Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí a hlavně na skútru po nádherném a turisty nezatíženém ostrově, kde se přesto potýkají s velmi prozaickými problémy


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí a hlavně na skútru po nádherném a turisty nezatíženém ostrově, kde se přesto potýkají s velmi prozaickými problémy (Premiéra)
Indonéský ostrov Lombok na první pohled působí jako ráj na zemi v tom nejpoetičtějším slova smyslu. Nádherné bílé pláže jsou lemovány dlouhými zástupy zelených palem a úrodná půda poskytuje bohatý zdroj obživy místním obyvatelům - Sasakům. Lombok v překladu znamená chilli, které k ostrovu neodmyslitelně patří. Stejně jako rýžová políčka a chaotická tržiště. Do života Sasaků nahlédneme i na místní svatbě, která dokáže být pěkně hlasitou záležitostí, stejně jako typické lombocké souboje s dřevěnými štíty a ratanovou tyčí zvané Peresean.
Podíváme se i na nedaleký idylický ostrůvek Gili Meno, který se dá pěšky obejít za pár hodin. Vyhledávanou aktivitou většiny příchozích je hlavně potápění. Mořské želvy a pestrobarevné korály jsou lákadlem jak pro potápěče, tak i freedivery. Instruktor Honza Bareš nás vezme na exkurzi do magického světa pod vodní hladinou.
Velkým problémem nejen Lomboku a Gili, ale i celé Indonésie jsou odpadky. Místní se nedokázali vyrovnat s rychlým pokrokem a ještě rychlejším příchodem plastů a s odpadky si neví rady. I přes absenci infrastruktury a tak potřebného know-how si ale dokázali poradit a boj s plastovým morem pomalu začínají otáčet ve svůj prospěch.
Lombok je synonymem nádherné přírody. V období dešťů bohatá fauna ožívá a k životu se probouzí i desítky zdejších vodopádů. Z pláže se vydáme přímo do hor a z úpatí aktivní sopky Rinjani se vydáme na protější, 1700 metrů vysoký kopec Pergasingan. Z ptačí perspektivy totiž ostrov působí ještě magičtějším dojmem.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 12.10.2017
Čas
18.16 - 18.45
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Letem světem: Srí Lanka
Svérázná dobrodružství Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse na cestách po zeměkouli (2004). Re...
dnes 18.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Vesnická zabijačka
Beskydy ve vůni jelit, jitrnic a ovaru (2008). Režie: J. Procházka
zítra 03.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Nejskvělejší tanečníci přírody (2/2)
(Nature's Greatests Dancers) Unikátní strategie přežití samečků nebo samiček ve světě přír...
zítra 09.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 24. 9. 2018 Svátek má Jaromír
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz