Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument, Věda / Medicína, Zdraví

Nejsme bezbranní a nejsme hříčkou osudu. Naší šancí je prevence a včasná diagnóza


Dlouhý popis
Nejsme bezbranní a nejsme hříčkou osudu. Naší šancí je prevence a včasná diagnóza
Autoři scénáře MUDr. Jiří Pešina a Ján Novák se v osmnáctiminutovém pořadu z cyklu "Na pomoc životu" pokusili zachytit z různých úhlů pohledu problematiku prevence, včasné diagnostiky a možností moderní léčby nádoru tlustého střeva a konečníku. Je to záležitost, která se může týkat každého z nás, vždyť ročně onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku v České republice 7500 lidí a každý třetí na tuto diagnózu zemře.
Hlavní hrdinkou dokumentu je paní Růžena, 43letá vitální žena, která nikdy nestonala, jako manažerka živila rodinu a cítila se skvěle. Při náhodném vyšetření u ní lékaři objevili zhoubný nádor tlustého střeva. Ze dne na den se její život změnil, domeček z karet se zbortil. Následovaly otázky typu: Co se to děje? Proč zrovna já? Je to spravedlivé? Při náročné operaci byla zjištěna další nádorová ložiska v játrech a uzlinách. Následovala chemoterapie, kterou v současné době podstupuje každý druhý týden v kombinaci s lékem blokujícím tvorbu nových cév v nádoru a metastázách. Svůj impozantní boj s nádorem tlustého střeva zatím díky nejmodernější onkologické léčbě a životnímu optimismu vyhrává, cítí se dobře, začala opět pracovat, je veselá, tančí, miluje dobré jídlo a užívá si skvělé rodiny, která svou maminku zbožňuje.
V kontrastu příběhu paní Růženy se odvíjí vyprávění pana Michala, jehož manželka v důsledku zákeřné choroby zemřela. Silná emocionální zpověď pozůstalého je prolínána vstupy lékařů - profesora Vorlíčka, docentů Zavorala a Kotrlíka a doktorky Vokrojové. Všichni nabádají nejen k prevenci, ale hlavně k nutnosti včasného záchytu onemocnění. Z tohoto pohledu je nejrozšířenější test na odhalení skrytého krvácení ve stolici. Díky úsilí Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, koproducenta pořadu, mají pacienti vyšetření plně hrazeno pojišťovnami. Preventivní test lze vyžádat u praktického lékaře.
Názory lékařů se jednohlasně shodují ve společném konstatování, že moderní medicína dokáže pacientovi s nádorovým onemocněním v časném stádiu zajistit dlouhodobé přežívání nebo i úplné uzdravení. Čím dřív se nemoc odhalí, tím větší je šance na vyléčení. Je zapotřebí, aby každý z nás na své zdraví myslel a pečlivě se o ně staral.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 14.9.2017
Čas
13.26 - 13.45
Délka
19 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo

Podobne televizni porady

V demilitarizované zóně
(Inside the DMZ) Cesta do země nikoho mezi dvěma Koreami. Francouzský dokument
dnes 24.00
ČT2
Policie v akci
Čtyři případy, čtyři lidské osudy. Reální policisté, případy ukazující skutečný život a vo...
zítra 09.25
Prima
10 nejrychlejších zázraků techniky
(Mega Modern Marvels: Mega Speed Countdown) Na zemi, ve vzduchu a na vodě excelují úžasné ...
zítra 10.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 18. 2. 2018 Svátek má Gizela
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz