Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
Otto František Babler byl překladatel, který převedl do češtiny například Dantovu Božskou komedii. Zde je jedna z jeho myšlenek: „Nezáleží na tom, aby ses vyrovnal tomu nebo onomu člověku, ale jde o to, aby ses jednou stal sebou samým.“

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

20. březen 1812 – † Jan Ladislav Dusík (* 12. 2. 1760)

Když řekneme pedál, vybaví se motoristům brzda, spojka, plyn. Ale vás, kteří jste někdy chodili na hodiny piana, jistě nepřekvapí, že pedály má i klavír.

Ano, s použitím pedálu získávají klavírní tóny zvláštní barvu. A jestlipak víte, který muzikant si hru s pedálem tak oblíbil, že ji začal jako první předepisovat do not? Byl to český skladatel Jan Ladislav Dusík. Narodil se v rodině čáslavského kantora a varhaníka. Studoval teologii v Praze a chtěl vstoupit do kláštera. Ale hudba zvítězila. Tehdy používaná pětioktávová klaviatura mu ale byla malá – nechal si vyrobit šestioktávový klavír.

Zažil slávu a potlesk nadšeného publika i dobrodružství světoběžníka.
V Paříži žil krátce před Velkou francouzskou revolucí, byl oblíbencem Marie Antoinetty – naštěstí si zachránil kůži včasným útěkem.

V Rusku hrál před carevnou Kateřinou II. – ne na klavír, ale na skleněnou harmoniku. Rovnou z pódia ho odvedli do vězení. Netušil, že je podezřelý ze spiknutí proti panovnici a jen o vlásek unikl deportaci na Sibiř.

Pak se usadil v Londýně a založil si hudební nakladatelství. Jenže zkrachoval a brzy byl zas na útěku – tentokrát před věřiteli. Nakonec se vrátil do Paříže. Dlouho si ale zaslouženého odpočinku neužíval. Zemřel sužován těžkými depresemi v pouhých dvaapadesáti letech.

20. březen 1937 – * Emil Sirotek († 1. 10. 1999)

Emil Sirotek, jeden z našich nejspolehlivějších a nejpracovitějších kameramanů, měl filmařinu v krvi. Jeho tatínek, rovněž Emil, v roce 1933 otevřel na Žižkově kino Aero a stal se jeho prvním ředitelem.

Na Barrandov nastoupil Emil Sirotek nejdříve jako fotograf – věnoval se dokumentaci příprav výroby filmů a průběhu natáčení. Přes práci ostřiče a asistenta kamery se propracoval až na místo kameramana. Svůj první film natočil s režisérem Petrem Schulhoffem.

Natočil přes 40 celovečerních filmů a seriálů. Jistě jste si oblíbili Pány kluky, Hop a je tu lidoop, Arabelu, Chobotnice z II. patra, anebo jeho úplně poslední film: Krále sokolů.

Byl velký fanda obrazové techniky, také rád experimentoval, proto se chopil příležitosti spolupracovat s Laternou magikou. Tak vznikly dnes už legendární inscenace Kouzelný cirkus či Sněhová královna.

Nebýt jeho nadšení, energie a profesionality, možná by ani nevznikly některé z filmů, které nám stále dělají radost.

22. březen 1832 – † Johann Wolfgang Goethe (* 28. 8. 1749)

Slavný německý spisovatel, básník a tajný rada výmarského velkovévody Johann Wolfgang Goethe vyrostl ve vysoce kulturním prostředí. Hodně se učil cizí jazyky, dokonce i hebrejštinu, aby si mohl přečíst Starý zákon v originále.

Věděli jste, že v mládí četl i Komenského Orbis pictus? A pak je tu další souvislost s naší zemí: doktor Johann Faust, nejslavnější Goetheho postava, pobýval na Karlově náměstí.

Faust se nám ve spojení s Goethem vybaví hned jako první. Ale není to jediný mág v jeho díle. Co třeba pohádka Čarodějův učeň?

Spíš než s Prahou si však Goetha spojujeme se západočeskými lázněmi. Pan výmarský rada celý život bojoval s vášní zvanou ženy a bůh ví, že ji nikdy nezkrotil. K jeho láskám patřily dámy z vysoké společnosti, vdané a nedostupné, ale i dámy z nízkých společenských kruhů. Na sklonku života prožil románek s dívkou o dvě generace mladší. Místem jejich setkání byly Mariánské Lázně. Sedmnáctileté Ulrice nabídl sňatek, ale bylo zle!

Za to, že byla Ulričina matka tak striktně proti sňatku své dcery s geniálním básníkem, nemohl jenom literátův pokročilý věk. Řekněme to rovnou: mamá žárlila! Několik let předtím se totiž Goethe dvořil právě jí. A nejen to! Kdysi dávno měl zálusk i na Ulričinu babičku!

Na otázku, zda měl, šťastný život, odpověděl: „Měl jsem velmi šťastný život. Ale nepamatuji si ani jediný šťastný týden.“
žolík – biftek

Dvojitému bifteku z hovězí svíčkové, a sice ze třetí čtvrtiny směrem od krku, se říká Chateaubriand. A jestlipak víte proč? Jméno dostal po francouzském vikomtovi Françoisi-Augustovi-Reném de Chateaubriand. Možná ho spíš znáte jako spisovatele a významného diplomata. Pocházel ze staré rodové šlechty, narodil se ve známém bretaňském přístavu Saint Malo.

Procestoval kus světa. Vydal se až do Ameriky a tam našel inspiraci pro své u nás nejznámější dílo, pro novelu Atala aneb Láska dvou divochů na poušti. Po návratu do Francie působil jako ministr zahraničí. Dokonce dvakrát s diplomatickým posláním navštívil Prahu!

Proč dal ale jeden z nejvýznačnějších představitelů romantismu, který ovlivnil například i Viktora Huga, jméno kusu hovězího? Byl zkrátka výtečný kuchař a vynálezce nových receptů.

Legenda praví, že na svůj věhlasný recept přišel vlastně omylem. Místo tenkého plátku masa ufikl pořádný kusanec, a už to tak nechal. Stalo se to v roce 1822 – tedy před sto pětadevadesáti lety. Kéž by všechny omyly dopadly takhle šťastně!

Kdo to byl?

Naše hádanka ukrývá jméno českého malíře. K výtvarnému umění ho přivedl jeho otec Pravoslav, uznávaný kubistický a později abstraktní malíř.

Padesátá léta přála spíš socialistickému realismu než abstraktní malbě, a tak se jeho obrazy často stávaly předmětem ostré kritiky, protože nereprezentovaly „vůdčí ideové principy našeho současného výtvarného umění“. Rudé právo tehdy rozhořčeně psalo o „bezduchosti abstraktního umění, které z devadesáti procent uměním vůbec není“.

Po válce pracoval jako vedoucí ateliéru Ústředí lidové a umělecké výroby. Po vpádu ruských vojsk využil stipendijní pobyt a zůstal v západním Berlíně. Režim se mu za to odvděčil tím, že ho v 70. letech odsoudil ke třem letům vězení za nedovolené opuštění republiky. Ve třiapadesáti letech musel začít od začátku. Ale netrvalo dlouho a i v cizině si vydobyl jméno respektovaného umělce.


Komentáře k pořadu: 10 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Út. 21.3.2017
Čas
00.50 - 01.05
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Stopy, fakta, tajemství
Upíři v Čechách Ukrývá hrob u Čelákovic skutečně čtrnáct upírů? Reportér Stanislav Motl p...
dnes 13.10
ČT2
Lidé z manéže (8/10)
Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba...
dnes 13.40
ČT2
Tajuplný podzemní svět (7/14)
Krajem Železných hor Výpravy do míst známých i tam, kam se bez Václava Cílka nepodíváte
dnes 16.26
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 24. 10. 2017 Svátek má Nina
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz