředního ohrožení jadernou apokalypsou, skončila éra nesvobody. V tom roce v Sovětském svazu vládl Gorbačov a vrcholila jeho perestrojka. Ekonomické a politické problémy způsobily, že se východní velmoc pomalu vzdala nadvlády nad středoevropskými zeměmi. V Československu vznikly desítky nových iniciativ, svoje stanoviska a protesty sepisují i slovenští sociologové a herci. Jak probíhal podzim roku 1989 v Bratislavě a na celém Slovensku? 17. listopad zmobilizoval lidskou solidaritu a ledy se prolomily i na Slovensku. Nejprve padl komunistický monopol na televizní vysílání a informace, potom zakotvení vlády jedné strany ústavou a nakonec československé železná opona. Tři pilíře padly za 21 dní.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 17.11.2019
Čas
12.25 - 13.25
Délka
60 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra

Podobne televizni porady

Kalendárium
Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová
zítra 01.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Folklorika
Hrubá hudba O vzniku dvojalba, které přináší dvě podoby horňáckého folkloru - tradiční v p...
zítra 05.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Modrá krev
Nostitzové Když se vysloví jméno Nostitzů, většině se vybaví dnešní Stavovské, původně Nos...
zítra 10.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 9. 12. 2019 Svátek má Vratislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz