Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
Otto František Babler byl překladatel, který převedl do češtiny například Dantovu Božskou komedii. Zde je jedna z jeho myšlenek: „Nezáleží na tom, aby ses vyrovnal tomu nebo onomu člověku, ale jde o to, aby ses jednou stal sebou samým.“

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

20. březen 1812 – † Jan Ladislav Dusík (* 12. 2. 1760)

Když řekneme pedál, vybaví se motoristům brzda, spojka, plyn. Ale vás, kteří jste někdy chodili na hodiny piana, jistě nepřekvapí, že pedály má i klavír.

Ano, s použitím pedálu získávají klavírní tóny zvláštní barvu. A jestlipak víte, který muzikant si hru s pedálem tak oblíbil, že ji začal jako první předepisovat do not? Byl to český skladatel Jan Ladislav Dusík. Narodil se v rodině čáslavského kantora a varhaníka. Studoval teologii v Praze a chtěl vstoupit do kláštera. Ale hudba zvítězila. Tehdy používaná pětioktávová klaviatura mu ale byla malá – nechal si vyrobit šestioktávový klavír.

Zažil slávu a potlesk nadšeného publika i dobrodružství světoběžníka.
V Paříži žil krátce před Velkou francouzskou revolucí, byl oblíbencem Marie Antoinetty – naštěstí si zachránil kůži včasným útěkem.

V Rusku hrál před carevnou Kateřinou II. – ne na klavír, ale na skleněnou harmoniku. Rovnou z pódia ho odvedli do vězení. Netušil, že je podezřelý ze spiknutí proti panovnici a jen o vlásek unikl deportaci na Sibiř.

Pak se usadil v Londýně a založil si hudební nakladatelství. Jenže zkrachoval a brzy byl zas na útěku – tentokrát před věřiteli. Nakonec se vrátil do Paříže. Dlouho si ale zaslouženého odpočinku neužíval. Zemřel sužován těžkými depresemi v pouhých dvaapadesáti letech.

20. březen 1937 – * Emil Sirotek († 1. 10. 1999)

Emil Sirotek, jeden z našich nejspolehlivějších a nejpracovitějších kameramanů, měl filmařinu v krvi. Jeho tatínek, rovněž Emil, v roce 1933 otevřel na Žižkově kino Aero a stal se jeho prvním ředitelem.

Na Barrandov nastoupil Emil Sirotek nejdříve jako fotograf – věnoval se dokumentaci příprav výroby filmů a průběhu natáčení. Přes práci ostřiče a asistenta kamery se propracoval až na místo kameramana. Svůj první film natočil s režisérem Petrem Schulhoffem.

Natočil přes 40 celovečerních filmů a seriálů. Jistě jste si oblíbili Pány kluky, Hop a je tu lidoop, Arabelu, Chobotnice z II. patra, anebo jeho úplně poslední film: Krále sokolů.

Byl velký fanda obrazové techniky, také rád experimentoval, proto se chopil příležitosti spolupracovat s Laternou magikou. Tak vznikly dnes už legendární inscenace Kouzelný cirkus či Sněhová královna.

Nebýt jeho nadšení, energie a profesionality, možná by ani nevznikly některé z filmů, které nám stále dělají radost.

22. březen 1832 – † Johann Wolfgang Goethe (* 28. 8. 1749)

Slavný německý spisovatel, básník a tajný rada výmarského velkovévody Johann Wolfgang Goethe vyrostl ve vysoce kulturním prostředí. Hodně se učil cizí jazyky, dokonce i hebrejštinu, aby si mohl přečíst Starý zákon v originále.

Věděli jste, že v mládí četl i Komenského Orbis pictus? A pak je tu další souvislost s naší zemí: doktor Johann Faust, nejslavnější Goetheho postava, pobýval na Karlově náměstí.

Faust se nám ve spojení s Goethem vybaví hned jako první. Ale není to jediný mág v jeho díle. Co třeba pohádka Čarodějův učeň?

Spíš než s Prahou si však Goetha spojujeme se západočeskými lázněmi. Pan výmarský rada celý život bojoval s vášní zvanou ženy a bůh ví, že ji nikdy nezkrotil. K jeho láskám patřily dámy z vysoké společnosti, vdané a nedostupné, ale i dámy z nízkých společenských kruhů. Na sklonku života prožil románek s dívkou o dvě generace mladší. Místem jejich setkání byly Mariánské Lázně. Sedmnáctileté Ulrice nabídl sňatek, ale bylo zle!

Za to, že byla Ulričina matka tak striktně proti sňatku své dcery s geniálním básníkem, nemohl jenom literátův pokročilý věk. Řekněme to rovnou: mamá žárlila! Několik let předtím se totiž Goethe dvořil právě jí. A nejen to! Kdysi dávno měl zálusk i na Ulričinu babičku!

Na otázku, zda měl, šťastný život, odpověděl: „Měl jsem velmi šťastný život. Ale nepamatuji si ani jediný šťastný týden.“
žolík – biftek

Dvojitému bifteku z hovězí svíčkové, a sice ze třetí čtvrtiny směrem od krku, se říká Chateaubriand. A jestlipak víte proč? Jméno dostal po francouzském vikomtovi Françoisi-Augustovi-Reném de Chateaubriand. Možná ho spíš znáte jako spisovatele a významného diplomata. Pocházel ze staré rodové šlechty, narodil se ve známém bretaňském přístavu Saint Malo.

Procestoval kus světa. Vydal se až do Ameriky a tam našel inspiraci pro své u nás nejznámější dílo, pro novelu Atala aneb Láska dvou divochů na poušti. Po návratu do Francie působil jako ministr zahraničí. Dokonce dvakrát s diplomatickým posláním navštívil Prahu!

Proč dal ale jeden z nejvýznačnějších představitelů romantismu, který ovlivnil například i Viktora Huga, jméno kusu hovězího? Byl zkrátka výtečný kuchař a vynálezce nových receptů.

Legenda praví, že na svůj věhlasný recept přišel vlastně omylem. Místo tenkého plátku masa ufikl pořádný kusanec, a už to tak nechal. Stalo se to v roce 1822 – tedy před sto pětadevadesáti lety. Kéž by všechny omyly dopadly takhle šťastně!

Kdo to byl?

Naše hádanka ukrývá jméno českého malíře. K výtvarnému umění ho přivedl jeho otec Pravoslav, uznávaný kubistický a později abstraktní malíř.

Padesátá léta přála spíš socialistickému realismu než abstraktní malbě, a tak se jeho obrazy často stávaly předmětem ostré kritiky, protože nereprezentovaly „vůdčí ideové principy našeho současného výtvarného umění“. Rudé právo tehdy rozhořčeně psalo o „bezduchosti abstraktního umění, které z devadesáti procent uměním vůbec není“.

Po válce pracoval jako vedoucí ateliéru Ústředí lidové a umělecké výroby. Po vpádu ruských vojsk využil stipendijní pobyt a zůstal v západním Berlíně. Režim se mu za to odvděčil tím, že ho v 70. letech odsoudil ke třem letům vězení za nedovolené opuštění republiky. Ve třiapadesáti letech musel začít od začátku. Ale netrvalo dlouho a i v cizině si vydobyl jméno respektovaného umělce.


Komentáře k pořadu: 12 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Út. 21.3.2017
Čas
00.50 - 01.05
Délka
15 min.
Typ
zábava
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Stopy, fakta, tajemství
Zabijte Edvarda Beneše! Kdo a proč chtěl zavraždit prezidenta republiky? Reportér Stanisl...
dnes 13.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Příběh herečky
Prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová se představila ve své životní roli v roce 1950, kdy...
dnes 16.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Kosmas
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Ná...
dnes 19.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 24. 4. 2018 Svátek má Jiří
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz