Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí a hlavně na skútru po nádherném a turisty nezatíženém ostrově, kde se přesto potýkají s velmi prozaickými problémy


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí a hlavně na skútru po nádherném a turisty nezatíženém ostrově, kde se přesto potýkají s velmi prozaickými problémy (Premiéra)
Indonéský ostrov Lombok na první pohled působí jako ráj na zemi v tom nejpoetičtějším slova smyslu. Nádherné bílé pláže jsou lemovány dlouhými zástupy zelených palem a úrodná půda poskytuje bohatý zdroj obživy místním obyvatelům - Sasakům. Lombok v překladu znamená chilli, které k ostrovu neodmyslitelně patří. Stejně jako rýžová políčka a chaotická tržiště. Do života Sasaků nahlédneme i na místní svatbě, která dokáže být pěkně hlasitou záležitostí, stejně jako typické lombocké souboje s dřevěnými štíty a ratanovou tyčí zvané Peresean.
Podíváme se i na nedaleký idylický ostrůvek Gili Meno, který se dá pěšky obejít za pár hodin. Vyhledávanou aktivitou většiny příchozích je hlavně potápění. Mořské želvy a pestrobarevné korály jsou lákadlem jak pro potápěče, tak i freedivery. Instruktor Honza Bareš nás vezme na exkurzi do magického světa pod vodní hladinou.
Velkým problémem nejen Lomboku a Gili, ale i celé Indonésie jsou odpadky. Místní se nedokázali vyrovnat s rychlým pokrokem a ještě rychlejším příchodem plastů a s odpadky si neví rady. I přes absenci infrastruktury a tak potřebného know-how si ale dokázali poradit a boj s plastovým morem pomalu začínají otáčet ve svůj prospěch.
Lombok je synonymem nádherné přírody. V období dešťů bohatá fauna ožívá a k životu se probouzí i desítky zdejších vodopádů. Z pláže se vydáme přímo do hor a z úpatí aktivní sopky Rinjani se vydáme na protější, 1700 metrů vysoký kopec Pergasingan. Z ptačí perspektivy totiž ostrov působí ještě magičtějším dojmem.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 12.10.2017
Čas
18.16 - 18.45
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Zoologická v africkém stylu
Návštěva v jihoafrickém Krugerově národním parku strčí do kapsy všechny zoologické zahrady...
dnes 19.00
ČT2
Novinky z přírody
Čerstvé zprávy o tom, co se děje v naší přírodě
so. 16.12. 07.20
ČT2
Pandí mláďata
(Panda Babies) V Číně bojují o přežití jednoho z nejoblíbenějších zvířecích druhů naší pla...
so. 16.12. 13.35
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 13. 12. 2017 Svátek má Lucie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz