Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument, Věda / Medicína, Zdraví

Nejsme bezbranní a nejsme hříčkou osudu. Naší šancí je prevence a včasná diagnóza


Dlouhý popis
Nejsme bezbranní a nejsme hříčkou osudu. Naší šancí je prevence a včasná diagnóza
Autoři scénáře MUDr. Jiří Pešina a Ján Novák se v osmnáctiminutovém pořadu z cyklu "Na pomoc životu" pokusili zachytit z různých úhlů pohledu problematiku prevence, včasné diagnostiky a možností moderní léčby nádoru tlustého střeva a konečníku. Je to záležitost, která se může týkat každého z nás, vždyť ročně onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku v České republice 7500 lidí a každý třetí na tuto diagnózu zemře.
Hlavní hrdinkou dokumentu je paní Růžena, 43letá vitální žena, která nikdy nestonala, jako manažerka živila rodinu a cítila se skvěle. Při náhodném vyšetření u ní lékaři objevili zhoubný nádor tlustého střeva. Ze dne na den se její život změnil, domeček z karet se zbortil. Následovaly otázky typu: Co se to děje? Proč zrovna já? Je to spravedlivé? Při náročné operaci byla zjištěna další nádorová ložiska v játrech a uzlinách. Následovala chemoterapie, kterou v současné době podstupuje každý druhý týden v kombinaci s lékem blokujícím tvorbu nových cév v nádoru a metastázách. Svůj impozantní boj s nádorem tlustého střeva zatím díky nejmodernější onkologické léčbě a životnímu optimismu vyhrává, cítí se dobře, začala opět pracovat, je veselá, tančí, miluje dobré jídlo a užívá si skvělé rodiny, která svou maminku zbožňuje.
V kontrastu příběhu paní Růženy se odvíjí vyprávění pana Michala, jehož manželka v důsledku zákeřné choroby zemřela. Silná emocionální zpověď pozůstalého je prolínána vstupy lékařů - profesora Vorlíčka, docentů Zavorala a Kotrlíka a doktorky Vokrojové. Všichni nabádají nejen k prevenci, ale hlavně k nutnosti včasného záchytu onemocnění. Z tohoto pohledu je nejrozšířenější test na odhalení skrytého krvácení ve stolici. Díky úsilí Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, koproducenta pořadu, mají pacienti vyšetření plně hrazeno pojišťovnami. Preventivní test lze vyžádat u praktického lékaře.
Názory lékařů se jednohlasně shodují ve společném konstatování, že moderní medicína dokáže pacientovi s nádorovým onemocněním v časném stádiu zajistit dlouhodobé přežívání nebo i úplné uzdravení. Čím dřív se nemoc odhalí, tím větší je šance na vyléčení. Je zapotřebí, aby každý z nás na své zdraví myslel a pečlivě se o ně staral.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 14.9.2017
Čas
13.26 - 13.45
Délka
19 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo

Podobne televizni porady

Policie v akci
Čtyři případy, čtyři lidské osudy. Reální policisté, případy ukazující skutečný život a vo...
dnes 23.55
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Škola hrou a prohrou
Dokáže naše školství vůbec ještě vzdělávat? (2010). Připravil M. Sklář
zítra 02.34
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Otisky doby
Šest mýtů o znásilnění Ročně je v České republice znásilněno několik tisíců žen, ale odso...
pá. 22.6. 01.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 20. 6. 2018 Svátek má Květa
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz