Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
Mark Twain kdysi prohlásil: „Víte, co je tragédie? Když se dívka vdá z lásky a po svatbě zjistí, že její muž nemá žádné peníze.“ Tak takové zklamání jistě nezažila manželka jednoho z významných mecenášů české kultury Ferdinanda Náprstka.

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

16. srpen 1887 – † Ferdinand Náprstek (* 24. 5. 1824)

Ferdinand Náprstek byl bonviván, furiant a milovník žen. Oženil se až v 39 letech s tehdy 17letou Marií Storchovou. Manželství ale skončilo záhy skandálním rozvodem, neboť Marie, ač byla z vážené rodiny, nevážila si manželského slibu a Ferdinanda podváděla, jak jen mohla.

Oba bratři si byli podobní nejen vzhledem, ale i pokrokovým smýšlením a zájmem o rozvoj české kultury. Ferdinand vystudoval techniku a byl navíc i zdatným podnikatelem. Na čas převzal řízení vinopalny a pivovaru U Halánků, který sídlil právě zde. Později zdědil Černý pivovar na Karlově náměstí. I proto si mohl dovolit být mecenášem umění.

Vztah k Boženě Němcové měli oba bratři. Vojtěch jí byl duševní oporou, Ferdinand ji podporoval praktičtěji: penězi a alkoholickými nápoji ze své vinopalny. Jeho dvoření ale nedopadlo slavně.

Ferdinand Náprstek se angažoval také ve Sboru pro zřízení českého Národního divadla – byl jedním z těch, kdo podepsali smlouvu o koupi pozemku. A dokonce obohatil repertoár Zlaté kapličky svými překlady her z francouzštiny.

Přesto se nám dnes ve spojení s příjmením Náprstek vybaví spíše jeho bratr Vojtěcha a Americký klub dam.

17. srpen 1902 – * Marie Švermová († 4. 2. 1992)

Život s námi mnohdy dělá kotrmelce. Marie Švermová za svůj život zvládla těch obrátek několik. Stejně jako její manžel Jan Šverma vstoupila do komunistické strany hned po jejím založení v roce 1921. Její politická kariéra pak stoupala strmě vzhůru.

Na rozdíl od manžela, který zahynul během Slovenského národního povstání, se Marie postupně dostala až do samé špičky KSČ.

Ukázka: „Poslankyně Švermová...a jeho významu.“

S.B.m.o.
Paradoxem je, že právě Švermová, která v roce 1948 organizovala hnutí žádající trest smrti pro Miladu Horákovou, byla o tři roky později zatčena a odsouzena na doživotí ve stejně vykonstruovaném procesu s Rudolfem Slánským.

Odsouzení a co nejtěžší podmínky ve vězení pro Marii Šmeralovou prý požadoval tehdejší ministr kultury a hlavní komunistický ideolog Václav Kopecký. A důvod? Proslýchalo se, že šlo o osobní mstu. Marie Švermová byla pohledná žena, přezdívalo se jí „krásná vdova“. Když ji Kopecký požádal o ruku, dost drsně ho odmítla. A Kopecký toto „ne“ Švermové neodpustil. Zvláště po té, co si začala s o deset let mladším Otto Šlingem. „Jeví se jako zvrhlík, netvor, kriminální dobrodruh!“ hřímal na jeho adresu Kopecký v procesu s Rudolfem Slánským, ve kterém byl i Šling odsouzen k trestu smrti. Marie Švermová byla po pěti letech propuštěna. V roce 1968 byla rehabilitována a a normalizace opět pronásledována. Nakonec jako jedna z prvních podepsala Chartu 77.
žolík – historie meteorologie

Poručit větru, dešti se zatím nikomu nepodařilo. A tak se lidé už od pradávna snažili vývoj počasí alespoň dopředu odhadnout. O meteorologii psal ve svém pojednání už Aristoteles. Ve starověkém Řecku byla k těmto účelům postavena „Věž větrů“. Detailnější pochopení atmosférických procesů potřeboval později například Kryštof Kolumbus při svých zámořských výpravách. A to vyžadovalo nové přístroje. K hydrometru a teploměru přibyl v 17. století i barometr, který umožnil měření tlaku vzduchu. V řadě měst začaly vznikat meteorologické stanice a díky telegrafu se v polovině 19. století rozletěly meteorologické informace do mnoha vzdálených míst.

O sto let později vynesly horkovzdušné balony přístroje i do dalších vrstev naší atmosféry. No a netrvalo dlouho a do vesmíru putovala s prvním radarem meteorologická družice Tiros I. Psal se rok 1960. Brzy na to byl u nás založen hydrometeorologický ústav. A předpovídalo se jako na běžícím pásu.

Kromě profesionálních meteorologů se do předpovědí pouštěli i amatérští fanoušci. Jednou z bizarních postaviček byl Antonín Fiala. Jeho předpovědi vycházely na přelomu 19. a 20. století v různých novinách. Např. ohlásil, že za tři dny napadne sníh. Když se tak nestalo, vznesl stížnost, že noviny neotiskly jeho předpověď v plném znění, a to: „Prorok povětrnosti Fiala předpovídá, že nejdéle v dvaasedmdesáti hodinách bude padat sníh — dá-li to pán bůh.“ Uznejte, že to byl podstatný dodatek. Ostatně, toto by se mělo možná přikládat k předpovědím i dnes, co říkáte.

18. srpen 1902 – * Julius Kalaš († 12. 5. 1967)

Ne každý hudební skladatel měl tak široký záběr jako autor Julius Kalaš. Psal komorní a orchestrální opusy, skládal operety, scénickou hudbu, ale nejvíc ho proslavily filmové melodie.

K Juliu Kalašovi neodmyslitelně patří i soubor Kocourkovští učitelé. Stál u jeho zrodu, byl uměleckým vedoucím. Jako klavírista je doprovázel v kabaretu, na estrádách nebo ve filmu. Jako v předešlé ukázce i tady je znát Kalašův smysl pro humor a nadsázku.

V roce 1948 se Julius Kalaš stal profesorem na katedře Zvuk a hudba ve filmu na FAMU a po té i děkanem a proděkanem této školy. Byl také prvním předsedou Českého hudebního fondu. Dá se říct, že hudba byla jeho největší radostí. A on tu radost navíc dokázal posílat dál.

Kdo to byl?

V roce 1922 ho Jaroslav Kvapil angažoval do Vinohradského divadla. Za 25 let se tento herec propracoval k velkým charakterním i komickým rolím. Za to v Národním divadle, kam pak odešel, dostával už jen malé roličky. Stejně tomu bylo ve filmu. Asi nejvíc si ho pamatujeme jako zapáleného straníka v Dovolené s Andělem.

Naposledy si zahrál rytmistra ve filmu Poslušně hlásím. Během natáčení bohužel v 57 letech náhle zemřel.


Komentáře k pořadu: 12 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 13.8.2017
Čas
09.45 - 10.00
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Zašlapané projekty
Zánik továrny EMBO Zničující kampaň pohřbila smělé sny ostravského podnikatele Bojdy. Dok...
dnes 18.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Hitlerův poslední rok (2/2)
(Hitler’s Last Year) První polovina roku 1945 v barevných archivech. Druhá světová válka v...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Stopy, fakta, tajemství
Zajatci bílé smrti Co změnilo velkolepou výpravu v boj o holé životy? Reportér Stanislav ...
zítra 12.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 25. 6. 2018 Svátek má Ivan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz