Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po temně zeleném jezeře Fewa, k obrysům Annapurny, do posvátné jeskyně i za rozličnými obyvateli města Pokhara


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po temně zeleném jezeře Fewa, k obrysům Annapurny, do posvátné jeskyně i za rozličnými obyvateli města Pokhara (Premiéra)
Pokhara, rušné a zároveň malebné panoptikum Nepálu. Místo plné protikladů. Druhé největší město Nepálu je zároveň klidnou zelenou oázou na břehu sytě zeleného jezera Fewa. V příjemně teplém podnebí lze ze břehu paradoxně sledovat zledovatělé vrcholy Annapurny, jejíž obrysy se za klidných dní vynořují z mlhy nad městem.
Pokhara se stala křižovatkou mnoha náboženství, směrů a kultur. Všichni obyvatelé, bez rozdílů kořenů a vyznání, společně nakupují na rušné hlavní třídě a s širokým úsměvem zdraví: "namasté". Kolem břehu jezera proudí hinduisté, buddhisté i křesťané. Nepálské město se stalo druhým domovem pro četnou komunitu uprchlíků z Tibetu, přistěhovalců z Indie i západních "bílých" lidí, kteří v horském středisku hledají životní balanc anebo zde odpočívají po některém z náročných výstupů do přilehlých hor.
V 60. letech se do Pokhary uchýlilo mnoho utečenců z Tibetu. Rozsáhlý uprchlický tábor oplývá dodnes specifickou atmosférou. Dominantou čtvrti se stal rozsáhlý buddhistický klášter, v němž desítky mnichů denně recitují mantry za doprovodu bubnů a chrámových rohů.
Brzy ráno bývá hladina jezera zcela klidná. Z oparu občas dokonce vystoupí obrysy Annapuren a posvátný vrchol Mačapučare. Mezi prvními vstávají ve vesnicích na břehu rybáři. V barevných loďkách vyrážejí na klidnou hladinu jezera, křižují vodní plochu a vytahují sítě.
V "hippie" čtvrti zase začínají ranní lekce jógy. Evropské a americké návštěvnice si dávají záležet na správném provedení pozdravu slunce při venkovní lekci vedené indickým jogínem.
Půjčovna lodí na břehu jezera Fewa bývá nejčastěji v obložení Indů. Muži s vážným výrazem a ženy oděné do zářivých sárí se strkají v hloučcích, pokřikují a zmatečně nastupují na barevné loďky doonga a míří na projížďku po jezeře.
Jezero se stalo křižovatkou turistických, rybářských i osobních lodí. Na vodě se etnické, národností i kastovní rozdíly stírají. Zelená hladina jezera Fewa kolébá všechny úplně stejně.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 8.12.2019
Čas
14.40 - 15.10
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Zvířata v divočině (5)
(Animals and Wildlife) Výprava do zvířecí říše zachycuje jedinečné okamžiky v životech jej...
dnes 05.55
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Na cestě po Černé Hoře
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za vítězstvím české fotbalové reprezentace, za ty...
dnes 12.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Tajemná Brazílie – Divoký Pantanal (3/3)
(Secret Brazil: Wild Pantanal) Atraktivní pohledy do zákulisí práce dvou kameramanů při vz...
dnes 12.42
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 25. 1. 2020 Svátek má Miloš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz